Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 28 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Işletme defteri sebze hal mükellefi e defter ?

Kıdemli Üye
    Nereden
    HATAY

Işletme defteri sebze hal mükellefi e defter ?

Değerli Meslektaşlar,
    Hal Kayıt Sistemine Kayıtlı ancak İşletme Defteri mükelleflerinin 509 sıra nolu V.U.K Genel Tebliğinde belirtilen kriterlere göre "E.Defter" e geçip geçmeyeceği konusunda, gerek bu konu ile ilgili yapılmış olan Eğitim Seminerlerinde, gerekse meslektaşlar arasında farklı yorumlar yapılmaktadır. Oysa, 509 Sayılı Tebliğde, İşletme Defteri İstisnası belirtilmemiş olup, metindeki ifade tüm Sebze-Meyve Hali mükelleflerini kapsayıcı niteliktedir. Konu son derece önemlidir. Zaman da gün geçtikçe daralmaktadır.
    Eğer söz konusu mükelleflerin E-Deftere geçmeleri gerekiyor da bunu yapmazsak başımıza açılacak belayı düşünebiliyor musunuz..? Hızlı bir şekilde gündeme getirilip yürürlüğe sokulan bu uygulamalar konusunda aslında öncelikli olarak vergi mükelleflerinin eğitilip hazır hale getirilmesi gerekirken mevzu yine meslek mensuplarının üzerinde kalacak gibi. Bu nedenle dikkatli adım atmak gerekiyor. Konu hakkında kesin bilgisi ve kanuni dayanağı olan meslektaşlarımın bilgi ve belgelerini burada paylaşmasını istiyorum. Selamlar.
    Çalışırken en çirkin insan bile güzeldir. (Hz.Muhammed S.A.V)

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkiye
    Dün Rize SMMMO odasında Cenk İçer'in konuşmacı olduğu e-defter, e-belge uygulamaları eğitim semineri vardı. Gelir İdaresinin yapmış olduğu son açıklamaya göre hal kayıt sistemine kayıtlı işletme defteri mükellefleri zaten defter beyan kullanıcısı olduğundan e-deftere geçmeyecek ancak e-fatura, e-müstahsil makbuzu vs. diğer e-uygulamaları kullanması gerekecek. Dayanak olarak VUK defter tutma hadlerinin olduğu maddeyi söylemişti.

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Halde ticaret yapan daha ilk yılda bilançoya geçer işletme defteri kapasitesi ile halde para kazanılmaz masraflar çıkmaz halde kayıt dışıda olmaması gerekir.Dün bizim odada da seminer vardı sadece meslek mensupları katıldı hiç işadamı yoktu iş adamları gelecek yükümlülüklerin farkında değiller çok ilgisizler sanayi,ticaret,esnaf odaları hala seminerler verdirmedi sanırım nasılsa uzatılır diye düşünüyor olmalılar.Rize toplantısında işadamı iştiraki varmı idi.Elle fatura yazmaktan aciz esnaflar var.İdarenin bu gibi insanlara eğitim vermesi gerekir.Kıbrısta Avrupada eğitim veriliyormuş esnaf işe başlamadan önce.Bir ücret ödüyorum ya muhasebeci halleder tutumu devam ediyor.E-fatura işyerinden düzenlenmesi ggerekir ve satış anında orada işi bilen bir kişi olmalıdır ön muhasebesi olmayan işletmelere hizmet vermek zor olacak.Ön muhasebeyi kendisi yapan patronlar internet bağlatın bir kasa bir yazıcı edinin talebimize ne yapacağım onları tavrındalar.Bu arada fevri tavırlar olacaktır e-fatura yüzünden beceremeyen bazı kişiler meslek mensuplarından gelen öğrenmen lazım bu işler işyerinde olmak zorunda tavrını agresif bir tavırla iş ilişkisinin bitmesine sebep olacaktır.Gittiği yerdede aynı tutumla karşılaşan işadamı geri gelemeyeceğinden müşteri sirkülasyonu olacaktır.Garip ama bizde en çok iş emanet belge ile çalışılan bürolarda var neden acaba belge emanet diye çokmu pervasız davranıyorlar hizmette sınır yokmu diyorlar giderse emanet belge gidecek bir yenisini bulurummu diyorlar anlayamıyorum.

Kıdemli Üye
    Nereden
    HATAY
    Cenk İçer Bey 02.11.2019 tarihinde Ankara'da Gelir İdaresi Bşk.Abdullah Karaboyacı ile birlikte vermiş olduğu seminerde üzerine basa basa İşletme Defteri Hal Mükelleflerinin de E-Deftere geçmesi gerektiğini söyledi.
    Linki paylaşıyorum. Videonun 2:07:18 süresinden sonraki kısmı dikkatlice izleyin. Ne demek istediğimi anlayacaksınız.
    https://www.youtube.com/watch?v=AhUJJCcTrzE

Bu açıklama esnasında GİB Başkanından tek bir itiraz bile olmadı. Cenk Bey, daha sonra verdiği seminerlerde ise bu kez işin aksini söylemeye başladı. Haydi ayıkla pirincin taşını. Bu konuyu gündeme getiren başka bir kimseye de rastlamadım. Bu yüzden bu platformda paylaşma ihtiyacı duydum. Bu konuyu hızlı bir şekilde araştırıp kesin bilgiye ulaşmamız lazım.
    Çalışırken en çirkin insan bile güzeldir. (Hz.Muhammed S.A.V)

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    Alıntı aslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dün Rize SMMMO odasında Cenk İçer'in konuşmacı olduğu e-defter, e-belge uygulamaları eğitim semineri vardı. Gelir İdaresinin yapmış olduğu son açıklamaya göre hal kayıt sistemine kayıtlı işletme defteri mükellefleri zaten defter beyan kullanıcısı olduğundan e-deftere geçmeyecek ancak e-fatura, e-müstahsil makbuzu vs. diğer e-uygulamaları kullanması gerekecek. Dayanak olarak VUK defter tutma hadlerinin olduğu maddeyi söylemişti.
    geçer hafta 189 aradım verilen cevap da bu şekilde...
    Hal kayıt sistemindeki işletme defteri tutanlar, e-deftere geçmeyecek ama diğerlerine geçecekler

Müdavim Üye
    Sayın haksoy32 aynen dediğiniz gibi son durum onu gösteriyor işletme defterleri için.
    Ayrıca gib 29/11/2019 tarihindeki duyurusunda geçiş takvimi tablosunu yayınlamış bu takvimi referans alarak artık kime ne gerekiyorsa onunla ilgili mükelleflere bilgilendirme yapmak lazım.Tabi ilerleyen günlerde biz erteledik demezlerse son durum bu.
    https://ebelge.gib.gov.tr/dosyalar/5...ablosu_(3).pdf
    Hüküm yalnız ALLAH'ındır...

Müdavim Üye
    Nereden
    Türkiye
    Tebliğin çıktığı 19.10.2019 tarih itibarıyla hal sisteminde, komisyoncu ve tüccar olarak kayıtlı olan her kim olursa olsun - yanlışlıkla da olsa - hiç bir istisna olmadan, e fatura, e defter, e müstahsil, e irsaliyeye geçiyor.
    "Doğru kararlar tecrübeden gelir; ama tecrübe kötü kararlardan oluşur."

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye

e defter

Alıntı cumali_yldrm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın haksoy32 aynen dediğiniz gibi son durum onu gösteriyor işletme defterleri için.
    Ayrıca gib 29/11/2019 tarihindeki duyurusunda geçiş takvimi tablosunu yayınlamış bu takvimi referans alarak artık kime ne gerekiyorsa onunla ilgili mükelleflere bilgilendirme yapmak lazım.Tabi ilerleyen günlerde biz erteledik demezlerse son durum bu.
    https://ebelge.gib.gov.tr/dosyalar/5...ablosu_(3).pdf
    19 Ekim 2019 CUMARTESİ

Resmî Gazete

Sayı : 30923

TEBLİĞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığından:

ELEKTRONİK DEFTER GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 1)’NDE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ

(SIRA NO: 3)

3.2. e-Defter Uygulamasına Dâhil Olma Zorunluluğu

3.2.1. Aşağıda sayılan mükelleflerin e-Defter uygulamasına dâhil olmaları zorunludur.

1- e-Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğu bulunan mükellefler.

2- Türk Ticaret Kanununun 397 nci maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca bağımsız denetime tabi olan şirketler.

3.2.2. Başkanlık, yapılan analiz veya inceleme çalışmaları neticesinde riskli ya da vergiye uyum düzeyi düşük olduğu tespit edilen mükellefleri veya mükellef gruplarını faaliyet, sektör ve ciro tutarına bağlı olmaksızın, yazılı bildirim yapmak ve geçiş hazırlıkları için en az 3 ay süre vermek suretiyle e-Defter uygulamasına geçme zorunluluğu getirmeye yetkilidir. Kendisine yazılı bildirim yapılan mükelleflerin, yazılı bildirimde belirtilen süreler içinde e-Defter uygulamasına dâhil olması gerekmektedir.

3.2.1 in 1. maddesi

sorunun cevabıdır arkadaşlar...
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Müdavim Üye
    sayın bybaspinar halciler için görüşüm bu zorunlu olarak e faturaya geçiyorlar ama e deftere geçme durumu için gib in kendi görüşü bu :Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğu bulunan mükellefler, e-Fatura
    uygulamasına geçiş süresi içinde (e-Fatura uygulamasına yıl içinde
    zorunlu olarak geçen mükellefler bakımından izleyen yılın başından
    itibaren ),
    2018 yada 2019 yılı hasılatı 5.000.000 TL yi geçenler 01.01.2021
    tarihinden itibaren. (e-Fatura'ya geçişi 1/7/2020-yıl içine rastlayan bir
    tarih olduğu için)
    denilmektedir. Bununla ilgili https://ebelge.gib.gov.tr/dosyalar/5...ablosu_(3).pdf bakabilirsiniz.
    Hüküm yalnız ALLAH'ındır...