Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123
Toplam 28 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 28 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Işletme defteri sebze hal mükellefi e defter ?

Yeni Üye
    bybaspinar, kullanmıyorlar, hayırlı akşamlar

Müdavim Üye
    İşletme defteri olan halciler için Dbs boşuna mı ayrıca defterbeyan sisteminde kayıtlı şahısların e deftere geçmesi diye bir kaide olamaz.Halde bilanço olan mükellefler için e defter konusunda zorunlu geçiş belirlenmiş ona diyecek bir şey yok onlar edeftere geçecekler.Ha şöyle olabilir DBS kayıtlı ikinci sınıf halciler için yeni ek maddeyle bir sirkü yayınlanır onlarında uygulamaya zorunlu olarak geçirilmesi öngörülürse o zaman iş değişir.
    Hüküm yalnız ALLAH'ındır...

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    görecegiz bakalım neyi ne zaman nasıl çıkartacaklar.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Müdavim Üye
    Bu konuyla ilgili son durum bu: https://forum.efatura.gov.tr/view.php?id=78318#c132835
    Kanunen HKS ye bildirim yükümlülüğünüz var ise ve aynı zamanda tüccar veya komisyoncu iseniz "Toptancı Halinde ve Hale Bildirilerek İşlem Gören Mallar Hakkında Tebliğ"in ekindeki listede yer alan yaş sebze ve meyveler ile iştigal etmeniz durumunda 509 s. vuk genel tebliği kapsamında belirtilen sürelerde e-fatura, e-arşiv, e-defter ( 2. sınıf tüccar olunması halinde Defter Beyan Sisteminden devam edilecektir) , e-irsaliye ve e-müstahsil geçiş zorunluluğunuz bulunmaktadır.

Üye
    hal kayıt sistemine kayıtlı ancak basit usülde seyyar manav yada yine hal kayıt sistemine kayıt olmuş manav olan mükellefler var onlarda sisteme dahil olacak mı ?
    Sen Kendi Ellerinden Tut ve Kendine Benim İçin Bir Gül Ver...

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Hal kayıt sisteminde basit usul mükellef olamaz idare stopaj kaybına tahammül edemez.Hal kayıt hali eskiden kalmış olmalı basit usul olupta yer tutmak hak kazanmak gibi bir çabasımı var ya onu ya diğerini tercih etmek zorunda kalacaktır.İdarenin gözünden kaçmıştır veya basit usul mükellef olanı hale niye kayıt etmişler hak vermişler bu da yanlış. Birileri görevini yapmamış gibi görünüyor birileride gerçeği gizlemiş gibi.Yeniden sorgulanırsa gerçek usule alınır seyyar manav olsada halci hakkından dolayı.Halciyim ama yapamıyorum der gibi oluyor.Halde işletme defteri olmaz çünkü işletme defteri kapasitesi ile masraflara yetilmez para kazanılmaz halde kayıt dışı olamayacağına göre gayrıfaal dışında işletme defteri olmaz kimseyide gayrı faal olarak oraları işgal ettirmezler haklarını başkasına verirler.Ticaret odası bilanço olmayan bana üye olamaz diyor önce tüccar ol diyor.Borsaya kayıt için mükellef olmak aranıyor.Yani sistemin birbirini tamamlaması gerekiyor.İyi çalışmalar arkadaşlar birileri hata yapıyor sıkıntısını bizler çekiyoruz.

Müdavim Üye
    Sayın hasan er bu halciler acayip mevzuatları da acayip.Adam Adanadan malı alır müstahsilden ama onu değilde Antalyadaki müstahsilin Tc sini yazar komisyoncusu sevkiyatçısı hepsi ayrı bir dert

Kıdemli Üye

Defter beyan sistemi

Işletme defteri hal binasi komisyonculuğu yapan mükellef için defter beyan sisteminde yapilacak işlem varmi?