Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Serbest Meslek - Tevkifat Kesintisi

Kıdemli Üye
    Nereden
    İSTANBUL

Serbest Meslek - Tevkifat Kesintisi

Merhaba Arkadaşlar,

Serbest meslek erbabı, zarar beyan ettiğinde tevkifat kesintilerini iade alamıyor mu ?
    Kar mı olması lazım.

Bilgisi olan var mı ?

Teşekkürler
    YA HEP YA HİÇ.

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Mrb.

Tabili alabilir YGV Beyannamesini yaptıgınız anda beyannameye tevkifat listesini eklerini dolduracaksınız ve beyanname üzerinde iade edilecek tevkifat tutarı gözükecektir. Beyanname verildikten sonra internet vergi dairesinden iade dilekçesi vereceksiniz. İadenizi alacaksınız.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Kirası yüksek yeni büro açan işi olmayan az işi olan s.meslek erbabı zarar edebilir çok yapsalar kayıtlarını getir bakalım derler.

Kıdemli Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    ben ofisimi geçen yıl açtım ( 2018 de ) birkaç mükellefim vardı ve zararla kapattım. tevkifat kesintilerini de mahsup yoluyla aldım.
    Bu yıl malesef mükellef sayımda ciddi artış olmadı ve yine zarardayım ( ama zarar daha az tabi )
    bu durumda tevkifat tutarını almam sıkıntı mı olur diye öğrenmek istedim.
    YA HEP YA HİÇ.

Kıdemli Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Tevkifat tutarlarını nakit olarak iade alabiliyor muyuz?
    YA HEP YA HİÇ.

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Alıntı fadime Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tevkifat tutarlarını nakit olarak iade alabiliyor muyuz?
    https://intvrg.gib.gov.tr/GEKSIS_Kilavuz.pdf

Nakden İade

Nakden iade taleplerinin Gelir İdaresi Başkanlığı internet vergi dairesi üzerinden elektronik ortamda yapılması gerekir.

Tevkif yoluyla kesilen vergilere ilişkin nakden iade edilecek tutarın 10.000 TL’yi geçmemesi halinde iade talebi, belge ve bilgiler dilekçeye eklenmesi koşuluyla inceleme raporu ve teminat aranmaksızın yerine getirilir.

Nakden yapılacak iade taleplerinin 10.000 TL’yi aşması halinde, 10.000 TL’yi aşan tutarın 100.000 TL’ye kadar olan kısmı mükellefle süresinde tam tasdik sözleşmesi düzenlemiş YMM tarafından düzenlenecek tam tasdik raporu uyarınca veya vergi inceleme raporuna göre iade edilir. Teminat gösterilmesi halinde inceleme sonucu beklenmeksizin iade yapılır. Mükellefe iadesi gereken tutarın yeminli mali müşavir tasdik raporuna göre iade edilen tutardan daha az olduğunun veya iade edilmesi gereken bir tutar bulunmadığının belirlenmesi halinde ortaya çıkan vergi ziyaı, gecikme faizi ve buna bağlı cezalardan mükellef ile birlikte yeminli mali müşavir de müştereken ve müteselsilen sorumlu olacaktır.

İade talebinin 100.000 TL’yi aşan kısmının iadesi her halükarda vergi inceleme raporu sonucuna göre yerine getirilir.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Kıdemli Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Tutar 10,000 TL nin altında.
    Bu durumda herhangi bir işlem yapılmasına gerek kalmadan, nakden iade kısmı doldurularak iade alınabilir.
    YA HEP YA HİÇ.