Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sanat eğitim merkezi açma yol haritası nedir.

Müdavim Üye

Sanat eğitim merkezi açma yol haritası nedir.

merhaba. dans muzik bale dersleri verecek bir merkezin kuruluş ve sonrasindaki yol hatitasi ozellikle milli egitim bakanligi sorumluluklari acisindan nasil olmalidir?
    Elinde boyle defter olanlardan yorumlarini rica ediyorum. hayirli isler dilerim. simdiden tesekkurler.

Müdavim Üye
    Değerli üstadlarım, hiç kurs mükellefi olan yok mu?

Yeni Üye
    İşin muhasebe yönünden bakarsak; bu işe uygun faaliyet kodu ile normal vergi ve SGK açılışı yapılır. Diğer açılışlardan farkı yok. Bu tarz kurslar Milli Eğitim Bakanlığı 'ndan veya başka bir kurumdan ruhsat alması gerekiyor ise vergi açılışından sonra müracaat işlemleri iş yeri sahibi tarafından yapılır. Benim defterini tuttuğum anaokulları MEB e bağlı olduğu için bu şekilde açılışlar yaptım. MEB müracaatta vergi levhası istediği için önce uygun faaliyet koduyla vergi açılışı yaptım ve daha sonra iş sahibi MEB e müracaat etti. İş sahibinin öncelikle öğrenmesi gereken bu tarz kursların MEB den veya başka yerden ruhsat alıp almayacağı. İlçe milli eğitim müdürlüğü özel eğitim kurumları bölümünü telefon ile arayarak bunu öğrenebilirsiniz. Size tavsiyem MEB den veya başka yerden ruhsat alacak ise öncelikle faaliyet gösterilecek yerin istenen şartları karşıladığını kontrol etmeniz. Yoksa vergi açılışından sonra ruhsat onayı alamaz sa boşa işlem yapmış olursunuz. Kolay gelsin.

Müdavim Üye
    Cevabınız için teşekkürler. Ama yazınızdan hiç bilgi alamadım. Vergsini, ssk'sını açmakla ilgili bir sorunum yok. Beş dakika o işler.
    Ben zaten sizin öğrenin dediğiniz şeyleri burada elinde defter olan üstadlardan öğrenmek için yazdım.

Öncelikle dans, bale, müzik, resim kursları MEB'e bağlı olmak zorunda mı? En önemli konu bu. Zorundaysa bu iş müracatla bitmiyor. Sınıfın mt2si, pencerenin mt2si, tuvaleti, yangın merdiveni, sorumlu birimler vs. vs. vs. vs.... uzun bir yapılacaklar listesi var. Zaten işin içinde bakanlık varsa doğal olarak valilik iznide olacak. Veya ben bunu ihtiyari olarak bağımsız yapabilir miyim? Mesela spor okullarını il spor müdürlüğüne bağlamadık, bunun bize bedeli kdv'yi 18 ödüyor olmamız olarak çıkıyordu. Ancak kurslarda mesela çocuk bale yaparken ayağı kırıldı? Böyle bir durumda kaçak işletme durumuna mı düşer yoksa olağan bir durum mudur?
    Yatırımcılar Rus. Ben şimdi gidip bu kişilere siz halledin diyemem. Bu işleri ben de takip edemem ancak onları yönlendirerek sorunu çözmem lazım.

Değerli üstadlarım elinde defter olan yok mu? Dans, müzik, sanatsal faaliyetler. Yolda kafamı çevirip baksam her caddede en az 1-2 kursa rastlarım. Mutlaka site üyelerinde benzer konular ile daha önce deneyimlemiş üstadlarım vardır.