Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: KDV devri olan firma satın alınacaktır....

Kıdemli Üye

KDV devri olan firma satın alınacaktır....

KDV devri olan,
    problemi olmayan firmalar satın alınarak şirket birleşmesi yapılacaktır.
    Bu tür firması olanların tarafıma ulaşmasını rica ederim. mdhmuhasebe@hotmail.com

Kıdemli Üye
    Alıntı SARDAS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    KDV devri olan,
    problemi olmayan firmalar satın alınarak şirket birleşmesi yapılacaktır.
    Bu tür firması olanların tarafıma ulaşmasını rica ederim. mdhmuhasebe@hotmail.com
    Hadi problemi olmayan firmayı anladım da kdv devri olan firma satın alınması ne demek.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Çok basit !!! devlet birleşen şirketlerdeki dev.kdv. yi yeni şirketin devreden kdv si olarak kabul ederse daha çok bu tür ilanlar görürüz.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Benim merak ettiğim devreden kdv si olan şirket bu durumu bilmeyecek mi devreden kdv. kadar ücret isterse bu işin cazip tarafı kalır mı?

Müdavim Üye
    Alıntı DUMANLI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim merak ettiğim devreden kdv si olan şirket bu durumu bilmeyecek mi devreden kdv. kadar ücret isterse bu işin cazip tarafı kalır mı?
    Devreden kdv tutarının tamamını değilde yarısını ödedikleri zaman cazip gelmeye başlar

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Bu tür ilanların etik olup olmaması, ilanla şirket aramanın sakıncası, karşınıza kim ve hangi sektörden bir şirketin çıkacağı konusu bir yana devredecek kdv si olan şirket bugüne kadar yanlış bir yola sapmamışsa neden yarı fiyatına devretsin ki bu kadarcık hesap bilmiyor mu Zaten dev. kdv si enflasyonla muhtemelen çok erimiştir o parayı kurtarmak varken eksik bedelle devrediyorsa onda da bir sorun var demektir.

Devlet bu hakkı hakkı verirken iyi niyetle hareket edileceğini, zor durumdaki şirketlerin bu tür evlilik yoluyla canlandırılmasını işçilerinin işine devam etmesini, ekonomik değerlerin markaların yok olmaması gibi .. birtakım olumlu sonuçlar elde etmeyi amaçladı. Dolayısıyla bilhassa aynı sektörden şirketlerin bu şekilde evliliği ekonomik ve mevzuat yönünden anlamlıdır. Düşünsenize dev. kdv si olan şirketin büyük ihtimalle aktifinde birşeyler ( stok, demirbaş vs... ) var demektir. Bu aktif kıymetler yeni şirketlerde değerlendirilmeyecekse neden birleşme düşünülür ki... Yeni şirket kendisine de hiç uymayan stok, makine tesis v.s. yi değerlendirip ekonomiye kazandıramayacaksa bu şekilde şirket birleşmesi sadece dev. kdv. den gelecek menfaat için düşünülüyor demektir ki bu bana göre bir nevi bir hakkın kötüye kullanılması bu mevzuatın istismar edilmesidir. Devlet bu tür birleşmeleri bence ayrıntısıyla inceleyip ondan sonra izin vermelidir.
    Konu DUMANLI tarafından (24.Ekim.2019 Saat 15:43 ) değiştirilmiştir.

Müdavim Üye
    Sayın Dumanlı, tam olarak belirttiğiniz gibi olmayabiliyor. Bizde benzer durumda olan şirket var. 2004-2005 yılında başladıkları inşaat işini anca 2013 yılında bitirebildiler. Ruhsatlarını revize etmediler, ortaklar arasında sıkıntı vs oldu haliyle kdv iadesine gidemediler. Tüm daireler satıldı, dükkanlar satıldı, 2013 yılına matrah arttırımı yapıldı. 2013 yılından beridir genel yönetim giderleri haricinde ne alışları ne de satışları var.

Ama işte mamüller hesabında 3-4 daire var, iz değerleri 600 bin lira. Devreden kdv'leri 2 milyon lira. Daireleri satıp tasfiyeye gideceklerdi, bu ihtimal varsa değerlendirebilirler de. Böyle bir şeye aklımız ermediği için hiç düşünemedik. İyi oldu bu mesajı görmemiz, kdv ihtiyacı olan bir şirketle birleşme yolu epeyce mantıklı geldi.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Sayın Kerem21

Sizin olayınız tam da benim yazdıklarıma uyuyor öyle değil mi? Zor duruma giren bir şirket var kendi sektöründen bir şirket ile birleşme yapabilir. Sizin şirketin hesaplarında gözüken 3-4 daireyi ne yapacaksınız mecburen tapu ve fatura ile çıkış yapacaksınız. Bu tür şirketi kalkıp da ör. lokanta şirketi ile birleştirirseniz kanunun amacına uygun hareket etmiş olur musunuz demek istediğim budur.

Müdavim Üye
    Kanunun ruhuna aykırı olduğu noktasında ben de hemfikirim. Ama kanunen bir hak varsa bunu pekala kullanmalarında bir sakınca yoktur diye düşünüyorum. Nihayetinde bu kdv'ler ödenmiş, bir biçimde hazineye intikal etmiş. Hazineye intikal etmiş ama hazine tarafından iade edilmeyen kdv'ler noktasında mükellefin haklılığını da düşünmek lazım. 2 milyon TL devreden kdv oldukça iyi bir rakam.

Müdavim Üye
    Maalesef bu tür olaylar oluyor. Bizimde bir mükellefimizin yaklaşık 40.000 tl gibi bir kdv devri vardı. Stok vb hiçbirşeyi yoktu. Devamlı boş beyanname veriliyordu. Yeminliye danışmışlar. Stok affı çıkınca hallederiz demiş. Stok affı çıkınca şahısın yaptığı işe uygun stok aldırdılar. Bunun kdv'sini ayarlayarak yaklaşık 41.000 tl kdv kestiler. 40'nı düşünce geriye 1000 tl gibi bir kdv ödediler azda kar elde ettiler. Bu faturayı da kendi şirketlerine kesip kdv'sini aldılar.

Devlet hak tanıyınca bazı işler oluyor. Biz yapmıyoruz. Fakat yapan muhasebecileri duyuyoruz ve bizim defterlerimizi bu şekilde çalıyorlar. Mesela bazı muhasebeciler yanında çalışan işciye defter açıyor. Bazı sektörler stok konusunda sıkışıyor. Bir iki sene sonra stok çıkınca çok stok alıyorlar. Mesela % 8 iken, % 4 kdv'sini ödüyorlar. Birkaç yıl sonra mükellefler fatura varmı kdv'sini verelim diyorlar. Başlıyorlar doğramaya. Aradaki % 4 kdv'yi cebe indiriyorlar.

Geçen günlerde bir mükellefimiz fatura var mı dedi. Halbuki benimde aşağı yukarı 17 senedir ödeyemediğim devamlı faiz yiyip sıkıntı çektiğim borçlarım var. Aklıma gelmişti. Fakat dedim kul hakkı. Yapmadım. Çok yüksek fatura istiyordu. Mesela 2 trilyon fatura kesse idim 80.000 tl cebimde idi. Şimdi mükellefler bu tür muhasebecilerden fatura alıyor. Bizde defterimizi o muhasebeciye çaldırmamanın yollarını arıyoruz. Hem dürüst oluyorsun. Hemde helal kazandığın rızkının peşinden gitmesin diye dua ediyorsun.