Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Serbest Meslek Makbuzu kesme hakkında bir sorunum var

Yeni Üye

Serbest Meslek Makbuzu kesme hakkında bir sorunum var

Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba forumunuza yeni üye oldum. Ben gayrimenkul değerleme uzmanı olarak 2 şirkete iş yapıyorum. Şirketlerden birine 4.500 TL. + KDV tutarında iş yaptım. Makbuz kesme aşamasında kendi muhasebecim ile iş yaptığım şirketin muhasebecisi arasında makbuz konusunda farklılıklar oldu. Aşağıda iki muhasebecinin makbuzun nasıl kesileceğine dair hesaplarını veriyorum;

Sol taraftaki muhasebecimin bana böyle kesmen gerekli dediği şekil, sağ taraftaki ise iş yaptığım şirketin muhasebecisinin kestirdiği şekil. Soldaki şekil kesersem elime geçecek ücret 5.310 TL., sağdaki gibi kesersem 4.410 TL. Her iki koşulda da stopajımı iş yaptığım şirket ödüyor. O zaman ben sağdaki gibi kesersem otomatikman 900 TL. zarar girmiş olmuyormuyum. Doğru olan şekil hangisidir. Benim bildiğim kadarıyla doğru şekil soldaki benim muhasebecimim kestirdiği şekil. Peki iş yaptığım şirket bana sağdaki gibi kestirmeye hakkı varmı. Benim cebime giren para direk 900 TL düşüyor. Sizden konuyla ilgili yorum bekliyorum arkadaşlar çok anlamıyorum bu işlerden. Muhasebecim sağdaki gibi kes diyor. Ama şirket soldaki gibi istiyor. Ne yapmalıyım ?

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Öncelikle mesajınızdan tam olarak kaç TL anlaşma yaptığınız net olarak anlaşılmıyor. Siz şimdi 4500+KDV şeklinde diyeceksiniz. Peki bu şekilde yapılan anlaşmada stopaj dahil mi hariç mi net belli değil. Anlaşmayı elinize geçecek en son net ücret .... şu olacak şekilde yaparsınız bu bir. İkincisi brüt ücret +kdv - stopaj şeklinde yapabilirdiniz hangisi ?
    İşin bedeli 4500 + kdv olacak şeklinde yapılan anlaşma olmuş ise şirketin yaptığı hesap doğrudur. Ayrıca verdiğiniz tabloda şirketin hesabında çıkarma toplama hatası var ama son rakam doğru. Netice olarak sizin yaptığınız işin stopajı vardır (ki bu sizin verginize mahsup edilir kaybınız zararınız söz konusu değil. ) elinize geçmesi gereken 4410 TL dır.Bundan 810 TL kdv ödersiniz kalır 3600 TL 900 TL de sizin adınıza vergi ödendiği için eder 4500 TL Sizin anlaştığınız ücrette bu olduğu için sağlama yapılmış olur. Umarım anlatabilmişimdir.

Yeni Üye
    Alıntı DUMANLI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle mesajınızdan tam olarak kaç TL anlaşma yaptığınız net olarak anlaşılmıyor. Siz şimdi 4500+KDV şeklinde diyeceksiniz. Peki bu şekilde yapılan anlaşmada stopaj dahil mi hariç mi net belli değil. Anlaşmayı elinize geçecek en son net ücret .... şu olacak şekilde yaparsınız bu bir. İkincisi brüt ücret +kdv - stopaj şeklinde yapabilirdiniz hangisi ?
    İşin bedeli 4500 + kdv olacak şeklinde yapılan anlaşma olmuş ise şirketin yaptığı hesap doğrudur. Ayrıca verdiğiniz tabloda şirketin hesabında çıkarma toplama hatası var ama son rakam doğru. Netice olarak sizin yaptığınız işin stopajı vardır (ki bu sizin verginize mahsup edilir kaybınız zararınız söz konusu değil. ) elinize geçmesi gereken 4410 TL dır.Bundan 810 TL kdv ödersiniz kalır 3600 TL 900 TL de sizin adınıza vergi ödendiği için eder 4500 TL Sizin anlaştığınız ücrette bu olduğu için sağlama yapılmış olur. Umarım anlatabilmişimdir.
    öncelikle açıklayıcı cevabınız için teşekkür ederim. şirketin bankadan aldığı bedelin yüzde 50 si üzerinden anlaşma var sözleşmede. misal şirketin bankaya 1000 tl. + kdv yaptığı bir işten benim aldığım 500 artı kdv