Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Alım Satım düşmesi gerekçesiyle Bilançodan İşletme D.geçişte Maliyenin tutumu

Kıdemli Üye

Alım Satım düşmesi gerekçesiyle Bilançodan İşletme D.geçişte Maliyenin tutumu

Arkadaşlar, Vergi Usul Kanunda Bilanço Esasındayken İşletme Esasına geçmek istendiğinde; Alım Satım tutarlarında %20 lik düşme gerekçesi maliyeye Bildirilirken Maliyenin (getir defterleri bir görelim) dediğini duydum. Teamül bu konuda nedir? Tecrübesi olan arkadaşlardan yorum rica ediyorum.

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    Vergi Daireleri, yıllardır bunu yapıyor. Ama yetkilisine göre esnek davranmaları olabiliyor.
    artık işletmeye düşenler için DBS başvurusu sistem üzerinden yapılabildiği için bundan böyle VD'ye dilekçe vermenize gerek kalmadı
    ilgili hesapların yazıcı çıktısını götürseniz yeterli olabilir. ama defteri hemen kapanışı yapabiliyorsanız resmi dökümleri de verebilirsiniz

Kıdemli Üye
    Alıntı haksoy32 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vergi Daireleri, yıllardır bunu yapıyor. Ama yetkilisine göre esnek davranmaları olabiliyor.
    artık işletmeye düşenler için DBS başvurusu sistem üzerinden yapılabildiği için bundan böyle VD'ye dilekçe vermenize gerek kalmadı
    ilgili hesapların yazıcı çıktısını götürseniz yeterli olabilir. ama defteri hemen kapanışı yapabiliyorsanız resmi dökümleri de verebilirsiniz
    Teşekkür ederim meslektaşım. Bu yıl eskisi gibi devam edeceğiz. Mükellef rekabete yenik düştüğü için söylediğim göstergelerinde göze batan bir gerileme var. Kendisi takside bağladığı vergileri bile ödemekte zorlanıyor. Muhasebeciye bile ödeme yapamıyorum diye maliyeye yakınmış onlar da bu aklı vermiş ama mizan artık verilmediği için defterlere bakarız demişler. Memurlar objektif değil ellerine küçük bir fırsat geçse işi dallandırıp budaklandırıyor. Mükellef zorda uğraştırmayalım okeyleyelim anlayışı yok. Acaba olacak mı diye Defter Beyana mükellefi kaydetmek istedim fakat ekrana ( ilgili vergi dairesine başvurmalıdır) diye uyarı geliyor. Tekrar teşekkürler.