Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Nereye ve Nasıl Bildirilecek!

Müdavim Üye

Kıdemli Üye
    Şu sorunun cevabı var mı. Sghmuh uzadı tamam, peki işçisi olup 3 aylık beyan verdiklerimizi şimdi aylık mı vereceğiz yoksa Nisan ayında 3 aylık mı vereceğiz. Ben çözemedim anlamadım vallahi. Aydınlatabilecek varsa memnun olurum.

Müdavim Üye zaferongun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Osmaniye
    Bu mesleği bu hale getirenler biraz olsun utanıyor mu acaba? Yazıklar olsun...

Benim yorumlarım şu şekilde:

10 kişi ve altında işçi çalıştıranlar için, işçi stopajlarını 3 ayda bir toplu yatırma hakkı kanuni bir haktır ve muh sgk beyannamesi bile sizden bu hakkı alamaz. Bakınız Md.4 'Vergilendirme Dönemi' > https://ebeyanname.gib.gov.tr/muphb1.pdf

1- Muhtasarı 3 aylık olup, GİB'in otomatik olarak muhtasar sistemini aylığa çevirmesini beklemeden 'muhtasarımı aylık vermek istiyorum' dilekçesi verenlerin durumu: Bu dilekçe, genel olarak 'kesintileri aylık olarak bildirmek istiyorum' anlamına geldiğinden, artık aylık muhtasar verilmelidir. Aylık verilmek istenmiyorsa, tekrar 3 aylığa çevirmek için dilekçe verilmelidir.

2- Muhtasarı 3 aylık olup herhangi bir işlem yapmayanlar: 3 aylık işçi stopaj kesintisini toplu yatırma hakkınız devam ediyor, muh sgk beyannamesi devreye girince de bu hakkınız devam edecek. Nisan ayında; ocak-şubat-mart dönemlerini içeren işçi stopajlarını ve mart-2020 dönemini içeren sgk bildirgesini muh sgk beyannamesi ile bildireceğiz.
    SMMM Zafer ONGUN

Kıdemli Üye
    Zafer ongun beyin söylediği kısım: '' Her ay beyanname verdikleri halde, beyannamenin vergi kesintilerine ilişkin bölümünü mart, haziran, eylül ve aralık vergilendirme dönemlerinde olmak üzere üç aylık olarak beyan edebilirler. Ancak bu mükellefler Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin prim ve hizmete ilişkin bölümünü her ay beyan etmek zorundadır''
    Sorun şu olabilir: Sistemlerini tam oluşturamayıp, bildirgeler ve beyanname de çakışma sorunu yaşatabilirler. Yada 3 aylığın orta ayında işçi çalıştırmadığınızı farzedelim,beyanname ve bildirgede yine sorun yaşatabilirler.