Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: çok acil:kar göstermek için sgk işveren hissesini çikartmak

Müdavim Üye
    Nereden
    Sivas

çok acil:kar göstermek için sgk işveren hissesini çikartmak

işçilikten dolayı işletme zarar gözüküyor.
    kara geçirmek için kdv siz gider olan işveren işsizlik payını defter beyandan çıkarabilirmiyim
    spain

Yeni Üye
    SGK herhangi bir nedenden dolayı defterleri incelediğinde, ücret tahakkukları ile ilgili kayıtların eksik olmasından dolayı ceza kesebilir.

Yeni Üye
    Sgk teftişinde defter belge uyumsuzluğu sebebiyle müteselsil sorumluluktan ceza alabilirsiniz. Her ne kadar devletin lehine vergi çıkarmak gibi görünse de sakıncalı olduğunu düşünüyorum.

Müdavim Üye
    Defter beyandan çıkarmayın. YGV verirken gider kısmında düşük gösterin. Ben yıllardır öyle yapıyorum.

Üye
    Çok sıkıntılı bir durum. İşçilikten dolayı zarar görünüyorsa belgesiz satış var demek oluyor. Kdv den kaçınmak için belgesiz satış yapılıyor. Kar çıkartma işi de bize kalıyor. Yıllık beyanname verilirken diğer gelirler kalemine rakam yazılabilir.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Kusura bakmayınız ama ne sorulan soru ne de verilen cevaplar ( biri hariç ) meslek etiğine, vergi mevzuatına uygun değil. Ben sakın bu şekilde davranmayın derim. Defter beyandaki bilgileri vergi beyannamesine farklı yazmak evrakta sahtekarlık veya tahrifat suçu oluşturabilir ve iştirak olmadan doğrudan suçlanabilirsiniz ki bu tür suçun cezası hapis gerektirir. Gün gelir müşteri benim haberim yok der aradan sıyrılır. Kaldıki kayıtları doğru yazmak meslek mensubunun sorumluluğudur. Ayrıca bir arkadaşın dediği gibi SGK yönünden defterin kayıt ve belgelere uygun olmadığı şeklinde rapor düzenlenebilir. Her yönden sıkıntılı bir durum. Kar çıkmıyor da kar çıkmasını istiyorsa faturasız satışı var demektir ya fatura düzenleyecek ya da sonuçlarına katlanacaktır sakın bu tür taleplere alet olmayın.