Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 55 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: E-arşiv fatura

Kıdemli Üye

E-arşiv fatura

Üstadalar merhaba işinizde kolaylıklar dilerim.
    malumunuz üzere 19 ekim 2019 tarhinde yayınlanan tebliğ ile "5000₺(vergiler dahil) ve üzeri faturalar e-arşiv ft olarak düzenlenecektir."
    Benim sorum; 1 sınıf ve e-fatura mükellefi olamayan veya 2 sınıf mükellef(kağıt fatura mükellefleri) 5 bin ve üzeri faturlar için e-arşiv fatura mı düzenleyecekler(e-arşiv fatura mükellefiyeti otomotik başlamış olacak mı?) ve sonraki faturalarını e- arşiv fatura olarak mı kesmeleri gerekmekmez mi?(bildiğim kadarıyla e fatura mükellefi olanlar kağıt fatura düzenleyememektedir.
    - e arşiv fatura düzenlemek için gib bu konuda link veya ücretsiz hizmet sunacak mı?
    yardımalarınız için şimdiden teşekkür ederim.
    İnsanlık Adına Çalışmak gerek

Üye
    Sayın mülazım0612, Vergi iletişim merkezi ile yaptığım görüşmede, vergi mükelleflerine düzenlenen 5.000 TL ve üzeri faturalar ile nihai tüketicilere düzenlenen 30.000 TL ve üzeri faturalar (1.sınıf ve 2.sınıf dahil) Gib tarafından sunulan e-belge düzenleme portalı üzerinden düzenlenecek.Bu faturaları düzenleyen mükellefleri genel anlamda e-fatura kapsamında olacak şekilde düşünmeyin.Sadece belirlenen hadleri aşan faturalar için e-belge düzenleyecekler.Bununla ilgili klavuzun önümüzdeki günlerde yayımlanacağı söylendi.

Müdavim Üye
    Nereden
    muh.md.yrd.
    Bütün meslek mensubu arkadaşlara kolaylıklar diliyorum öncelikle.
    E-Faturaya tabi olmayan İhracat firmaları da ilgili tutarların üzerindeki satış faturalarını e-arşiv fatura düzenlemek zorunda mıdırlar? Tebliğde genel bir açıklama yapıldığından düzenlemek zorundadırlar diye yorumluyorum. Sizlerinde bu konuda fikirlerini öğrenmek istiyorum.

Müdavim Üye
    Alıntı heybetli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bütün meslek mensubu arkadaşlara kolaylıklar diliyorum öncelikle.E-Faturaya tabi olmayan İhracat firmaları da ilgili tutarların üzerindeki satış faturalarını e-arşiv fatura düzenlemek zorunda mıdırlar? Tebliğde genel bir açıklama yapıldığından düzenlemek zorundadırlar diye yorumluyorum. Sizlerinde bu konuda fikirlerini öğrenmek istiyorum.
    Evet mecburen e-arşiv keseceksiniz.Zaten tebliğde v7-VIII dışındaki haller dışında belirtilen rakamları aşan faturalar için kağıt fatura kesilmeyecek.

Müdavim Üye
    Nereden
    Sivas
    arkadaşlar forumda yeni konu nasıl açılıyor.ben göremiyorum
    spain

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Sayın ibrahimce

e-faturaya tabi ihracatçı firmalar kesmiş oldukları e faturalarda yanlış ve hatalı olanları iptal etmek için gümrük idaresine başvuruda bulunup yetki alarak iptali gerçekleştiriyorlar.

e-ft tabi olmayan bu tip işletmeler için durum ne olacak e-belge üzerinden mi iptal edilecek yoksa onlarda iptal için yetki almak mı gerekecek

bu konuda bilginiz var mı ? malum ihracat anlık olay Gümrükten şifre alınacaksa ha deyince almak kolay olmuyor

iyi çalışmalar

Müdavim Üye
    Alıntı NADİR YILDIZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın ibrahimce e-faturaya tabi ihracatçı firmalar kesmiş oldukları e faturalarda yanlış ve hatalı olanları iptal etmek için gümrük idaresine başvuruda bulunup yetki alarak iptali gerçekleştiriyorlar.e-ft tabi olmayan bu tip işletmeler için durum ne olacak e-belge üzerinden mi iptal edilecek yoksa onlarda iptal için yetki almak mı gerekecekbu konuda bilginiz var mı ? malum ihracat anlık olay Gümrükten şifre alınacaksa ha deyince almak kolay olmuyoriyi çalışmalar
    Üstad normalde e-ihracat kesen firmalar gümrüklerden işlemt yetkisi ile şifre alarak https://efatura.gtb.gov.tr/ bu siteden faturalarını red edebiliyor ve gtıp hatasından dolayı kabul edilmeyen faturaları görebiliyor ve tps noyu alabiliyor dediğiniz gibi.Malum bu bahsettiğimiz uygulama 2020 de başlayacak benim düşüncem e-ihracat kesmeyen e-fatura olmayan mükelleflerin teknik açıdan kesmiş oldukları e-arşiv faturalarının https://efatura.gtb.gov.tr sitesine düşmesi mümkün değil.Fakat ebelgegovtr üzerinden muhakkak kesilen e-arşiv faturalarını iptal edilme bölümü olacaktır.Tıpkı özel entegratörlerde olduğu gibi.Fakat gtıp hatasının doğru olup olmadığı konusundada zaten gümrükçüler devreye girecek eğer onlarda hatalı gtıp verirse çıksa çıksa ancak muayene memuru tespitinde çıkabilir oda çok düşük bir ihtimal.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Kısacası bekle gör taktiğini uygulayacağız.dediğiniz gibi iptal bölümünü dahil ederler diye düşünüyorum bende inşaallah sonradan gelen uyarılar neticesinde uyanıp baştan dahil ederler son dakika golü yemeyiz

iyi çalışmalar

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    özel entegretör anlaşırsanız e arşiv için e faturaya dahıl olmak zorunda kalıyorsunuz
    mal mühür başvusu yapıyorsunuz

portal dan keserseniz sadece ilgili tutarlar geçen tutarlar aşanlar için fatura kesıyorsunuz

e faturaya dahıl olmıyorsunuz

bu ekonım şartarda bu sebebten herkese portala yapıcaktır bu işi
    tarkan1138

Kıdemli Üye
    Peki üstadım bunun için mali mühür veya e imza ihtiyaç olup olumayacağı konusunda bi bilgi var mı?. şimdiden teşekkür ederim
    İnsanlık Adına Çalışmak gerek