Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: E Arşiv GİB portalından 7 gün geriye dönük fatura düzenlenebilir mi?

Müdavim Üye

E Arşiv GİB portalından 7 gün geriye dönük fatura düzenlenebilir mi?

E arşiv portaldan ocak 16 sına kesilmesi gereken faturayı ayın 22 sinde veya 23 ünde 16 ocak arihli olarak kesebilirmiyiz?
    Fatura kesmede 7 günlük süre ne anlama geliyor
    1. Aşağıdaki gibi e arşiv GİB portalından veya e fatura dan veya e arşiv portalından fatura kesmek mümkün mü?
    1. örnek
    Hizmet ifası/mal teslimi 16 ocak 2020
    Fatura düzenleme tarihi 22 ocak 2020
    Fatura tarihi 16 ocak 2020

2.örnek
    Hizmet ifası/mal teslimi 29 ocak 2020
    Fatura düzenleme tarihi 04 şubat 2020
    Fatura tarihi 29 ocak 2020

Yeni Üye
    7 günlük süreyi ay atlatmadan kullanmanız gerekli ve fatura tarihini teslim tarihi olarak değil güncel tarihli fatura düzenleyeceksiniz notlar kısmına .../.../2020 tarih ve 123456 nolu sevk irsaliyesine istinaden düzenlenmiştir gibi bir not ekleyebilirsiniz.
    SMMM Stajer

Yeni Üye

Exclamation

merhabalar, servis taşımacılığı ve özel halk otobüsü taşımacılığı işi ile uğraşan mükellefim var. bu sektörler hakediş aldıkları firmalara ay sonuna tek fatura kesiyorlar ancak fatura kesecekleri tutar takip eden ayın 5. gününde belli oluyor. Yani ; 5 şubat tarihinde, 31 ocak tarihli e arşiv fatura kesebiliyormuyuz. 189 u iki sefer aradım sordum biri kesilir diğeri kesilmez diyor. Ne yapmalıyım.

Kıdemli Üye
    Alıntı ecenurkaan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhabalar, servis taşımacılığı ve özel halk otobüsü taşımacılığı işi ile uğraşan mükellefim var. bu sektörler hakediş aldıkları firmalara ay sonuna tek fatura kesiyorlar ancak fatura kesecekleri tutar takip eden ayın 5. gününde belli oluyor. Yani ; 5 şubat tarihinde, 31 ocak tarihli e arşiv fatura kesebiliyormuyuz. 189 u iki sefer aradım sordum biri kesilir diğeri kesilmez diyor. Ne yapmalıyım.
    VUK 231/5'te bahsedilen; faturanın malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami yedi gün içinde düzenlenmesi gerektiği ifade edilmiş ve bu süre içerisinde düzenlenmeyen faturaların hiç düzenlenmemiş sayılacağı belirtilmiştir.

Bu maddeyi yorumlayacak olursak, malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihden itibaren demiş; İtibaren kelimesi bir sonraki günden başlar.! Yani 15.01.2020 tarihinde mal teslimi yada hizmet ifası gerçekleşmişse 16.01 dan itibaren 7 gün sayılacak. 22.01.2020 tarihine kadar faturanın düzenlenmesi gerekir, eğer 28.01.2020 tarihinde mal teslimi yada hizmet ifası yapılmış ise bunuda yine 7 gün içinde fatura düzenebilir, Ancak burada cari ay ilkesi gereği faturanın Ocak ayına beyan edilmesi gerekir ki bu hem alıcı hem satıcı için karmaşık bir durum, o yüzden 28.01.2020 tarihli bir mal teslimi var ise en geç 31.01.2020 tarihine kadar faturanın düzenlenmesi gerekir.
    Ayrıca 231/5 te bahsedilen; faturanın malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami 7 gün içinde düzenlenir. diyor. Burada 7 gün içinde tabiri ise 7 günlük süre içerisinde düzenlenmesi gerektiğidir. 15.01.2020 tarihinde mal teslimi yada hizmet ifası gerçekleşmişse 22.01.2020 tarihine kadar herhangi bir günde faturanın kesilebileceği anlaşılıyor. 7 günlük süre içerisinde düzenleneceğine göre, 15.01.2020 tarihinde malın teslimi gerçekleşmiş 22.01.2020 tarihinde 7 günlük süre içerisinde olduğu için 20.01.2020 tarihli fatura düzenlenebilir. Bunu geriye doğru fatura kesmek değilde, 7 günlük süre içerisinde faturanın düzenlenmiş gibi olması gibi anlaşılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken sizin daha önce 21.01.2020 tarihine fatura düzenlememiş olmanız gerekmektedir. Yoksa usülsüzlük olur. Bu tüm mal ve hizmet ifaları için geçerlidir. Noterlik makamında araç satışı yapılmış 15.01.2020 tarihinde 22.01.2020 tarihine kadar 7 günlük süre içerisinde fatura kesilebilir. Noterlik satışının tarihinde kesilmesi gerekmez. Aynı şekilde Eczaneler 31.01.2019 tarihi itibariyle olan SGK reçete bedellerini de 07.02.2020 akşamı oturup, 31.01.2019 tarihli faturada düzenleyebilir. Buradaki kıstas "7 gün içinde düzenlenmesi ifadesidir."

Kıdemli Üye
    VUK 231//5 de belirtilen süreye örnek verecek olursak 15/01/2020 tarihinde mal teslimi veya hizmet ifası yapılacak olursa en geç 22/01/2020 tarihli fatura kesebileceğimizdir. Bu maddeyi e-arşiv uygulamasına göre yorumlayacak olursak en geç 22/01/2020 tarihli fatura kesebiliriz. 22/01/2020 tarihinde 15/01/2020 tarihli fatura kesebiliriz anlamına gelmez. Ancak şöylede bir durum var yukarıda belirtilen yolcu taşımacılığı ve Eczaneler örneğinde görüldüğü üzere özel durumlar mevcut. Bu durum nasıl çözülür idarenin buna bir açıklama yapması gerekir. Diyelim iadere buna izin verdi bir mükellef işi gereği hemen hergün e-arşiv kesiyorsa. bu durumda 7 gün öncesine nasıl fatura kesecek. kestiği son fatura bir gün öncesi tarihli olmuş olacak. Durum şudur ki Yine yeni bir uygulama yine bize bulmaca çözmek kalıyor.

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Merhaba;
    TSE benim firmama fatura kesmiş 40,000tl lik ama kağıt fatura
    kesebilir mi acaba?
    birde benim firma e faturada

Kıdemli Üye
    Alıntı ecenurkaan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    özel halk otobüsü için, bizim yaşadığımız il de, özel halk otobüsleri ay boyunca taşıması yapılan müşterilerin kent karttan topluca parası yatıyor ve otobüs işletmesi muhtelif müşteriler şeklinde yatan tutar kadar çıkış yapar, 2020 yılında da değişen bir şey olmayacak diye düşünüyor sebebi çıkış yapılan bilet tutarları esnafa değil vatandaşlara olduğu için 30.000 tl nin altında kalan tutarlar yine kağıttan çıkış yapılabilir.

Müdavim Üye zaferongun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Osmaniye
    SMMM Zafer ONGUN

Kıdemli Üye
    Nereden
    İzmir
    üstadlar bende bir soru sormak istiyorum.e-faturada yada e-defterde olmayan bir ihracat yapan limitedim var bu ay 100.000,00 tl lik ihracat faturasi kesecek.bu faturayi hangi portaldan kesecek? Normal e-arşiv faturasi mi kesecek?yardimlarimlariniz için şimdiden çok sağolun.

Müdavim Üye
    Nereden
    muh.md.yrd.
    Alıntı KürşatKara Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    üstadlar bende bir soru sormak istiyorum.e-faturada yada e-defterde olmayan bir ihracat yapan limitedim var bu ay 100.000,00 tl lik ihracat faturasi kesecek.bu faturayi hangi portaldan kesecek? Normal e-arşiv faturasi mi kesecek?yardimlarimlariniz için şimdiden çok sağolun.
    30.000,00.-TL ve yukarısı ihracat faturaları e arşiv olmak zorundadır. başka bir alternatifiniz yoksa gib portalından düzenleyebilirsiniz.