Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Meslektaşlara Yazılan Sorumluluk Raporları ve Aynı Gemideyiz Yalanı?

Kıdemli Üye

Meslektaşlara Yazılan Sorumluluk Raporları ve Aynı Gemideyiz Yalanı?

T.C. HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI
    Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı (…………… Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanlığı)
    Sayı :
    Konu :Bilgi İsteme
    MESLEK MENSUBU ADI SOYADI
    213 sayılı VUK’un 134 ve müteakip maddeleri uyarınca yapılmakta olan bir vergi incelemesine esas teşkil etmek üzere, aşağıda belirtilen hususlar ile ilgili olarak adı geçen kanunun 148’inci maddesine göre gerekli bilgilerin bu yazımızın tebliğ tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde aşağıda belirtilen çalışma adresimize bildirilmesi gerekmektedir.
    Aşağıda belirtilen bilgilerin çekinme sebebi bildirilmeden süresinde verilmemesi, eksik ya da yanıltıcı bilgi verilmesi halinde; VUK’un mükerrer 355’inci maddesine göre özel usulsüzlük cezası kesilerek yeniden süre belli edilmek sureti ile tekrar bilgi vermeye davet edileceğinin, ikinci defada bilgi verilmemesi, eksik ya da yanıltıcı bilgi verilmesi hallerinde özel usulsüzlük cezasının iki kat olarak kesileceğinin bilinmesini, Tebliğen rica ederim.
    [e-imzalı] Vergi Müfettişi
    İstenen Bilgiler:
    Soru-1: …………… Vergi Dairesi Müdürlüğü’nün …………………….. vergi kimlik numaralı mükellefi ………………………………. San. Ve Tic. Ltd. Şti.’ nin hangi yıllarda muhasebe ve mali müşavirlik işlemlerini yürüttünüz, ….. yılı mali müşavirlik işlemlerini siz mi yürüttünüz, mükellef kurum ile ne tür bir ilişkiniz olmuştur? Söz konusu mükellef kurumun muhasebe işlemlerini yapmanız nedeniyle herhangi bir sözleşmeniz var mı, var ise Müfettişliğimize ibraz edebilir misiniz?
    Soru-2: Şirketin …… hesap dönemine ilişkin olarak yasal defter kayıtlarını siz mi tuttunuz (kayıt ettiniz); verilen vergi beyannamelerinin tamamını siz mi onayladınız?
    Soru-3: Mükellef kurumun işyerine hiç gittiniz mi? Mükellef kurum tarafından düzenlenen faturaların yasal kayıtlara intikal ettirilmesi için, söz konusu faturaları siz mi alıyordunuz yoksa mükellef kurum yetkilisi tarafından mı getiriliyordu?
    Soru-4: Bahsi geçen mükellef kurumun faaliyeti hakkında bilgi verebilir misiniz? Mükellef kurumun …… hesap dönemine ilişkin BA-BS bildirimlerinin tetkikinde; yüksek tutarlı ve aynı mükelleflere özellikle ……………….. faturaları düzenlediği ve aldığı tespit edilmiştir. Mükellef kurumun bu tutarda ...... ticareti yapabilecek kapasitesi, personeli, aracı fiziki, teknik ve mali imkânları var mıydı? Bu işlemlere ilişkin tahsilat ve ödemeler nasıl yapıldı. Banka hesap hareketleri bu işlemleri doğrulayacak nitelikte midir? Bu konu tarafınızdan değerlendirilmiş midir? Bu konularda herhangi bir olumsuzluk tespit etti iseniz nasıl bir önlem aldınız? Bu konuda kurum yetkililerine herhangi bir uyarınız ve vergi dairesine herhangi bir bildiriminiz olmuş mudur?
    Soru-5: Mükellef kurumun bildiğiniz faaliyet adresleri, kayıtlı nakil vasıtaları, varsa işyerinde çalışan eleman sayısı, emtia ve hizmet alış ve satış işlemlerine ilişkin yapılan tahsilat ve ödemelerini nasıl gerçekleştirildiğine dair bilgi verebilir misiniz?
    Soru-6: Mükellef kurumun yetkilisi olarak kiminle muhatap oldunuz?
    Soru-7: Mükellef kurumdan muhasebe ücretlerinizi aldınız mı? Bu ödemeleri kim yapıyordu?
    Soru-8: SMMM ve YMM Sorumluluk Raporu Düzenlenmesine İlişkin Yönergenin 9. maddesinin (1) no’lu bendinde yer alan “Vergi Müfettişleri, cezai sorumluluk, disiplin sorumluluğu veya mali sorumluluk gerektiren hususlarda, meslek mensubunun yazılı savunmasını ister. Savunma isteme yazısının tebliğ tarihinden itibaren otuz gün içinde savunma yapılmaması durumunda ilgili meslek mensubu savunma hakkından vazgeçmiş sayılır.” Düzenlemesine ilişkin olarak, yukarıda sorulan sorularla ilgili olarak yazılı savunma hakkınızı kullanacak mısınız? Kullanmak istemeniz halinde 30 günlük yazılı savunma süreniz bulunmaktadır.
    Bu belge, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu'nun 5. Maddesi gereğince nitelikli elektronik imza ile imzalanmıştır.
    Konu Forum-Mod tarafından (11.Şubat.2020 Saat 10:30 ) değiştirilmiştir.

Kıdemli Üye

Kıdemli Üye
    Üstte bir meslek mensubuna gelen bir yazı... Gelen bir inceleme ile maliye defterleri teslim eder. Bilirsiniz incelemelerin %90 aslında meslek mensubunun denetmenlere hazırlayı verdiği çalışmalardan yapılır. Çaylar kahveler ikram edilir. Hoş sohbet aynı gemideyiz vs vs. Sonra bir bakarsanız bir tebligat ( ofisinize yetmeyip eve de gönderiler.) Gemiden bir tekme sudasınız...

Sonra soruları okumaya başlıyorsunuz; "mali müşavirlik işlemlerini siz mi yürüttünüz" "mükellef kurum ile ne tür bir ilişkiniz olmuştur"... Yorum yapmayacağım. İsraf olur. Sonra ne mi milyonluk tebligatlar meslek mensubuna ödesin diye tebliğ edilir. Yazıklar olsun...

Üstteki videoyu kim hazırlamışsa teşekkürlerimizi sunarız.

Bu konuda meslektaş hakkında disiplin soruşturması başlatmayıp (sapla samanı ayırıp) dik duran Odaları da tebrik ederim.

Bu konu takibimde, bu konuda elinde yargı kararı olan veya bilgi paylaşmak isteyen olursa seviniriz.
    (Konunun sabitlenmesi yerinde olacak)

Kıdemli Üye
    Suleyman Demirel'in zaman zaman mahrem gerçekleri ağzından kaçırdığı olurdu; misal, eski siyasilere darbecilerin getirdiği siyaset yapma yasağı referandumla kaldırıldıktan sonra adın andığım siyasetçinin dili çözülmüştü. Bir keresinde "En büyük batakçı devlet" dediği gazetelerde yazılı. Meraklısı bakabilir. O günün şartlarında böyle bir lafı sanırım ondan başkası da söyleme cesaret edemezdi.Niye bunu hatırladım? Malum uzatmalı siyasi yönetim kimsenin cesaret edemediği reformlara ilk yıllarında girişti ve pek çoğunu da başardı. Bizi direkt ilgilendiren sıfır atmayı herkes söyler ve her iktisat profesörü de çok ristli derdi ama bunlar yaptı. Kendilerine Dunnig-Kruger Sendromu denilen kısaca cahil cesareti de dahil dünyada meydan okumadıkları tek ülke kalmadı. Ben de böyle bir şeyi ilk kez gördüğüm için ne yalan söyliyeyim gururlandım. Sonra bilgiğiniz gelişmeler oldu ama bizim meslek bir milim ilerlemedi. Daha önce özel kanunu olmayan eli cantalı muhasebeciyken şimdi özel kanunu olan ama eli çantalı kadar bağımsız olamayan, zinciri uzun tutulmuş mankurt haline geldik. Eli çantalı muhasebeciyi devlet hiç bir şeyden sorumlu tutmuyordu, paravan arkasından para kazanıyorduk. Şimdi mükellefi oy kaygısıyla vergi taksitlerine eroin gibi alıştırdılar. Mükellef vergi falan ödemiyor. Devlete karşı çekingenliği kaybolunca bize daha fazla borç takar oldu. Ölmüş eşek kimden korkacak? Dış mihraklar Akdenizden ve suriye çephesinden tokatladıkça silaha sarıldık; yetmiş yıl yatan orduyu görevlendirmek aklımıza geldi. Sınır ötesi harekat yapıyoruz ama bunun maliyeti hesaplanamıyor bile. Suriyeli sığınmacılar omzumuzda muz yiyen maymun gibi atamıyoruz. Uzatmayalım maliyeye para lazım. Damadın aklına bizim zinciri çekmek gelmiş. Mükellefe atacağı tokadı atamıyanca bize atmak istiyor. Attıkları da vaki. Videoda anlatıldığı gibi, mükellefle nerede tanıştığımızı sormak cıfıtlığına kadar çirkefleşmişler. SON SÖZ;DİK DURALIM. YALAKALIK YAPANLARI ARAMIZDAN ATALIM.

Müdavim Üye
    Şimdi ne deseniz elde kalır. Böyle soru mu olur, müfettiş nereye varmak istemektedir, anlamak güç. Birliğin avukatları yok mudur, müfettiş inceleme konusuyla sınırlı değil midir? Müfettiş savcılık mıdır, bir suç isnadını yapmak için anca savcıların soracağı sorular bunlar. Allah aşkına böyle sualler mi olur, bize de geldi bir defa, yazdık gönderdik. Sonrası ne oldu bilemem. Ama böyle soruların maksadı, gayesi nedir?
    -Sözleşmeniz var mı? Yok olsa ne olacak, onu anlamadım. Söz konusu beyannamelerin hangi şifre ile verildiği belli değil midir? Bu soru zaten saçma.
    -Defteri siz mi tuttunuz, beyannameleri siz mi onayladınız? Hayır başkasının tutmasına/onaylamasına imkan mı var, anlamadım zaten.
    -İşyerini gördünüz mü? Faturaları siz mi aldınız, onlar mı getirdi? İşyerini görme hususunda bir mecburiyet mi var, anlamadım. Vergi dairesinin yoklama memurları necidir, ne iş yaparlar? Faturaları velev ki biz aldık yahut firma temsilcileri ya da sokaktaki çocuk getirip bıraktı. Nedir bu sorunun mantığı onu da anlamadım.
    -Faaliyeti hakkında ne biliyorsunuz. Kapasitesi, personeli, imkanları var mıydı, tahsilatı nasıl yaptı, banka hareketi var mı? Kapasite kontrolünü de biz yapalım, personel takibini de biz yapalım, bizatihi her mükellefi her ay ziyaret edelim, işi kırıksa, personel çıkarmışsa ona göre varsayımlarda bulunalım ve ilgili kurumlara şikayet edelim. Yahu böyle mantık mı olur, bu nasıl iş arkadaş! Mali müşavirin kanundaki yeri belli, yurdu belli. Mali müşavir vergi denetimimi yapsın, kapasitemi ölçsün, oldu olacak gidip malların gidiş gelişlerini de kamera ile kayıt altına alsın demedikleri kalıyor. Odalar, birlikler uyuyor mu arkadaş, olmayan yetkinin suçlaması resmen bu.
    -Kayıtlı nakil vasıtaları, eleman sayısı, tahsilat ve ödemeler nasıl gerçekleşiyor? Yani mali müşavire haşa huzurdan, bir Allah'ın bildiği şeyleri sormadıkları kalmış. Arkadaş ben mali müşavirim, evraklar gelir işlerim, vergi dairesine beyannamesini, bildirgesini veririm. Öte durumda yetkilendirin, mali müşavir tüm kayıtlara erişebilsin sonra hesabını sorun. Tahsilatlara varıncaya kadar sormuşlar, pesss.. Mükellef banka ekstresini getirmedi, suçlusu mali müşavir mi? Ya da bir bankasını gizledi, suçlusu biz miyiz yani? Elden aldım dese ne olacak, farklı bir hesabım vardı, oradan hallettik dese peki? Odaların ve birliğin bu konuya acilinden müdahil olması gerek...
    -Kiminle muhatap oldunuz? Aklı başında bir mali müşavir, hiç bir zaman başkası ile muhatap oldum der mi?
    -Muhasebe ücreti aldınız mı? Aldım ya da almadım desek, acaba ne değişecek?
    -O yönergeye göre savunma hakkınızı kullanacakmısınız? Vergi müfettişlerini savcı/hakim, mali müşavirleri suçlu yerine koyan yönerge mi? Odalarımızın ve birliğimizin bir gıdım bile mücadele etmedikleri ve meslek mensubunu vergi müfettişinin insafına bırakan o yönerge mi? Yazsınlar çizsinler, memlekette adalet vardır herhalde.

Zor bir gün geçirdik, iyice zıvanadan çıktım. Tahsilatı imkansız görünen bir vergi suçu cezası mı var, bas mali müşavire sorumluluk, sonra el mecbur ödesin. İyi de arkadaş sen böyle yaparsan kimse mali müşavirlik yapmaz ki? Ondan sonra sen avare ben avare söyle bana bu deveyi kim güde?

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    dün başımıza gelen bir olay var, vergi müfettişi aradı defter belge istedi, firma kapanmıştı kendisi yurtdışında dedim, defter ve belgeler 3 ay önce mahkeme davası vardı alacak verecek durumundan kendisinde idi, ben de defter ve belgeler bende değil mükellefte dedim, o da defter ve belgelirin teslim ettiğinize dair evrağınız varmı dedi, bende yok ama nedenini anlattım, o zaman sizde olmadığını kanıtlamanız gerekir dedi, ne alaka dedim yasamıza göre defter ve belgelerii saklama sorumlusu mükelleftir, siz mükellef ve mali müşaviri eşit mesafedesiniz siz burada yasaya bakacaksınız yasa açıkça mali müşaviri değil mükellefi saklama sorumluluğu veriyor o zaman yasaya bakacaksınız bizden değil mükelleften belge isteyeceksiniz mükelleften başkasına defter ve belgeleri verdiğine veya olduğuna dair kanıtlayıcı belge isteyeceksiniz dedim neyse siz bakın bulabilirmisiniz bana dönüş yaparsınız dedi akşam üstü mükellefin yakını defterleri buldu getirdi, mesele yasa açıkça saklama sorumlusu mükelleftir dendiği halde meslek mensubundan bekleme meselesi
    (devir teslim tutanağı zaten yapıyoruz çok nadiren bir olay ama mesele yasalardaki maddedeki kişiden değil başkasından kanıt beklemek sorun bu)