Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Art niyetli personeli tazminatsız çıkarmak ?

Yeni Üye

Art niyetli personeli tazminatsız çıkarmak ?

Merhaba,

Bir şirketimizde çalışan personel, yapmış olduğu masrafları fazladan göstererek yada olmayan masrafları yazarak şirketten iade aldıgını tespit ettik.

2 itirafçı personelde mevcuttur.

Bu tip durumda işçiyi tazminatsız olarak çıkarmak için nasıl bir yol izlemeliyiz ?

Savunmasını alıp, şahit tutanaklarıyla mı ilerlenecek ? Biraz hassas bir konu oldugu için görüşlerinizi rica ederim.

Tşkler.

Kıdemli Üye
    Alıntı JustWatch Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Bir şirketimizde çalışan personel, yapmış olduğu masrafları fazladan göstererek yada olmayan masrafları yazarak şirketten iade aldıgını tespit ettik.

2 itirafçı personelde mevcuttur.

Bu tip durumda işçiyi tazminatsız olarak çıkarmak için nasıl bir yol izlemeliyiz ?

Savunmasını alıp, şahit tutanaklarıyla mı ilerlenecek ? Biraz hassas bir konu oldugu için görüşlerinizi rica ederim.

Tşkler.

Evet tutanak tutulması gerekmektedir.
    Şahitler huzurunda tutulup ıslak imzalı imzalanmalıdır.
    Olayın tümüyle bu tutanakta açıklanması gerekir.
    tutulan tutanağın işçinin adresine tebliğ edin.

İşveren haklı sebeple çıkış verilebilir.
    Muhtemelen işçi arabulucuya gider tazminat için
    anlaşma sağlanmaz.
    ve mahkeme yolu açılır. Mahkemede de karar mahkemenin ama bu olayın ciddi kanıtı varsa ve şahitlerde varsa tazminat hakkının olmadığını hakim karar verebilir.
    Olayın tutanak, tebliğ ve savunma olayını isterseniz iyi bir avukata sorun ben bildiklerimi aktardım.

Müdavim Üye
    ilgili tutanakları noterden ek yaptırıp ihtar çekmeyi sözleşmenin tek taraflı tazminatsız bir şekilde fesih edildiğini işciye noter kanalıyla bildirin.Bu evrak sizi arabulucu mahkeme sgk gibi can sıkıcı resmi dairelerde elinizde çok büyük bir koz olacaktır.Sgk sonradan düzenlenebilecek her türlü belgeyi kabul etmemekte arka kapısı noterdir.Saygılarımla

Üye
    şimdi az çok gördüğüm kadarı ile hakim karşısında %70 işci bir kere önde başlar,
    Siz harcama nın nasıl yapılacağı limiti,şekli,vb durumları işciye zamanında tebliğ etti iseniz (yazılı) bu büyük bir kanıt .Öbür türlü işci benim harcamalar ile ilgili bilgim yoktu vb. diyebilir.
    2 kişi yaptığı tanıklıkta sizin adınıza büyük kanıt.
    Ama bu sorunun cevabı avukatınızda gizli o size kazanırız veya kaybederiz olayını söyler.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Hiçbir davanın sonucu peşin olarak belli olmaz hiçbir avukat peşin peşin bu davayı kazanırız diyemez dememeli bu hukukun ruhuna ve yargılamanın amacına aykırıdır Sizin elinizdeki delillerle ancak bir fikir yürütebilirsiniz yargı aşamasında karşı tarafın farklı delillerinin şahitlerinin de olabileceğini göz ardı etmeyiniz.

Müdavim Üye
    Nereden
    Türkiye
    Eğer zararınız büyük değil ise en kestirme ve sıkıntısız yol personelin ifadesini alıp, istifasını isteyiniz ,aksi halde istifa etmez ise karakola bildireceğiniz ve davacı olacağınızı söyleyiniz.

Kıdemli Üye
    Konuyu açan forumdaş meslektaşımız değil sanırım, hesabı da 30 Ekim de açmış. Kendisi biraz patron ağzından yazmış izlenimi edindim. Konuyu gelince. Yaptığı masrafları fazla göstermek ayrı bir şey çalmak ayrı bir şey. Yani epeyce su götürür bir konu. Anlattığınız kadarıyla işine son verilecek kadar ciddi bir şey görmüyorum. Çünkü fazladan alma olmuşsa maaşından kesersiniz veya nakit iade yapar. Şirketlerde bu tür şeyler çok sık oluyor. Adama sınırları önceden belirlenmiş bir harcama yetkisi vermediyseniz, olayın özelliği gereği mutad olanın dışına çıkmış bir harcama yapmışsa bu çıkarma gerekçesi olamaz. Kasten hile yaptığını ispat edecek olan sizsiniz ve olay mahkemeye intikal edecek olursa hakimleri ikna etmeniz kolay olmaz. Hoş böyle durumlarda işçi mahkemeyi kazanmış olsa bile aynı yere çalışmak için dönmeyecek kadar akıllıdır, bir bahane bulunup yine işten atılacağını bilir, çünkü anladığım kadarıyla küçük ya da orta ölçekli bir şirket burası. Galiba siz de ya patron ya da ortaksınız. Böyle ortamlarda subjektif değerlendirmeler çok kolay oluyor ve gıcık bulunan bir personele şef ya da patron tarafından tuzak kurulduğuna çok rastladım. Mesela 10 yıldan fazla çalışmış bir bekçi için değişen Müdürü Muhasebe müdürü atmaya ikna ediyor. Nasıl bir tuzak kuralım diye elbirligi ile bir plan yapıyorlar. Bekçi zaman zaman yük indirip bindirmeye de yardım eden kıdemli birisi, çıkarsalar tazminat falan epeyce yüklü ödeme yapacaklar. Gündüzleri bunu çağırıp bir saat iki saat indirme bindirme işine yardım ettiriyor şefi. Sonra diyor ki çok yoruldun git odanda biraz uyu. Bekçi saf biri olduğu için her söyleneni yapıyor. Her dinlenme sırasında bunun fotoğrafını çekiyorlar. Uzatmayalım, birgün Şirket müdürü odasına çağırıyor, fotoğrafları gösterip sen görev sırasında nasıl uyursun diye bağırıp çağırıyor. Muhasebe müdürünü çağırıp bunun tazminatsız çıkışını verin diyor ve söylenen yapılıyor. Bekçi bana geldi. O kadar korkutmuşlar ki bunun tuzak olduğunu bildiği halde sonraki iş başvurularında o fotoğraflar aleyhine kullanılır diye mahkemeye bile gitmek istemedi. İşyerinde kimse şahitlik yapmak istemedi. Avukat tutacak parası yoktu. Şirket, Diyanet vakfına ait bir şirketin Anadoludaki küçük bir yerindeki şubesiydi. Yukardakilerin bu tezgahtan haberinin olmadığından yüzde yüz emin oldum. Tezgahı kuranlar bir kaç sahtekarın yeni şirket müdürünü yalanlarıyla ikna etmesinden ibaret bana göre. Sonuçta işçi lanet olsun diyerek o yeri terketti akibeti ne oldu bilmiyorum.

Konuyu açan kişi bende şüphe uyandırdığı için bunları yazdım. Kimseyi tanımam etmem.