Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: unutulan poşet beyannameleri

Müdavim Üye

unutulan poşet beyannameleri

iyi günler. poşet beyannamesini vermeyi unuttum. özel onay olarak onayladığım zaman cezası hemen kesiliyormu naısl bir yol izlemem lazım. başına gelen varsa cezası ne kadar geliyor.yardımlarınızı bekliyorum

Üye
    Poşet beyannamesi ile ilgili ceza GİB tarafından kesilmez. Ceza tespiti halinde Çevre ve şehircilik Bakanlığınca kesilir. Gib poşet beyannamesinde Çevre Bakanlığına beyanname hizmeti vermektedir.Poşet beyannamesi VUK hükümlerine göre verilen beyanname olmadığı için VUK hükümlerine göre ceza kesielmez.

Yeni Üye
    Merhaba üstad, bu konuda bir çok mali müşavir mağdur olmuş durumda şuana kadar ben dahil çevremde bir çok meslek mensubu mutlaka bir iki tane göndermeyi unuttu ama şuana kadar kimseye ceza kesildiğini görmedim Bakanlık cezanın yüksek olması sebebiyle uygulacağını düşünmüyorum şayet bana gelirse de dava açacağım.

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Poşet satışı olmayan veya kağıt poşet verenlerin bir şey yapmasına gerek varmı

Müdavim Üye gunduzmuhasebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    SMMM
    vergi dairesi çevre şehirciliğe bildirdiğinde 18.000 tl ceza kesilecek kanuna göre. mesleki sigorta şart oldu. bende unutmuşum. böyle kanunmu olur 18.000 tl nedir kardeşim.
    Kendini Bil Kendini

Müdavim Üye
    bu konuyu detaylıca aratıdım vergi dairesi verilmeyen hiç bir beyannamey daha çevre şehirciliğe bildirmemiş başka il çevre şehircilik müdürle görüştüm onlarda bizim onları inceleyecek personelimiz yok diiyor. şikayet üzerine ancak hareket eidyoruz diyor. bütün mükellefleri dilekçeyle sistemden çıkardım günün birinde satmaya başlarlarsa beyanname verip tekrar aktive edeceğim. o mu kaldı bumu kaldı stresim en azından bir tane eksik olsun dedim

Müdavim Üye
    Alıntı levoank Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Poşet satışı olmayan veya kağıt poşet verenlerin bir şey yapmasına gerek varmı
    Konu öylesine karmaşık ki. Benim anladığım Aylık veya 3 aylık poşet verenlerin, tamamı boş olsa da dolu olsa da poşet beyannamesi verecek. Eğer poşet kullanmayanlar var ise bunu dilekçe ile poşet beyannamesini kapatacaklar.
    Şöyle örnek vereyim. Siz şahıs bilanço olan mükellefiniz için üç aylık Temmuz-Ağustos-Eylül ayını verdiniz. Ekim ayında bir dilekçe yazacaksınız. Ben interaktif vergi dairesinden şifresi lie yazdım.Poşet beyannamem yoktur diye. Bunu vergi dairesi işleyecek. Sonra siz Ekim-Kasım Aralık ayını boş verip, sonra hiç vermeyeceksiniz. Ta ki poşet satışı yapana kadar.

Kıdemli Üye
    Sonuç olarak unutulan beyannameyi süresinden sonra verdiniz mi ?. Yoksa bıraktınız mı öylece ?.
    Eğer yaşamak için bir idealin veya nedenin varsa, çektiğin sıkıntılar için şikayet etme..

Bu konu ile ilgili muhasebe TR sitesinde yorum yapılmış link atıyorum özellikle son kısımda özet bölümünde ki yazıya göre hemen 18000 tl gibi bir cezayı kesemiyorlar

https://www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/sabriorta/018/

872 Sayılı Kanun
    Geri kazanım katılım payı ( Özet)
    Ek Madde 11- Geri kazanım katılım payları gelir veya kurumlar vergisi yönünden bağlı olduğu vergi dairesine, beyan edilerek aynı ayın sonuna kadar ödenir. Katılım payının süresinde beyan edilmediğinin veya eksik beyan edildiğinin tespiti halinde beyan edilmeyen veya eksik beyan edilen katılım payının bir ay içinde ödenmesi gerektiği ilgiliye tebliğ edilir. Süresinde beyan edilmeyen veya eksik beyan edilen katılım payının beyan edilmesi gereken son günden ödendiği tarihe kadar geçen süre için faiz uygulanarak aynı Kanuna göre tahsil edilir.

Alıntı musoyaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iyi günler. poşet beyannamesini vermeyi unuttum. özel onay olarak onayladığım zaman cezası hemen kesiliyormu naısl bir yol izlemem lazım. başına gelen varsa cezası ne kadar geliyor.yardımlarınızı bekliyorum
    üstad bu konuda ne yaptınız?
    Dünya hayatı sizi yoruyor mu ? O halde Allah'a koşun..
    || Zariyat Sûresi \ 50