Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bir yerde çalışırken Şahıs Şirketi Kurmak

Yeni Üye

Bir yerde çalışırken Şahıs Şirketi Kurmak

Arkadaşlar merhaba,

Ben bir soru sormak istiyorum. Misal ben x şirketinde sigortalı olarak çalışıyorum, çalıştığım iş yerinde imzaladığım sözleşmede şu madde var;

işçi, işveren için sürdürdüğü faaliyetlerinin yanında, herhangi bağımsız faaliyette bulunamaz, herhangi bir şirkete ortak olamaz veya ne sıfatla olursa olsun ücret karşılığı veya karşılıksız çalışamaz. Herhangi bir görev alamaz, herhangi bir hizmet veremez.
    Şeklinde bir madde var. Bende bir e-ticaret sitesi açmak istiyorum ve şahıs şirketi kurmak zorundayım. Şirkete bildirmeden şahıs şirketi kurarsam şirket bunu öğrenebilir mi? Öğrenirse ne gibi sonuçlar ortaya çıkabilir.

Bu konuda hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlardan düşüncelerini bekliyorum. Şimdiden Teşekkürler.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Böyle bir sözleşmeye imza atmışsanız yani hür iradenizle kabul etmişseniz bugün bu sözleşmeyi bir yerinden delmek tanımamak gibi etik ve hukuki olmayan bir olaya neden tevessül etmeyi düşünürsünüz.

Yeni Üye
    Sözleşmeyi hür irademle imzaladığım sırada okumamıştım ve okusam da o zamanlar bir iş kurmak gibi planım yoktu. Çalıştığım sektörden tamamen bağımsız bir sektörde bir e-ticaret mağazası açmak istiyorum ve şahıs şirketi olmak zorundayım en basitinden fakat geçindirmek zorunda olduğum bir ailem olduğu içinde işimden ayrılmak istemiyorum tamamen ortadan kalmamak için. Yani aynı anda iki işle ilgilenmek istiyorum. İlerde e-ticaret işim tutarsa işimden ayrılıp kendi işime yoğunlaşacağım.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Sözleşmeyi okumadım demeniz mazeret değil belki doğru söylüyorsunuz ama işvereninde hukukunu gözetmek gerekmez mi size o parayı mesai saatleri içinde kendi işinde çalışasınız diye veriyor. Kendisiyle konuşun işine zararı yoksa veya karşılıklı şartları yenileyerek anlaşabilirsiniz. Birçok önemli ve kurumsal firma çalışanları ile böyle anlaşma yapar hatta işten ayrıldıktan sonra 3-5 yıl kendi sektöründe iş yapmamasını şart koşar çalışanda bunu bilerek kabul ederse bunun bir yanlışlığı olamaz.

Bizde bir arkadaş çalışıyordu. Bize " kardeşim internetten satış yapmak istiyor nasıl yapabiliriz " şeklinde sorarak fikir ve mevzuat yardımı aldı. Bir süre sonra sonra kendisinde birtakım değişiklikler görmeye başladık. Günde yüz defa telefonuna bakıyor ve mesajlara cevap yazıyor belki günde otuz defa telefonu çalınca dışarı çıkıyor ( yanımızda konuşmuyor ) günde birkaç defa kargoya gidebilir miyim diye izin istemeye başladı. Sonra işinde hatalar yapmaya başladı çünkü dikkatini telefona ve mesajlara vermeye başlamıştı halbuki bilgili ve becerikli biri idi. Bir ay bir adet bildirgeyi onaylamayı unuttu 5000 tl ceza ödedik. Anladık ki kendisi bir e ticaret sitesinde mağaza açmış oradan satış yapıyor gün boyu bütün konsantrasyonunu telefondan gelecek siparişlere vermeye başlamıştı. Sonunda kendisi ayrıldı da konu kapandı. Yani aynı anda iki iş olmuyor ne kadar dikkat etseniz bile öyle bir işte dikkatinizi ister istemez kendi e ticaret işinize vereceksiniz ve diğer işi az çok ihmal edeceksiniz. En doğrusu açıkça konuşmak anlaşma olmaz ise bir karar vermek.
    Konu DUMANLI tarafından (18.Ocak.2020 Saat 08:33 ) değiştirilmiştir.