Sayfa 9 Toplam 10 Sayfadan BirinciBirinci ... 78910 SonuncuSonuncu
Toplam 100 adet sonuctan sayfa basi 81 ile 90 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 5.000/30.000 fatura kesme?

Kıdemli Üye
    Gelir İdaresi hatalı kesilen faturayı her iki tarafında kayıtlarına almaması yeterli diyor. Fakat faturayı kesen, karşı tarafın kayıtlarına alıp almadığından sorumludur diye de ekliyor. Yani, sistemden kesilen faturayı her iki tarafında kayıtlarına almaması, iptal için yeterli.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    GİB her iki tarafın kayda almaması yeterli diyor ama bahsettiğiniz gibi karşı taraf iyi niyetli değilse kayda alabilir. Sonradan düzenlenen faturaya ilk faturann tarih ve numarasını yazarak " ...... tarih ve ......... no'lu yanlış faturanın yerine düzenlenmiştir " şeklinde not yazınız. Sonradan düzenlenen faturayı kestiyseniz kağıt çıktısına kalemle yazıp bu çıktıyı gönderiniz. Ayrca ilk faturanın iptal edildiğine dair mail bilgisini saklayınız.

Müdavim Üye
    Nereden
    Diyarbakır
    Basit usule tabi olan mükellefler de e arşiv portal ını kullana bilecek. Bundan sonra dolayısıyla odadan fatura fiş alma zorunlulukları ortadan kalmış oluyor.. Bu şekilde yorumluyorum sizler ne desiniz...

Kıdemli Üye
    Bu işin bence acilen iptal edilmesi lazım. Şimdi bir müşterimden fatura geldi. Faturayı kesen Bölgesel bir kömür toptancısı. Sanırım ön muhasebesi falan vardır. 5.700,00 Tl Fatura 5.700.000,00 TL olarak kesilmiş. Miktarı kg yapmış birim fiyatını ton fiyatını yazmış. )

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Alıntı şenay P SMMM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı durum bizde de var. Öyle bol sıfırlı kesmiş ki ben rakamı telaffuz edemiyorum. 189 u aradım bununla ilgili oradan dedikleri bu fatura yanlış kesildi bunun yenisini keseceksiniz. Yeni kestiğiniz faturanın açıklama kısmına şu tarihte ve şu numaralı fatura yanlış kesilmiştir. Bu fatura o faturanın doğurusudur diye yazın dedi. Siz doğru kestiğiniz faturayı kayıtlarınıza alın dedi. Ama bizim mükellef tabi yine sabırsız doğruyu da kesmiş onaylamış. Açıklamaya da öyle yazılmadı. Şimdi yine beni arıyor ne yapacağız.
    Ne yapacağız ? Karşı taraf e defter mükellefi biz bu konuda sıkıntı yaşarız diyor Reddetme de olmuyormuş e arşiv faturalarda.
    Bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.
    vergi dairesine dilekçe yazın 2 tarafta kayıtlarına almaz ise sorun olmaz zaten ama genede dilekçe verip izah edin dosyada dursun

Üye

Acil e-arşiv fatura girişte doğrulama hatasi

Vergi şifresi şirkette e-arşiv dışında diğer vergi dairesi sayfalarına girmektedir.Ancak E-ARŞİV FATURA PORTAL
    sayfasına şifreyi yazdığım gibi dün saat 16 dan beri alttaki hatayı vermektedir.
    Doğrulama hatası Internet vergi dairesinden kimliğiniz doğrulanamadı.

ÇÖZÜM NEDİR?

Müdavim Üye
    Alıntı SMMM696 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vergi şifresi şirkette e-arşiv dışında diğer vergi dairesi sayfalarına girmektedir.Ancak E-ARŞİV FATURA PORTAL
    sayfasına şifreyi yazdığım gibi dün saat 16 dan beri alttaki hatayı vermektedir.
    Doğrulama hatası Internet vergi dairesinden kimliğiniz doğrulanamadı.

ÇÖZÜM NEDİR?
    Kargolarda yoğunlukle saat 16.00'de başlayıp akşam 18.30 kadar işlem kabul ediyor. 16-18,30 saatleri arasında hatlar çok yoğun oluyor. Kısaca tüm herkes fatura kesmeye çalıştığından sistem kaldırmıyor. Fatura keserken saat 16'ya kadar veya akşam 19,00 'dan sonra serbest oluyor. Dikkat edelim.

Yeni Üye
    shade said:
    17.Ocak.2020 11:06
    Gelir İdaresi hatalı kesilen faturayı her iki tarafında kayıtlarına almaması yeterli diyor. Fakat faturayı kesen, karşı tarafın kayıtlarına alıp almadığından sorumludur diye de ekliyor. Yani, sistemden kesilen faturayı her iki tarafında kayıtlarına almaması, iptal için yeterli.

Sayin shade gib ten bu konuda yazili nir dokumaniniz varmi...gerekli olabilir

Yeni Üye
    Merhaba
    araç kiralama firması bu portaldan fatura keserken SATIŞ yerine ÖZEL MAHRAH ımı seçmesi gerekiyor
    ilkkez araç kiralama firmasıyla çalışıyorum
    destek rica ediyorum

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Araç kiralama faaliyetlerinde özel matrah yoktur.
    Satış olarak düzenlenecektir.

İkinci el taşıt ticareti iştigal eden mükellefler Özel matrah satışlarını ilgilendiren satışları için kullanılmaktadır.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!