Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 1994 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de Yayımlandı

Müdavim Üye

1994 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de Yayımlandı

Üye
    yawww e arşivler almış başını gidiyor tavuk yumurtası nerden cıktı şimdi

Kıdemli Üye
    Süresiyle ilgili bir bilgi var mı ?

Üye
    havuzlarımda Alabalık üretip toptan vergi mükelleflerine satış yapmaktayım.Satışlarımda %8 KDV uygulamaktayım. 02.01.2020 tarıh mükerrer 30996-1994 karar sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı?nın 2.maddesi 2.paragrafı ?6- İlgili mevzuata göre; toptancı hallerinde faaliyette bulunanlara yapılan taze sebze ve meyve (mamulleri hariç) teslimleri, toptancı halleri ve su ürünleri toptan satış yerlerinde faaliyette bulunanlara yapılan balık teslimleri ile bu malların bunlar tarafından gerçek usule tabi katma değer vergisi mükelleflerine teslimi,?satışlarında %1 KDV uygulanacaktır denilmektedir. Havuzlarımda üretip vergi mükelleflerine satışını yaptığım balık tesliminde-balık yumurtası tesliminde KDV hesaplarken %1 ?mi yoksa %8 ?mi hangi oranı uygulayacağım tereddüte düşmüş bulunmaktayım.Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.

Müdavim Üye
    Alıntı GÜNOLA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    havuzlarımda Alabalık üretip toptan vergi mükelleflerine satış yapmaktayım.Satışlarımda %8 KDV uygulamaktayım. 02.01.2020 tarıh mükerrer 30996-1994 karar sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı?nın 2.maddesi 2.paragrafı ?6- İlgili mevzuata göre; toptancı hallerinde faaliyette bulunanlara yapılan taze sebze ve meyve (mamulleri hariç) teslimleri, toptancı halleri ve su ürünleri toptan satış yerlerinde faaliyette bulunanlara yapılan balık teslimleri ile bu malların bunlar tarafından gerçek usule tabi katma değer vergisi mükelleflerine teslimi,?satışlarında %1 KDV uygulanacaktır denilmektedir. Havuzlarımda üretip vergi mükelleflerine satışını yaptığım balık tesliminde-balık yumurtası tesliminde KDV hesaplarken %1 ?mi yoksa %8 ?mi hangi oranı uygulayacağım tereddüte düşmüş bulunmaktayım.Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.
    Tereddüde düşecek bir durumunuz yok ki. İki şeye bakacaksınız, sattığınız kişi nihai tüketici mi, vergi mükellefi mi. Nihai tüketici ise zaten %8.

Vergi mükellefi ise, faaliyetine bakacaksınız. Bu mükellef satmak üzere mi alıyor yoksa kendisi tüketmek için mi alıyor. Bir lokanta, bir balıkçı ya da atıyorum bir market ise kdv'niz %1. Ama bürosunda personellerine yemek yapmak üzere alan bir avukatsa, bir mali müşavir ise, bir terzi ise, bir konfeksiyon işletmesi ya da benzer bir şey ise kdv %8.

Ya da bazı arkadaşların yaptığı üzere, kanunu yorumlama kısmına bile girmeden, vergi mükelleflerine doğrudan %1 üzerinden kesebilirsiniz. Bana satmak üzere aldığını beyan ettiği için toptan teslim saydım da diyebilirsiniz, aksini iddia eden ispatla mükelleftir

Üye
    Kasapların et teslimi gibi diyorsunuz.Ama burada toptancı hallerinden ve su ürünleri toptan satış yerlerine teslimler diyor.Ben yurt içi veya yurt dışına balık satışı yapan vergi mükellefine malı teslim ediyorum.Balık toptancı haline veya su ürünleri toptan satış yerlerine teslimat yapmıyorum.Tereddütüm bundan Selamlar iyi çalışmalar...