Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: vergi ödeme kayıtları

Kıdemli Üye

vergi ödeme kayıtları

kolay gelsin.

2. ve 3. çeyrek dönemde toplam 120 bin lira geçici vergi ödemesi çıkmış. fakat finans durum müsait olmadığı için ödeme yapılamamış.

işe yeni başladım, durumu da tam kavrayamadım kafam karıştı. burada yıl sonu kapanmadan hangi kayıtları yapmamız gerekir ?

selamlar.
    Panoya iğnelenen duyurular sebebiyle mesajlarımız kısa sürede ikinci sayfaya düşüyor, bir formülü yokmudur bu işin.

Müdavim Üye
    Alıntı okur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kolay gelsin.

2. ve 3. çeyrek dönemde toplam 120 bin lira geçici vergi ödemesi çıkmış. fakat finans durum müsait olmadığı için ödeme yapılamamış.

işe yeni başladım, durumu da tam kavrayamadım kafam karıştı. burada yıl sonu kapanmadan hangi kayıtları yapmamız gerekir ?

selamlar.
    Geçici tahakkuklarını yaptıktan sonra şayet ödenmemesi durumunda 368 hs a virmanlayacaksınız.
    Saygılarımla,

Ramis Öztürk
    Mali Müşavir

Kıdemli Üye
    Alıntı SMMM34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçici tahakkuklarını yaptıktan sonra şayet ödenmemesi durumunda 368 hs a virmanlayacaksınız.

Ramis Bey,

ödeme yapılmamış fakat hesaplanan geçici vergi var.

kayıtları yaparken 360 alacaklı,
    193 hesap borçlu olacak şekilde düzenlememiz gerekmiyor mu ?

sene sonunda 360 hesap 368 hesaba devrolur, bu arada 193 hesap mahsup yapılamaz çünkü ödenmemiş yani dönem sonunda 371 hesap bakiyesine devir olmaz.

lakin ödeme olmasa da 193-360 hesaplar hesaplanan geçici vergi olduğu için bilançoda gözükmek zorundadır.
    Panoya iğnelenen duyurular sebebiyle mesajlarımız kısa sürede ikinci sayfaya düşüyor, bir formülü yokmudur bu işin.

Müdavim Üye
    Alıntı okur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ramis Bey,

ödeme yapılmamış fakat hesaplanan geçici vergi var.

kayıtları yaparken 360 alacaklı,
    193 hesap borçlu olacak şekilde düzenlememiz gerekmiyor mu ?

sene sonunda 360 hesap 368 hesaba devrolur, bu arada 193 hesap mahsup yapılamaz çünkü ödenmemiş yani dönem sonunda 371 hesap bakiyesine devir olmaz.

lakin ödeme olmasa da 193-360 hesaplar hesaplanan geçici vergi olduğu için bilançoda gözükmek zorundadır.
    Sanırım cevabımı iyi okumadınız. Geç. Tahk.yapıldıktan sonra ne yapılacağını yazdım.193 hs.Mahsup yapılacak demedim.
    Saygılarımla,

Ramis Öztürk
    Mali Müşavir

Kıdemli Üye
    ramis bey afedersiniz.
    geçici kaydını 193/360 şeklinde 1/10 tarihine yaptım.
    31/12 tarihinde de 368 hesaba taşıyorum.
    teşekkürler.