Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: mahkeme kararına göre geriye dönük fazla mesai ödemesi sgk aphb.verilmesi hk.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul

mahkeme kararına göre geriye dönük fazla mesai ödemesi sgk aphb.verilmesi hk.

sayın arkadaşlar mahkeme kararına göre geriye dönük fazla mesai ücreti ödenmesi durumunda son dönemde kurum nasıl bir uygulama yapıyor, yani en son çıktığı aya fazla mesai tutarını yazıp prime tabimi tutuyor yoksa her aya ayrı ayrı APHB.mi istiyor ve hali ilede her aya İPC mi uyguluyor,konu hakkında son dönemlerde uygulama yapan arkadaşlardan yardım bekliyorum kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    Sn Hadisat mahkeme SGK ya bilgi vermiyor, ancak işçi mahkeme kararını sgk ya bildirerek şikayetçi olursa bu durumda sgk inceleme yaparak FM ler hangi döneme aitse ek bildirim isteyecek ve İPC uygulayacaktır.
    baki kalan bu kubbede hoş bir sada imiş

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sgk ya bu bilgi mutlaka gidiyor mahkeme tarafından çünkü kararın içinde hesaplanmış sgk bile var yıllık izin kısmında yani bilgi vermemek gibi bir durum olmaz hemen akabinde olmasa bile mutlaka bilgi veriyor,kolay gelsin.

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM

sözleşmemi fesih edeceğim bunun için örnek ihtarname var

Merhaba hayırlı işler dilerim meslektaşlar
    Bir öğrenci taşıma işi yapan dolmuşçu mükellefim
    İki yıldır ne yanıma gelir nede paramı gönderir
    Alacağım alıp sözleşmemi fesih edeceğim bunun için örnek ihtarname var mı sizlerde
    Bekliyorum

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    Öteden beri onlarca mahkeme kazanan işçiler ile ilgili mahkeme kararı olduğu halde sgk nın işlem yapmadığını biliyorum, hatta kurumla görüştüğüm halde bile dikkate almadılar, bilemiyorum
    baki kalan bu kubbede hoş bir sada imiş

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın süleyman bey aksine işlem yapmazlarmı muhakkak yapıyorlar ama konu karışık olduğu için onlarda nasıl uygulama yapacaklarını bazen bilemiyorlar yani işlem yapmamak gibi bir durum yok,kolay gelsin.

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sgk nın ikincil mevzuatlarında özellikle sigorta işlemler yönetmeliğinde mahkemenin idareye kararları tebliğ ettiğinden bahsediyor ve hatta tarihler veriyor uygulamalar ile ilgili yani tebliğ edilmiyor gibi bir durum yok bunu belirtmek isterim, kolay gelsin.

Müdavim Üye
    mahkeme kararı olduğu için(mahkeme karar tarihinden takip eden ayın 23üne kadar yasal süre) idari para cezası kesemezler.Siz mahkeme kararını, ek bildirgeleri sistemden verip dökümlerle birlikte sgkya verirseniz ipc ve gecikme zammı uygulanmaz.27011 sayılı resmi gazeteyi inceleyebilirsiniz.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Sayın hadisat merhaba. Prime esas kazanç sayılan ödeme varsa fazla mesai gibi sadece iş akdinin feshedildiği ay için ek bildirge verilir. Kıdem ve ihbar ödemelerini, ödemenin yapıldığı dönemde gider yazıp muhtasarda gösterebilirsiniz.
    Karanlık kuytu köşelerden andolsun ki döneceğim.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Eksikliğin mahkeme kararları, kurumun denetim ve kontrol elemanları, diğer kurum ve kuruluşların denetim elemanlarının yaptıkları tespitler yada kamu kurum ve kuruluşlarından alınan bilgi ve belgelere istinaden tespit edilmesi halinde, yazılı ihtar sonrası işveren tarafından, 15 gün içinde verilmiş olması halinde, verilen veya eksikliğinin giderilmesi talep edilen belgedeki SPEK tutarının, belgenin verilmesi gereken yasal sürenin son günündeki brüt asgari ücret tutarının 1/3'ünü geçmemesi ve aynı zamanda ilişkin olduğu ay itibariyle asıl olarak verilmiş olan belgedeki/belgelerdeki SPEK tutarının %1'ini geçmemesi koşuluyla idari para cezası uygulanmayacaktır.
    Karanlık kuytu köşelerden andolsun ki döneceğim.