Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123
Toplam 27 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 27 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 2. El oto alim - satim

Müdavim Üye Talat DELİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    HATAY
    [QUOTE=34srkn;796076]
    Alıntı musoyaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Özel matrah, vergi mükellefi olmayan kişilerden alınan araçlar için uygulanıyor.
    O yüzden faturalı aldığınız araçların tamamında KDV uygulayacaksınız.

eğer yazımda bir yanlışlık varsa, biri beni düzeltsin
    Siz beni neden alıntılamışsınız?
    Zaten benim yazdığımı yazmışsıznız? Bir yanlış yok gibi gördüm. Anlayamadım.
    İyi çalışmalar.
    DEĞERİNİ BİL:
    *Boş zamanın, *Sağlığın,*Gençliğin,*Sahip olduklarının,*Hayatın değerini bil!

Müdavim Üye
    [QUOTE=Talat DELİ;796079]
    Alıntı 34srkn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Siz beni neden alıntılamışsınız?
    Zaten benim yazdığımı yazmışsıznız? Bir yanlış yok gibi gördüm. Anlayamadım.
    İyi çalışmalar.
    Merhaba hocam. Ben sizi alıntılamadım.

musoyaz arkadaşımız sizi alıntılarken QUOTE kısmını silmiş. O yüzden ben onu alıntılarken, sanki sizi alıntılamış gibi gözüktüm.

Sonra sizde beni alıntılarken sanki musoyaz arkadaşımızı cevaplar gibi gözüktünüz.

Misal bende sizi şu anda alıntılarken, muhtemelen musoyaz arkadaşımıza cevap veriyorum gibi gözükecek.

İşte bunlar hep ilk alıntı da ki QUOTE nin yanlışlıkla silinmesinden kaynaklanıyor

Nereden
    HATAY
    [QUOTE=34srkn;796083]
    Alıntı Talat DELİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Merhaba hocam. Ben sizi alıntılamadım.

musoyaz arkadaşımız sizi alıntılarken QUOTE kısmını silmiş. O yüzden ben onu alıntılarken, sanki sizi alıntılamış gibi gözüktüm.

Sonra sizde beni alıntılarken sanki musoyaz arkadaşımızı cevaplar gibi gözüktünüz.

Misal bende sizi şu anda alıntılarken, muhtemelen musoyaz arkadaşımıza cevap veriyorum gibi gözükecek.

İşte bunlar hep ilk alıntı da ki QUOTE nin yanlışlıkla silinmesinden kaynaklanıyor
    Sayın 34srkn .sıkıntı yok kardeşim.
    Bu iş kafamızı karıştırmaya devam etmektedir. Uzatma gibi bir şey yaptılar. Konunun boyutu adına aşağıdaki yazıyı paylaşıyorum. Meslektaşlarıma yardımcı olması dileklerimle….
    TİCARET BAKAN ADINA, BAKAN YARDIMCISI: SEZAİ UÇARMAK:
    İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına ilişkin Yönetmelikte 09.09.2020 tarihinde yapılan değişikle işletmelere verilen süre 31.07.2021 tarihine kadar uzatılmıştır.
    Bu kapsamda, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal eden işletmelerin muhtemel mağduriyetlerinin önlenmesini teminen, işyeri açma ve Çalışma Ruhsatlarına ilişkin yönetmeliğin geçici 6.maddesinin 1.fıkrası ile işletmelere verilen süre sona erinceye kadar “işletmeden, söz konusu süre içinde işyeri açma ve çalışma ruhsatı ile işyeri uygunluk belgesini ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti bilgi sistemine aktaracağına veya Ticaret İl Müdürlüğüne teslim edeceğine dair taahhüt alınmak suretiyle” bu belgeler yetki belgesi şartı olarak aranmadan işlem yapılması gerekmektedir.
    Bilgilerini ve gereğini rica ederim.
    DEĞERİNİ BİL:

Müdavim Üye
    Alıntı Talat DELİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Sayın 34srkn .sıkıntı yok kardeşim.
    Bu iş kafamızı karıştırmaya devam etmektedir. Uzatma gibi bir şey yaptılar. Konunun boyutu adına aşağıdaki yazıyı paylaşıyorum. Meslektaşlarıma yardımcı olması dileklerimle….
    TİCARET BAKAN ADINA, BAKAN YARDIMCISI: SEZAİ UÇARMAK:
    İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına ilişkin Yönetmelikte 09.09.2020 tarihinde yapılan değişikle işletmelere verilen süre 31.07.2021 tarihine kadar uzatılmıştır.
    Bu kapsamda, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal eden işletmelerin muhtemel mağduriyetlerinin önlenmesini teminen, işyeri açma ve Çalışma Ruhsatlarına ilişkin yönetmeliğin geçici 6.maddesinin 1.fıkrası ile işletmelere verilen süre sona erinceye kadar “işletmeden, söz konusu süre içinde işyeri açma ve çalışma ruhsatı ile işyeri uygunluk belgesini ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti bilgi sistemine aktaracağına veya Ticaret İl Müdürlüğüne teslim edeceğine dair taahhüt alınmak suretiyle†bu belgeler yetki belgesi şartı olarak aranmadan işlem yapılması gerekmektedir.
    Bilgilerini ve gereğini rica ederim.
    hocam saçma sapan işler. teorik olarak doğru ama pratikte çok eksiklikler var.

bizim mükellef sırf bu yetki belgesini çıkarmak için, işyeri merkezini İstanbul dan, Gümüşhane ye taşıdı. zira belediye ruhsat vermek için kiraladığı yerin sistemde işyeri olarak gözükmesini, ayrıca tek katlı yer olup, üstünde herhangi bir yapı olmasını istemiyor. İstanbul da böyle bir yer bulmak çok zor, bulsan da kiralar almış başını gitmiş

Nereden
    HATAY
    Merhaba Üstadlar. Konuya halen NET bir çözüm bulunamadığı için gündeme almak istedim.
    DEĞERİNİ BİL:

Yeni Üye
    Merhaba arkadaşlar;

1-Yetki belgesi olmayıp galericilik yapıyorsa özel matrahtan yararlanamaz.
    2-Galerici ve yetki belgesine sahip bile olsa aldığı aracı bir başka gelir vergisi mükellefinden faturalı aldıysa özel matrahtan yararlanamaz.
    3-Yetki belgesi için galericiler, Sanayi il ticaret müdürlüğüne başvurarak bir taahhütname imzalayarak 31.07.2021 tarihine kadar eksikliklerimi yerine getireceğim derse yetki belgesini alabilirler.
    SMMM Stajer

Kıdemli Üye
    Yetki belgeli bir galericinin herhangi bir şahıstan aldığı aracı satın alan başka bir yetki belgeli galerici, satış yaptığı zaman satışın tamamına %1 KDV uygulayacak. Bu şekilde mi olmalı? Yani, atıyorum 100.000 TL.ye aldığı ve özel matrah uygulandığı için sadece 100 TL indirilecek KDV'si olan aracı 110.000'e satınca 1.100 TL KDV ödeyecek, doğru mu?