Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yatırım Teşvik Belgesi Hk.

Kıdemli Üye

Yatırım Teşvik Belgesi Hk.

Merhaba,

Özetleyecek olursam, Firmamız Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında bulunan bir firmaya satış gerçekleştirdi. Firmayla karşılıklı yapılan Sözleşme Bedelimiz bu teslim için 1.000.000,00 TL. Aylar geçti iş tamamlandı Firmamız 1.000.000,00 TL İstisna olarak faturasını kesti. İade işlemleri için başvuruda bulunacağız fakat şöyle bir sıkıntı var, Karşı tarafın bize verdiği Makina Teçhizat listesinde yaptığımız işin karşılığındaki rakam 300.000 TL görünmekte. Biz KDV siz Teşvik kapsamında 1.000,000,00 TL lik fatura düzenledik. Bu firma ile görüşmelerimiz sonucu yetkili müdürün bize ilettiği , "Artık Makina Teçhizat Listesindeki rakamların bir önemi yok , Yatırım Teşvik Belgesinin toplam tutarını dikkate alıyorlar" Siz iade talebinizi kestiğiniz fatura toplamı üzerinden yani isteyebilirsiniz demekte. Ben daha önce bu tür iadeler aldım ama ilk defa rakamların uyuşmadığı bir durumla karşılaştım. Kararsız kaldım açıkcası. Bu işin sonucu nereye varır.Vergi dairesi şöyle bir şey söylermi bize Makina Teçhizat Listesi rakamı 300.000,00 TL kestiğiniz fatura 1.000.000,00 TL aradaki farka KDV li fatura düzenliyeceksiniz gibi. Bilgisi olan üstadlardan görüş rica ediyorum.

İYİ ÇALIŞMALAR.

Müdavim Üye
    5. Yatırım Teşvik Belgesi Kapsamında Makine ve Teçhizat Teslimleri ile Yazılım ve Gayri Maddi Hak Satış ve Kiralamalarında İstisna*

Bu şekilde şerh düşülen liste ile yatırım teşvik belgesinin birer fotokopisi belge sahipleri tarafından imza ve kaşe tatbik edilmek suretiyle onaylanarak gümrük idarelerine veya satıcılara verilir.
    Yatırımcılar, yatırım teşvik belgesi eki listelerde her bir makine ve teçhizat için belirtilen miktardan fazla istisna kapsamında mal alamaz. Satıcılar, ibraz edilen listelerdeki şerhlere bakarak, bu miktarın aşılmamasına dikkat etmelidir.

Yatırımcılar, yatırım teşvik belgesi eki listelerde her bir makine ve teçhizat için belirtilen miktardan fazla istisna kapsamında mal alamaz.
    Bu maddeye istinaden 300 bin tl'lik teşvik belgesine istinaden 1 milyonluk satıştan iade almanız mümkün değildir.
    Tanrıya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim sonra tanrının çalışma tarzının bu olmadığını anladım gidip kendime yeni bir bisiklet çaldım sonra tanrıya günahlarımı affetmesi için dua ettim.

Kıdemli Üye
    Teşekkürler,
    Aynı şekilde düşünüyorum , bu maddeyide biliyorum. Bizim firmamız Teşvik kapsamında karşı firmaya iş yapan 150 satıcıdan biri. Karşı taraf bu Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında alınan istisna rakamı 90 milyon olduğu için Ekli Listedeki rakamın önemi yok demekte inatla. Hayırlısı bakalım.