Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sehven Bilanço defteri tasdik edilmesi

Kıdemli Üye
    Nereden
    İSTANBUL

Sehven Bilanço defteri tasdik edilmesi

2020 yılı için sehven bilanço olarak tasdik edilen defter iptal edilebilir mi ? Durumu bildirir bir dilekçe ile vergi dairesine bildirsem 2020 yılında İşletme olarak devam edebilirmiyim ?

Müdavim Üye
    Bizde eskiden işletme defterini tasdik ettiriyorduk. Sonra bir fatura geliyordu. Bilançoya geçmiş. Vergi dairesine bilgi vermiyorduk. Sadece işletmeden bilançoya geçtiğini veya bilançodan işletmeye geçtiğini bilgi vermek gerekli. Noter tanıdık ise notere söylerseniz sistemi tam iyi bilmiyorum. Noter sizin numaraları başkasına verebilir. Ücretini geri istemeyin yapmazlar.

Müdavim Üye
    Şunu söylemeyi unuttum. Vergi dairesine sehven ve yanlışlıkla bilanço yaptırmışız derseniz, işletme defteri olarak devam etmek istiyorum diye dilekçe yazın.

Müdavim Üye
    Nereden
    istanbul
    Defter beyandan bılancoya gecıs ıslemı yapmadıgınız surece ısletmeden devam edersınız sorun olmaz zaten hadler ortada bakar kontrol ederler işlem yapmazlar burada onemlı olan defter beyan sayfasından bılancoya gecıs yapmamanız.
    BİLGİ PAYLAŞTIKÇA BÜYÜR

Kıdemli Üye
    Kendi rızasıyla geçme istisnası dışında defter bakımından Vergi Usul Kanunundaki şartları taşımayan bir mükellefe sehven başka defter tasdik ettirildi diye sınıf atlatılmaz. Sehven yapılmış yanlışı idare düzeltmek zorundadır. Bu dediğim şey vergi hukukunu layıkıyla bilen memur-müdür için. Sen hele defteri bir getir görelim diyecek bir maliyeci adım gibi biliyorum. Her mükellefin ve muhasebecisinin açığını bilen maliye memurları boş zamanları varsa ona mutlaka özel bir sıkıntı yaşatırlar. Bunu bildiğimiz için en zor gittiğimiz yer maliyedir. Bu mesleği 10 yıl yapmış her meslektaş bana katılacaktır (devlet ağzından konuşan istisnaları da var burada da gördük). Umarım bulunduğunuz yerdeki memur taifesi böyle değildir. Defter beyandaki pozisyonunuz devam ediyordur. Bilgi vermek babından maliyeye bir dilekçe yazıp tasdikli defteri kullanmayacğınızı özellikle belirtin. Kullanılmayan defterin zaten bir hükmü yoktur. Notere falan gitmeyin onun yapacağı bir şey yok çünkü işletme defteri tasdik etmeyecek. Parayı iade edeceklerini de sanmıyorum zaten Noterlerin hiç keyfi yok.

Yeni Üye
    Nereden
    İSTANBUL

yardımcı olun lutfen

merhaba bende işletme olarak devam edıcegını sandığım fırma 31.12 tarıhınde yuklu bır fatura kestıgı için bılanco haddıne gırmış . ba bs oldugunde yenı senede suan defterını bılancoya gecırsem noter tasdık edıyormu kabul edılmeme durumu oluyormu defterın.

Kıdemli Üye
    Alıntı melitas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba bende işletme olarak devam edıcegını sandığım fırma 31.12 tarıhınde yuklu bır fatura kestıgı için bılanco haddıne gırmış . ba bs oldugunde yenı senede suan defterını bılancoya gecırsem noter tasdık edıyormu kabul edılmeme durumu oluyormu defterın.
    2020 yılı için bilançoya geçirebilirsiniz. Noter gecikmeli şekilde defter tasdik eder. Acemilik ya da üşenmekten bazı noterlerin tasdikten kaçındığını burada okudum ama bu kanuna uygun değil

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    sınıf değiştirenler bilanço tasdiklerini ocak ayı içinde yaptırabilirler telaş etmeyin sadece fiatlar artmıştır yeni fiattan olur.B formu için kayıt yapılacağından vergi dairenize bilgi dilekçesini sistemden verebilirsiniz Kolay gelsin.

Üye
    Arkadaşlar bugün 2019 yılı hadleri aşmasından dolayı 2020 yılında bilançoya geçecek bir mükellefin defter beyandan geçiş işlemini yapacaktım.Bilançoya geçiş yap denilen ekranda yılı değiştirmeden (2020 yılı için bilançoya geçiş yap demem gerekirken 2019'un içindeyken dedim) bilançoya geçiş yap dedim.Sonra farkettim yılı değiştirmediğimi. Şimdi mükellefe defter beyan sisteminde yetkiniz yoktur diye giriş yapmıyor.2019 yılı defterine de girmiyor. Mal müdürlüğü ne yapacağını bilemedi. Böyle birşey başına gelen var mı? Nasıl bir yol izlemem gerek?

Kıdemli Üye
    Sn.bada09, maliyeden beklenen bu tür düzeltmelerde orada memur kendi arkadaşınız bile olsa sözlü bilgi verirken (ben her ihtimali düşünerek bir de dilekçe yazdım mükellefin dosyasına koyuverin diye) bir düzeltme dilekçesi vermek faydalı oluyor. Sözlü yapılan ricalar bilerek bilmeyerek unutulur o memurların da bin tane çapraşık işi oluyor. Bu garanti ve sizi sorumluluktan düşürecek girişimi yapmadığınıza göre; önce bilanço esası defterlerini bir tasdik ettirin ve sık sık o memura durum ne oldu diye sorun. O düzeltme işi eninde sonunda maliyenin işidir ancak sizin de işlerinizden ya da ihmalden böyle şeyler unutuluyor ceremesi sonra çıkıyor. Şimdi zaten Bilanço esasına geçtiğinizi yazılı bildirmek zorundasınız, o dilekçeye bir madde daha ekleyip başta söylediğim noktayı hatırlatıcı usulüne uyğun yazın ve işinize devam edin. Bundan sonrası maliyenin işi. Defter beyanı fazla kurcalamayın.