Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 37 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Mükellefin E-faturasını Düzenleyecekler İki Kez Düşünmeli!

Müdavim Üye
    Alıntı mlk snl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bir tane tinerci bulup onun adına sabit olmayan internet abonesi yaptırmak lazım
    1- Tinerci deyip geçmek, aşağılamak kolay, kimse de demez ki aslında tek suçları sıcak bir yuvaya sahip olacak şekilde dünyaya gelememektir.

2- daha önce bu şekilde gayrimeşru işleri girdiğiniz aşikar.

3- lütfen bu şekilde çok tehlikeli sözler kullanmayın.. insanlık nefret suçu işliyorsunuz.
    yıldızlar kadar uzak

Kıdemli Üye
    İnternet cafeden düzenlenincede internet cafe sahibimi zan altında kalıcak ?

Kıdemli Üye
    Neden sistemi delmeye çalışıyoruz. Arkadaşlar bırakın kim keserse kessin faturasını...

Müdavim Üye
    Ben orada bizleri bilgilendiren bir kişiye soru sorardım. Önünüzdeki bilgisayarı açıp kapamasını bilmeyen mükellefler var. Biz bu faturayı kesmesek kesecek, bir muhasebeci bulurlar. Mükelleflerimizi kaybettikten sonra nasıl geçineceğiz. O zaman yolda sizden para isteyen hırsızlık yapan kişiler bir nevi haklı mı oluyorlar. Maalesef herkes akıl veriyor da, para veren yok diye güncel bir atasözü vardır.

Mükellef dedi ki bilgim dışında kesilmiş. Zaten bu işi yapacak olan kişi, eskiden mükellef adına bastırır 1 cilt fatura oradan kesip durur. Yani biz hırsızlık yapmaya kalktıkta, bu internetten fatura kesilince mi aklımız başımıza geldi. Hırsızlık yapsak daha önceden yaparız. Hemde onlarca hırsızlık örneği var. İşimiz faturaya mı kaldı. Bu nedenle, ilk önce vergi dairesi çarşıya bir büro açar. Mükellef gider orada faturasını kestirir. Yoğunluk oldu mu bir vezne daha koyar. Fatura başına 5 tl alır. Sen idare olarak mükellef ile muhasebeciyi karşı karşıya getir. Bürokrasiyi çoğalt. Sonra şöyle olursa, böyle olursa ceza.. Sen mükellefini eğit. Sonra bilgisayar fiyatlarını % 75 düşür. Tüm bunlar yok ceza. Cezan batsın.

Müdavim Üye
    Nereden
    muhasebe
    Bizim mükellef 01.07.2019 e faturaya 2021 e deftere geçiyor şimdi isteğe bağlı 01.01.2020 e arşiv ve e fatura satın alsa e deftere geçmeye gerek varmı

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı DILEK033 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bizim mükellef 01.07.2019 e faturaya 2021 e deftere geçiyor şimdi isteğe bağlı 01.01.2020 e arşiv ve e fatura satın alsa e deftere geçmeye gerek varmı
    Bu doğru bir uygulama 01.07.2020 de e fatura e arşive geçmektense yıl başında geçmeleri muhasebe düzeni açısından daha uygun olacaktır. Bizde aynı şekilde 01.0702020 de e faturaya geçmesi gereken müşterimizi 01.01.2020 de e fatura e arşive geçirdik.

İsteğe bağlı e faturaya geçenler e deftere geçmek zorunda değiller. E defter zorunluluğunuz 01.01.2021 de başlar.

Tuşlu telefon kullanan mükellef var, ankaradan tebliğ yazmayla olmuyor, 7/24 elektrik, internet sağlayacak kapasiten varmı kardeşim? Yok. Mali mühürden önce jeneratör arıyor mükellef...

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Ben 01.01.2020 den itibaren 5000 TL üstü fatura kesecek olan fakat bilgisayarı interneti olmayan esnafı tüccarı vergi dairesine kendim götürecegim. Müdürün odasını tarif edecegim ''fatura kestirmeye geldim'' dedittirecegim.

Her vergi dairesi kendi bünyesinde krum içinde bi kaç oda tahsis etsin kapısınada yazsın e-fatura hizmet yeri diye.

Muhasebe büroları fatura kesme bürolarına dönüşme-me-li.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye

e arşiv

Mrb. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

01.01.2020 den itibaren zorunlu olan 5000 TL üstü e-arşiv kesilecek faturalar için bilgisayarı interneti olmayan esnaf/tüccar (köyde bakkal market sanayide küçük esnaf dağda kafe vs vs gibi) işletmeler nasıl bir yol izlemeli?

İdarenin/maliye hizmet binalarında kendi bünyesi içinde birimler açacak mı? e-arşiv hizmet odaları yapma hazırlıgı var mı? olmalı mı olmamalı mı? bu gibi mükellef grupları muhakkak olacaktır. Sorun nasıl çözümlenecektir.

İnternet kafelerden felan mı hizmet alması gerekir. İnternetini kullandığı kişinin sorumluluğu nedir?

Bilgilendirirseniz sevinirim.
    Teşekkürler.

- Cevap
    (0135253)
    Gelir İdaresi Başkanlığı
    2019-12-06 15:40

Merhaba;

Bu mükellefler faturalarını akıllı telefonlarından düzenleyebilirler.

İyi çalışmalar.
    Konu bybaspinar tarafından (06.Aralık.2019 Saat 15:45 ) değiştirilmiştir. Sebep: düzltme