Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Muhtasar sgk birleşmesinde ne kadar tehlikedeyiz

  1. #1
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    26.Ocak.2013
    Mesajlar
    301

    Muhtasar sgk birleşmesinde ne kadar tehlikedeyiz

    adı cağdaş kendileri hirsiz bazi kisiler hizmet etmek yerine keyif yapip gotunu buyuturken biz de dertlere care ariyoruz.

    ustadlarim; muhtasar sgk birlesmesi denen ucubeye kokten karsiyim. ancak bakiyorum teblige "beyanin kayitlara ve defterlere uygun olmamasi" diyor sorumluluk icin. bu nedir. belki de fazla mi korkuyoruz. mantik olarak zaten bu konudan dolayi ceza varsa ortada mukellef muhasebecisine bu sorumlulugu yukler. maaslarin dusuk olmasinin bize sorumluluk yuklemesinden korkmalimiyiz? mukellef 5000 goster seklinde beyan etmisse biz asgari gostermissek zaten normaldede mukellefe sorumlu olurduk. ama mukelef bize asgari dediyse 10bin maas varsa kanuna gire bizimle ne alakasi var? yanlis mi yorumluyorum.
    tum mukelleflere personel listesi uzatsak hepsinin yanina maasini yaz ve imzala desek, bu isi birkez yapip bundan sonraki her giriste maasi yazdirarak giris cikis alsak korkacak biseyimiz olmamali.
    personelin maasi ve gorevini isverenden yazili almak zaten bizim icin de bir ihtiyac.
    ben bu ay tum mukelleflerime personel listesi gonderip her personelin yanina maasini ve gorevini yaz diycem. bir iki personeli olanlara da whatsuptan yazip maasini ve gorevini sorucam. bunlari yaptiktan sonra bu sorumlulugu dusunmuycem artik.
    is yuku mu? evet. kendi orgutumuz tarafindan esek muamelesi gormeyi aliskanlik haline getirmisiz. is yuku olacak tabiiki

  2. #2
    Üye
    Üyelik tarihi
    31.Mart.2007
    Mesajlar
    70
    Meslek mensuplarının sorumluluklarının sınırları

    6728 sayılı Kanunun 46. maddesinin gerekçesinde, “Muhtasar beyanname ile 5510 sayılı Kanun uyarınca verilmesi gereken aylık prim ve hizmet belgesinin birleştirilerek alınması için 3568 sayılı Kanuna göre yetki almış meslek mensuplarına şifre verilmesi gerekeceğinden, meslek mensuplarının Kuruma karşı yükümlülüklerinden tıpkı işveren ve işveren vekili gibi sorumlu olmaları amacıyla değişiklik yapılmaktadır” denilmiştir.

    Bu bağlamda, Kanun hükmü ve gerekçesi, Yönetmelik ve SGK’nın TURMOB’a gönderdiği yazılar çerçevesinde;

    1- Meslek mensupları yalnızca MUHSGK’nın defter, kayıt ve dayanağı belgelere uygun olmadığının tespiti halinde sorumlu tutulabileceklerdir. Sorumluluk ise ortaya çıkan prim kaybı, gecikme cezası, gecikme zammı, idari para cezası ve 5510/96 ncı maddesi kapsamında yapılan fazla veya yersiz ödemelerden dolayı olacaktır.

    Bu durum, defter, kayıt ve belgelerde yer almayan sigortalıların MUHSGK üzerinden sigortalı olarak bildirildiğinin tespiti halinde (sahte sigortalılık nedeniyle) ortaya çıkabileceği gibi, defter, kayıt ve belgelerdeki sigortalıların prime esas kazanç tutarlarının MUHSGK üzerinden SGK’ya hiç bildirilmemesi, eksik veya fazla bildirildiğinin tespiti halinde de ortaya çıkabilecektir.

    Haliyle, defter kayıt ve belgelerde ücret ödemesi yer almayan bir kişinin, MUHSGK üzerinden sigortalı olarak bildirildiğinin tespiti halinde, varsa bu kişiye yersiz olarak ödenen geçici iş göremezlik ödeneği, emekli aylığı veya SGK tarafından karşılanan muayene ve ilaç bedelleri için meslek mensubu sorumlu tutulabilecektir.

    Defter, kayıt ve belgelere prime esas kazancı 3.000 TL olarak kaydedilmiş bir sigortalının, MUHSGK üzerinden prime esas kazancının 2.500 TL olarak bildirildiğinin tespiti halinde, eksik bildirilmiş 500 TL tutarındaki prime esas kazanca isabet eden prim ve gecikme zammının yanı sıra ortaya çıkacak idari para cezasından da meslek mensubu sorumlu tutulabilecektir.

    Yine MUHSGK üzerinden bildirimde bulunulan bir ayda defter, kayıt ve belgelerde ücret ödemesi yer alan bir sigortalının, MUHSGK üzerinden hiç bildirilmediğinin tespiti halinde de ortaya çıkacak prim ve gecikme zammından mensubu sorumlu tutulabilecektir.

    Gerek sahte sigortalılık bildiriminde bulunulduğunun, gerekse prime esas kazancın hiç bildirilmemiş veya eksik bildirilmiş olduğunun tespiti durumunda ilgili yıla ait asgari ücret destekleri geri alındığından, sahte sigortalı veya eksik kazanç bildiriminde bulunulmasında kusuru bulunan meslek mensubu, asgari ücret desteğinin geri alınması durumunda ortaya çıkacak prim ve gecikme zammından da sorumlu tutulabilecektir.

    2- Meslek mensubunun sorumluluğu MUHSGK da yapılması gereken bildirimlerle sınırlı tutulduğundan, işyeri bildirgelerinin, işe giriş ve işten ayrılış bildirgelerinin yasal süresi içinde SGK’ya verilmemesinden dolayı meslek mensubunun sorumlu tutulması mümkün değildir.

    3- İşveren veya işveren tarafından yetki verilen kişinin imzası olmayan veya bu kişiler tarafından intikal ettirilmeyen bilgi ve belgelere istinaden meslek mensupları tarafından düzenlenen defter, kayıt ve belgelerin usulüne uygun düzenlenmemiş olduğunun tespiti halinde uygulanacak olan idari para cezalarından meslek mensubu sorumlu tutulabilecektir.

    4-Meslek mensubunun sorumu tutulabilmesi için, 18/2/2017 tarihli ve 29983 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ekindeki sözleşmeler kullanılarak işveren ile meslek mensubunun arasında bir ilişkinin kurulmuş olması gereklidir.

    5- Meslek mensubunun sorumlu tutulabilmesi için SGK’nın uğramış olduğu zarara meslek mensubunun kusurlu davranışının neden olduğu SGK’nın denetim ve kontrolle görevli memurlarının raporunda veya mahkeme kararında ortaya konulmuş olması gereklidir.

    6- Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin defter ve kayıtlara ve bu kayıtların dayanağını teşkil eden belgelere uygun olmamasından meslek mensuplarının sorumlu tutulabilmesi için, defter, kayıt ve belgelerin imza karşılığı veya yazılı tutanak yoluyla; bilgilerin ise mail, kısa mesaj veya yazılı tutanak gibi yollarla meslek mensuplarına intikal ettirilmiş olması gereklidir.

    Sonuç olarak dışardan firmalara mali müşavirlik hizmeti veren meslek mensuplarının ücretin dayanağını teşkil eden belgelere (puantaj, sözleşme, eksik gün gerekçesi vb.) hakim olmasını beklemek ve bu nedenle müşterek müteselsil sorumluluk tanımlamak kelimenin tam anlamıyla fiilen uygulanmayacak bir düzenlemedir. Hiçbir meslek mensubu bu sorumluluğu kabul etmemelidir.

    Maliye Bakanlığınca ücret gizliliğini sağlamak amacıyla sadece ücrete ilişkin bilgilerin beyan edileceği ayrı bir Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi yapılması düşünülmektedir. Bu durumda ücret dışındaki kesintileri için genel Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi kullanılabilecektir. Ancak açıklanan sirküler taslağında ‘’Ücrete ilişkin Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi gönderebilmek için 340 Sıra No.lu VUK Genel Tebliğine göre beyannamelerini kendileri gönderme hakkı bulunan mükellefler genel şifreleri dışında ücrete özel bir şifre talep edebilecektir.’’ denilmektedir.

    340 sıra nolu tebliğ kapsamında çok sınırlı sayıda mükellef yer almaktadır, Maliye Bakanlığının büyük firmaların ücret gizliliğini ön plana çıkartarak diğer firmalara ücretler gizli değilmiş şeklinde davranması kabul edilebilir nitelikte bir davranış olmadığı gibi, dileyen her firma için ayrı bir şifre ile ücrete ilişkin vergiler ile SGK bildirimlerinin yapılabileceği şifre önceki SGK uygulamasında olduğu gibi verilmeli ve meslek mensupları bu konuda sorumlu tutulmamalıdır.
    Üzerimizde oluşan angaryalara bir de müşterek müteselsil sorumluluk ilave edilmesini kabul etmemiz mümkün değildir, TÜRMOB ve odalarımızı taslak sirküler yayınlanmadan gereken taleplerde bulunmasını bekliyoruz.

    Gülbenk Müşavirlik

  3. #3
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    22.Ocak.2011
    Nereden
    SMMM
    Mesajlar
    553
    "Defter, kayıt ve belgelere prime esas kazancı 3.000 TL olarak kaydedilmiş bir sigortalının, MUHSGK üzerinden prime esas kazancının 2.500 TL olarak bildirildiğinin tespiti halinde, eksik bildirilmiş 500 TL tutarındaki prime esas kazanca isabet eden prim ve gecikme zammının yanı sıra ortaya çıkacak idari para cezasından da meslek mensubu sorumlu tutulabilecektir."

    Bu maddedeki farklardan hiç bir şekilde meslek mensubu sorumlu tutulamaz, çünkü insanız hata yapabiliriz zaten böyle bir fark varsa mükelleften cezalı olarak düzeltireceksiniz veya resen tahsil edeceksiniz, dediğim gibi insanız hata yapabiliriz sehven olan her farktan sorumlu tutulmamız mümkün değildir.

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •