Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Birden çok cari tek cari hesapta toplanabilir mi

Kıdemli Üye
    Nereden
    izmir

Birden çok cari tek cari hesapta toplanabilir mi

Merhaba, çok alıcılar carisi olan mükellefin, kendi ait cari takip programı olması halinde, resmi defterinde tek caride toplana bilir mi? Hızlı tüketim malı satan bir bayii müşterimde muhasebe programında cari hesaplar ayrı ayrı tutuluyor fakat resmi defterde tek Muhtelif alıcılar hesabına muhasebeleştiriliyor. Bu durum uygun mu? Teşekkürler

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın leon bu konuda genel kanı şudur eğer işletmenin esas faaliyetleri kapsamında alacaklarını veya borçlarını cari olarak 120 ve 320 hesaplara yazması ana hesap olarak yeterlidir ve buna uyulduğu takdirde VUK.353/6.madde kapsamında usulsüzlük cezası kesilmez denir ama tabi MSUGT.leri olam muhasebe standartlarının içinde sadece tek düzen hesap planı yok ayrıca temel kavramlar ve muhasebe standartlarıda var,şimdi birde TTK.64.madde kapsamında defterlerin düzenlenmesi kısmıda var, şimdi şahsi fikrim tek düzenden bir sıkıntı olmaz ama standartlardan dolayı ve TTK.64.maddenin 1.fıkrası kapsamında sıkıntı çıkabilir diye düşünüyorum yevmiye defteri kapsamında yevmiye maddesinin anlaşılabilirliği kapsamında ama tabi bir şey olmaz sorun olmaz anlaşılırlık noktasında sıkıntı çıkmaz diyenlerde olabilir ama ben olabileceğini sıkıntı çıkabileceğini düşünüyorum ve bundan dolayı yevmiye maddesinde 120 hesabında 320 hesabında detaylı kırımlarının olması gerektiğini düşünüyorum,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''