Sayfa 1 Toplam 21 Sayfadan 12311 ... SonuncuSonuncu
Toplam 209 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: MUHTASAR BEYANNAME veya MUHTASAR PİRİM HİZMET BEYANNAMESİ

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey

MUHTASAR BEYANNAME veya MUHTASAR PİRİM HİZMET BEYANNAMESİ

2020 Ocak Muntasar Pirim Hizmet beyannamesi Şubatta verilecek:Birleştirilmiş beyanname sadece işçi çalıştıranlarımı kapsıyor.
    yoksa işçisi olmasa bile değer ödemeleridemi kapsıyor.
    Örnek Kira ödemesinden beyanname verecekler.MUHTASAR BEYANAMEMİ yoksa Muhtasar pirim Hizmet beyanamesimi verecek

Kıdemli Üye
    1) İşçisi olmayan, kira ve muhasebeci stopojı ödeyecek mükellef için Muhtasar+Prim Beyannemesi verilecek ancak işçiyi ilgilendiren bölümler boş bırakılacak.
    2) Daha güncel olan soru bence şu olmalıdır: 2019 yılına ait olup Ocak ta verilecek beyanname hangisi olmalı? İşçisi olmayan, kira ve muhasebe ücretinin stopojını ödeyecek mükellef için Muhtasar+Prim beyannamesi DEĞİL, öteden beri kullandığımız MUHTASAR BEYANNAME verilecek. Ben bu durumdaki mükellefim için Muhtasar+Prim Beyannemesini kullandım sistem kabul etmedi diğerini kullan diye uyarı verdi. Muhtasar Beyannameyi doldurup gönderdim sorun olmadı. Ama artık son kullanım. Bu beyanname 2020 için geçerli olmayacak (geç verilenler hariç).

Müdavim Üye &yavuz& - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    KONYA
    SN Talikat, Zaten e-beyanname programı açıklama kısmında belirtilmiş, "Aylık Prim ve Hizmet Belgeleri ve Muhtasar Beyannamenin birleştirilmesi ile oluşturulan Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi 01.01.2020 tarihinde (Ocak/2020 dönemine ait olup, 26 Şubat 2020 tarihine kadar yapılacak beyanlar ile) Türkiye genelinde uygulamaya geçecektir." şeklinde. İyi çalışmalar
    Halk İçinde Muteber Bir Nesne Yok Devlet Gibi, Olmaya Devlet Cihanda Bir Nefes Sıhhat Gibi. KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    Alıntı Talikat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1) İşçisi olmayan, kira ve muhasebeci stopojı ödeyecek mükellef için Muhtasar+Prim Beyannemesi verilecek ancak işçiyi ilgilendiren bölümler boş bırakılacak.
    2) Daha güncel olan soru bence şu olmalıdır: 2019 yılına ait olup Ocak ta verilecek beyanname hangisi olmalı? İşçisi olmayan, kira ve muhasebe ücretinin stopojını ödeyecek mükellef için Muhtasar+Prim beyannamesi DEĞİL, öteden beri kullandığımız MUHTASAR BEYANNAME verilecek. Ben bu durumdaki mükellefim için Muhtasar+Prim Beyannemesini kullandım sistem kabul etmedi diğerini kullan diye uyarı verdi. Muhtasar Beyannameyi doldurup gönderdim sorun olmadı. Ama artık son kullanım. Bu beyanname 2020 için geçerli olmayacak (geç verilenler hariç).
    sayın talkat sizin 1.maddede verdiğiniz cevaba göre MUHTASAR Beyanname tamamen kaldırılıyor mu.bunu mu anlamalıyız

Kıdemli Üye
    Nereden
    muhasebe eleman
    işçisi olmıyan sadece kira stopajı olanlar yine 3 aylık olarak verebilecekler mi ? yoksa işçi çalıştıranlar gibi aylık olarak mı verılecek

Yeni Üye
    https://www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/koray/0323/

burada işçi çalıştırmayanlar yine 3 aylık dönemlerde verebilirler diye makale yazılmış ama son durum nedir görmek lazım,artık herşey günlük değişmeye başladı,1 hafta yeni çıkan tebliğleri takip etmesen hiçbirşey bilmiyor gibi oluyorsun..

Kıdemli Üye
    Hüsnü Bey, benim anladığım MUHTASAR BEYANNAME yi en son bu ay verebiliyoruz.

Kıdemli Üye
    Sn.gecekuşu,
    İşçisi olmayan ama kira ve muhasebeci ücretinden dolayı stopajı bulunanlar hangi ay ödeme yaptılarsa izleyen ayın 26.gününe kadar Muhtasar+Prim Beyannamesi verecek ve işçiyi ilgilendiren bölümleri dikkate almadan gönderecek. Dolayısiyle 3 aylık diye bir bölümleme olmayacak.

Kıdemli Üye
    Alıntı complete Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    https://www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/koray/0323/

burada işçi çalıştırmayanlar yine 3 aylık dönemlerde verebilirler diye makale yazılmış ama son durum nedir görmek lazım,artık herşey günlük değişmeye başladı,1 hafta yeni çıkan tebliğleri takip etmesen hiçbirşey bilmiyor gibi oluyorsun..
    ......
    3) Üçer Aylık Muhtasar Verip de Yanında İşçi Çalıştırmayanların Durumu Ne Olacak?
    Muhtasar beyannamelerini üçer aylık dönemler halinde vermekle birlikte yanında işçi çalıştırmayan mükellefler ise yaptıkları ödemeleri veya tahakkuk ettirdikleri kârlar ve iratlar ile bunlardan kestikleri vergileri Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ile önceden olduğu gibi üçer aylık dönemler halinde vermeye devam edeceklerdir.
    ......
    Yazar Muhtasar+Prim Beyannamesinin 3 aylık da verilebileceğini söylemiş oluyor. Benim bildiğim bu yeni beyanname sadece aylık.

Yeni Üye
    Arkadaşlar Aralık 2019 dönemine ait muhtasar ve ebildirgeyi eski sistemden (s.t 26.01.2020),
    Ocak 2020 dönemine ait bildirgeleri muhsgk yeni sistemden (st 26.02.2020) bildireceğiz değilmi ?