Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 17 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Defter Beyan Belge Kayıt

Müdavim Üye
    Alıntı yildizomer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yeni konu açmak istemedim.Dün öğlenden beri defter beyana evrak kaydı yapamıyorum.Sistem hatası diyor.Var mı aynı sorunu yaşayan?
    Cumartesi ve pazar günleri arasıra bakıma giriyor. Genelde muhasebeciler dün giremedi. Sistemsel hata veriyor. Sonra düzeliyor.

Müdavim Üye
    Alıntı mehmetgokmen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ilk iki dönemde çok az kar çıkan bir işletme 3 dönemde çok fazla kar çıkıyor ilk iki dönemde düşülmeyen geçmiş yıl zararını bu dönemde düşebilirmiyim.Düzeltme vermeye gerek varmı ilk iki döneme
    Zarar veya kâr çıktığında düzeltmenize gerek yok. Zarar neyse damga vergisi ödersiniz. Kâr çıkınca deyeceğiniz veya öddeiğiniz rakam düşeceğinden terkin yapacaklar defter istenecek. Sıkıntı. Bu nedenle zarar veya kar çıksın bu dönemde geçmiş yıl zararını düşebilirsiniz. Nasıl olsa geçen sene zarar ettiği gözüküyor ve 2019 'da sarkmış. Zaten geçici vergi de bir bütünlük sağlar. İlk iki dönem düşmemişsiniz bu dönem düşün.

Kıdemli Üye

Defter beyan müstahsil kaydi

Defter beyan sisteminde komisyoncu mükellefim için muhtasar oluşturabilmem için müstahsil makbuzu gider ekleden kayit yaptim aksi halde t muhtasar beyannamede müstahsili yansitmiyor,fakat geçici vergi beyaninda hesap özetinde mal aliş olarak görüyorum ? Yardimci olacak arkadaşlar varmi ?iyi çalişmalar

Müdavim Üye
    Alıntı eetnc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Defter beyan sisteminde komisyoncu mükellefim için muhtasar oluşturabilmem için müstahsil makbuzu gider ekleden kayit yaptim aksi halde t muhtasar beyannamede müstahsili yansitmiyor,fakat geçici vergi beyaninda hesap özetinde mal aliş olarak görüyorum ? Yardimci olacak arkadaşlar varmi ?iyi çalişmalar
    Ya siz anlatamadınız, veya ben yanlış anladım. Müstahsil demek zaten alış demektir. Mesela bakkal defteri var. Bakkal köylüden, köy peynir almış. Köylü dayım deftere kayıt olmadığı için, mecburen bakkal müstahsil ile alış yapacak ve vergisini sizinde belirttiğiniz gibi muhtasarla ödeyecek. ve bunu da mal alışı olarak defter ve kayıtlara girecek. Geçici vergi beyannamesinde mal alışı gözükecek. Bu işleyiş böyle.

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Müstahsili stopaj kesintili girersen yansıtması lazım.Dbs sıkıntılı bir proğram antreman istiyor.

Yeni Üye
    Merhaba,
    Aranıza yeni katıldım herkese sağlıklı günler dileklerim.
    Defter beyan sistemine tabi bir müşterim işinde kullanmak amacıyla tekne yaptırıyor bütün malzemeleri müşterim alacak tekneyi yapan tersane sadece işçilik faturası kesecek ve ilk fatura 100.000,00 TL lık saç faturası Nisan ayına kesilmiş benim sıkıntım bu fatura ve bundan sonra gelecek faturalar defter beyanda nasıl kaydedeceğim benim düşündüğüm
    1- Tekne imalatı için gelen her malzeme faturasını defter beyan da sabit kıymet yönetimine faydalı ömrü acenta botları seçilerek her fatura ayrı ayrı işlemek fakat burada daha ATİK oluşmadı imalat aşamasında bu nedenle sabit kıymet yönetimine kaydetmek doğru mu dur.
    2- Mal alışı olarak kaydetsem ve tekne denize inince kendi kendime fatura keserek sabit kıymet yönetimine kaydetsem olur m?
    Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yeni Üye
    Herkese iyi akşamlar,
    mümkünse bu konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum