Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: meslek kodu

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey

meslek kodu

DEFTER BEYAN SİSTEMİNDE (MUHTASAR PİRİM HİZMET )Beyannamesi vereceğim.
    beyannameyi oluşturdum onay aşamasında Uzun süre bekledikten sonra beyanname hatalı dedi,
    hataya baktığımda meslek kodu hatalı dedi;493106 Nace ile verdim yanlıiş,833102 ile verdim yanlış.
    minibüs ile yolcu taşıyan şoförün meslek kodu ne olmalıdır.

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkiye
    Hatalı olan meslek kodu mu yoksa firma faaliyet nace kodu mu? Meslek kodunda nokta olması lazım. 8331.02 gibi firma nace kodunda nokta olmayacak.

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    sayın aslan ilginize teşekkürler.muhtasar pirim hizmet beyannamesini dediğiniz gibi meslek kodunu noktalı olarak verdim.muhtasar beyanname ile tahakkukunu aldım ama bu defa SGK.tahakkuku hatalı dedi.ne yapabilirim beyannameyi düseytme beyannamesi olarak yeniden vermemmi gerekir.

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkiye
    SGK kısmı hata verirken beyanname onaylanabiliyor mu?

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    Sayın aslan beyanname onaylandı.beyanname çıktısını ve stopaş tahukkukunu aldım.
    SGK.hatalı diyor incelediğimde;46486-6 puanlık indirim 012020 diye hata var,
    ben beyannameyi düzenlerken sigortalı şalışan sayfasında,
    Düzenlemeye esan kanun numarasıında 46486 ilave 6 puanlık indirim işaretlemiştim.ondanmı oluyor,5510 işeretlemek yeterlimi

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkiye
    6 puanlık indirim uygulaması 2019 sonunda sona erdiğinden 5510'u seçeceksiniz sadece. SGK kısmı onaylanmadığına göre yeniden düzenleyip göndermeyi deneyin. Eğer onaylamazsa düzeltme seçeneğini seçerek işlem yapmayı deneyin. Mükerrer damga vergisi çıkmaması lazım.

Müdavim Üye
    MUHTASAR VE PRİM HİZMET BEYANNAMESİ DÜZENLERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR 05.02.2020;Bilindiği üzere Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi 01.01.2020 tarihinde (Ocak/2020 dönemine ait olup, 26 Şubat 2020 tarihine kadar yapılacak beyanlar ile) Türkiye genelinde uygulamaya açılmıştır. Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi üzerinden alınan prim ve hizmete ilişkin bilgilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından dönülen hata mesajları incelenmiş olup, aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür.Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin gönderilmesi sırasında işyeri sicil sıra numarası, eski şube kod, yeni şube kod, il kodu, sigortalı T.C. Kimlik numarası, sigortalı adı/soyadı, gün, kazanç gibi zorunlu alanların eksiksiz ve doğru olarak sisteme kaydedilerek gönderilmesi gerekmektedir. Söz konusu bilgilerin hatalı girilmesi halinde beyannamenin onaylanması mümkün bulunmamaktadır. Bu gibi durumlarda mükelleflerimize/işverenlerimize hatalı girişlere ilişkin mesaj dönülmektedir.Öte yandan sigortalıların ilgili ayda fiilen çalıştığı meslek adına ait geçerli bir meslek kodu bilgisinin RRRR.RR formatına uygun bir şekilde sisteme kaydedilmesi gerekmekte olup, formata uygun olmayan ya da geçerli olmayan bir meslek kodunun kaydedilerek gönderilmesi halinde mükelleflerimiz/işverenlerimiz hata mesajı alacaklardır.Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin veri girişlerine ilişkin alanların ne şekilde doldurulacağı Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Düzenleme Kılavuzunda detaylı olarak açıklanmıştır. Mükelleflerimizin/işverenlerimizin işlemlerini doğru ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmeleri için söz konusu kılavuzda belirtilen hususlara dikkat etmeleri önem arz etmektedir.Diğer taraftan, sigortalıların adı ve soyadı değişiklikleri nedeniyle alınan hata mesajlarının düzeltilmesi amacıyla mükelleflerimizin/işverenlerimizin çalıştırdıkları sigortalılara ait SGK Kurum Kayıtlarındaki kimlik bilgilerini e-Bildirge ekranından güncellemeleri mümkündür. Bunun için SGK Kurumsal internet sayfasında e-SGK-İşveren-Sigortalı İşe Giriş ve İşten Çıkış Bildirge (4a) sayfası üzerinden e-Bildirge kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaparak "SİGORTALI SOYADI DEĞİŞİKLİĞİ" kullanılabilir. İlgili ekrana aşağıdaki link üzerinden erişilebilir.
    SMMM

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    Arkadaşlar ilginize teşekkürler hatılı eyannameyide düzelme vererek nihayet bitirdim.

Kıdemli Üye
    Arkadaşlar pazartesi gününden beri defter beyan sisteminden sgk muhtasar yollayamıyorum.(Seçilebilecek beyanname dönemi bulunamamıştır.)Yazısı cıkıyor.Bütün sgk muhtasar vereceğim beyannamelerde cıkıyor.Sıkıntı ne dir acaba?

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkiye
    Alıntı ramazanaslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar pazartesi gününden beri defter beyan sisteminden sgk muhtasar yollayamıyorum.(Seçilebilecek beyanname dönemi bulunamamıştır.)Yazısı cıkıyor.Bütün sgk muhtasar vereceğim beyannamelerde cıkıyor.Sıkıntı ne dir acaba?
    Beyanname dönemleri üçer aylık olarak görünüyor. Dilerseniz interaktif vergi dairesinde Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Gelir Stopaj Mükellefiyeti Açılış Dilekçesi menüsünden dilekçe girişi yapabilirsiniz. Tıpkı dilekçe girişi gibi olduğundan kayıtlı telefona SMS kodu gidiyor ve dilekçeye istinaden vergi dairesinden sicil servisinin işlem yapması gerekiyor. Yani memurun durumuna göre hemen de düzelebilir zaman da alabilir. Çağrı merkezinden haftaya gelir idaresi kendisinin düzelteceğine dair bilgi verilmiş.