Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Defter beyana tabi işletme defterinin sgk ya beyani

Kıdemli Üye

Angry Defter beyana tabi işletme defterinin sgk ya beyani

merhaba Arkadaşlar!
    Basit bir düzeltme sebebiyle 2018/şubat ayına ait ait defterimizi kayıtlarımız sgk müfettişi görmek istedi.üç ayı geçen düzeltme talepleri denetime sevk edilmesi sebebiyle defteri denetim istedi.
    Defter beyan sistemine tabi oldugumuzu noter onaylı defterin olmadıgını ifade ettim.İsterseniz defter beyan sisteminde kayıt yaptıgımız siteden çıktı alıp size vereyim kabul ederseniz dedik.
    Denetmen arkadaşta üstadlara sormak gerek dedi.sor ve kabul edeckerini söyledirler.
    uzun lafın kısası defter beyandan çıktı alıp defter olarak ibraz ettik.
    onlarda defter ve belgeleri teslim aldıklarına dair teslim tutanagı düzenleyip verdiler.
    sonra inceleyip bize evrakları teslim ettiler.defter de dahil.
    işlerinin bittiğini herhangi bir olumsuzluk görmediklerini ifade ettiler.
    Kayıtların bordroları tam oldugunu eksik bir şey olmadını ifade ettiler.
    sonucu bir haftaya kadar elinize ulaşı dediler.

yaklaşık 3-4 hafta geçti bize bir ceza geldi:
    beyan etmiş oldugunuz defter ,geçersizmiş ,biz yanılmışız.size 6 asgari ücret ceza yazdık .

Bu ceza ile ilği ne yapabiliriz .

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    486 nolu VUK tebliği
    Sistem üzerinden tutulan defterlerin muhafaza ve ibrazı

MADDE 10 – (1) Defter-Beyan Sistemi üzerinde tutulan defterlerin, kullanıcı denetiminin kullanıcı kodu, şifre ve diğer güvenlik mekanizmaları ile elektronik ortamda gerçekleştirilmesi, Sistemin kullanımına ilişkin tüm işlemlerin elektronik olarak yapılması ve her işleme ait logların kayıt altına alınmasına bağlı olarak kaynağının inkâr edilemezliği söz konusu olduğundan mükelleflerce ayrıca kâğıt ortamında saklanmasına gerek bulunmamaktadır.

(2) Sistem üzerinden defterlerin görüntülenmesi, yazdırılması veya çeşitli dosya formatları ile indirilmesi (kaydedilmesi) mümkün olmakla birlikte, bu şekilde indirilmiş (kaydedilmiş) olan defterlerin hukuki geçerliliği bulunmamaktadır.

(3) Sistem üzerinden tutulan defter ve kayıtların muhafaza yükümlülüğü Başkanlığa aittir. Başkanlık mükellef, meslek mensubu ya da meslek odası tarafından girilen kayıtları ve bu kayıtlardan hareketle oluşan defterleri elektronik ortamda muhafaza edecek ve mükelleflerin kullanımına hazır halde bulunduracaktır.

(4) Kendisinden mükellefiyetine ilişkin defter ve kayıtlarının ibrazı talep edilen mükellefler, talepte bulunan birim ile ibrazı talep edilen bilgilerin mahiyetini ibraz talep yazısının bir örneği ile birlikte ibraz süresinin sonundan en geç 10 gün önce gelir vergisi yönünden bağlı olduğu vergi dairesi aracılığıyla Başkanlığa bildirecektir. Başkanlık bu bildirime ilişkin usul ve esaslar ile bildirim yöntem ve içeriğinin belirlenmesi konusunda yetkilidir.

(5) İlgili makamlar tarafından defter ve kayıtlarının ibrazı istenilen mükellefe ulaşılamaması ya da ibraz yazısının mükellefe tebliğ edilememesi hallerinde, bu durumu tevsik eden belgelerle birlikte mükellefin bağlı olduğu vergi dairesi aracılığıyla Başkanlığa başvurulacaktır.

(6) Başkanlık, istenildiğinde defterlerin kağıt, elektronik, manyetik veya optik araçlar vasıtasıyla eksiksiz ve okunabilir şekilde ibraz edilmesine yönelik önlemleri almak ve ibraza yönelik farklı usuller belirlemek konusunda yetkilidir.

Kıdemli Üye
    Cevabınız için teşekkür ederim.Tebliği biliyorum.Fakat böyle bir süreç geçti.Şu anda da tebliğ dogrultusunda götürmek istiyoruz kabul etmiyorlar.süresi geçti diyorlar.
    Ama çıktıyı alırken yok geçersiz v.s. demediler.teslim tutanağıyla işimizi görür diye aldılar...

Üye
    Öncelikle böyle birşeye inanmak istemiyorum ki malesef doğruysa gerçekten bu meslek yapılmaz.demekki ne yaparsan yap bunlar senin ocağını söndürme peşindeler.bu cezanın mutlaka zaten iptal edilmesi gerekir ama bu süreçte yıpranıyor insan.valla ne desem o kadar üzülüyorumki bu durumlara artık ne diyceğimi bilmiyorum Allah a havale ediyorum .lütfen sonucu burada paylaşın

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Kanunlar değişirken ilgili diğer kanunlarında değişmesi gerekir maalesef kanunlar ve kararnameler kurulunda olan deneyimli arkadaşlar yetki dışında biden olsun liyakat önemli değil denilen adamlara yetki verilince böyle boşluklar oluyor.Adamlar Anayasanın bazı maddeleri değiştirdiler ama bazı maddelerinide değiştirmeyi ihmal ettiler unuttular veya deneyimleri yetersiz olduğu için atladılar şimdi anayasaya aykırı olan işleri yapıyorlar suç işliyorlar bir türlü düzeltmeye çalışamıyorlar çünkü verin yetkiyi her şey güllük gülüstanlık olacak dediler oldumu tabiki hayır herhalde muhalefetin yüzlerine vuracağı gerçekleri duymak istemiyorlar yetki aşımı yaparak anayasayı ihlala devam ediyor.Sizin denetim işide böyle bir kazaya gelmiş mevzuata kurban oılmuşsunuz düzeltme olmasa idi denetim olmayacaktı denilecektir bence anayasa mahkemesine kadar götürmek lazım işi bilmeyenler nbilmeden yasa değiştirenler belki utanırda tecrübeli ama yandaş olmayan memurlardan istifade ederler tıpkı dış politikakda monşerler deyip dışladıkları memurların hizmet alınmadığından dış politikayı çarşafa doladıkları gibi.

Kıdemli Üye
    Cevabınız için teşekkür ederim.
    Sonucu inşaAllah bildirecegim.
    3 aya yakındır ,yıpranıyorum.
    Akla ziyan işler...

Müdavim Üye Hüseyin KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Bu durum yeni olduğu defter istendiğinde ortalık karışıyor.

Vergi müfettişleri bile sistemi göremiyor.
    Yazı geldiğinde 10 gün kalıncaya kadar bağlı bulunulan vergi dairesine başvurulması lazım.
    Başvurduk, 10 gün içinde de vergi dairesinden defter verilmedi, ne olacak?

Sn. Acemi27 sizin durumunuzda sgk müfettişi sizi yanılmış gibi ...
    Tutanağı mahkemeye ibraz edip cezaya itiraz ediniz. ...

Bu işlemleri elektronik ortamda yapmanın ne anlamı kaldı?
    Defterin, barkodlu dökümü alınıp incelemeye verilemez mi?
    Saygılarımla,
    Hüseyin KAYA
    S.M.M.M.