Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Geriye dönük E Fatura Kesme Cezası

Kıdemli Üye

Geriye dönük E Fatura Kesme Cezası

Firmamız bugün geriye dönük 450.000 TL tutarlı 25.09.2019 tarihine e-fatura kesiyor. Bunun cezası nedir.

Müdavim Üye
    Normalde fatura oluşturma tarihi ile fatura tarihi arasında 7 günlük süreyi aşmamak gerekir.Aşılması durumunda matrahın %10 u kadar usulsüzlük cezası var.Fakat 2014 yılından bu yana (e-faturada ) geriye dönük fatura kesildiği için ceza kesildiğini görmedim.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    sayın exportlan

bu ve bunun benzeri gibi sorunlarla karşılaşmamak ve sıkıntı yaşamamak için ikinci bir seri kullanabilirsiniz.
    zaman zaman bu tip sorunlar yaşanıyor.
    örneğin irsaliyeyi fatura dönüştürmeyi unutulma durumları için son derece pratik çözüm

iyi çalışmalar

Müdavim Üye
    farklı serilerde olsa geriye dönük kesilemez.Misal bugün ayın 23 ü 30.09.2019 a hiçbir seriden fatura kesilemez. e-Fatura tarihi ile kesildiği gün(oluşturma tarihi) arası 7 günü geçmemelidir.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    günaydın sayın ibrahimce

burası Türkiye her şey oluyor maalesef
    bende sizin gibi olmuyor diye mükellefe iddia ettim.
    sonuç nemi oldu aynen aşağıdaki gibi
    Ülkemizin kelli felli büyük firmalarından biri hemde büyük mükellefler vergi dairesi mükellefi hemde kelli felli "yememeleri" olan firmanın kestiğini gördüm.
    eğer 30.09.2019 tarihinden sonra hiç fatura kesilmemişse gayet güzel kesiliyor.
    kağıt faturadaki gibi;
    3 tane ayrı cilt faturanız olduğunu düşünün bir tanesinden 01.09.2019 dan sonra hiç ft kesilmemişse
    01.09.2019 tarihinden sonra bugüne kadar istediğiniz tarihte faturayı nasıl kesebilinirse bu e-faturada da kesilebiliniyormuş bunun öğrendim

hatta 2-3.serileri alın diyen entegratörleri bile gördüm ))

kısacası e-ft / e-defter gibi bizleri uğraştırmaktan öeye gitmeyen herşeyin kıyıdan köşeden bırakılan boşluklarla birileri yine sıvışıp kaçıyor

iyi çalışmalar

Müdavim Üye
    sayın nadir yıldızevet kağıt faturada bu dediğiniz oluyor çünkü kağıt faturada düzenleme tarihinide fatura tarihini yazabiliyorsunuz kim nerden bilecek.Fakat bu e-faturada oluşturma tarihi var(düzenleme tarihi)e-faturayı düzenlediğiniz zaman iki türlü kayıt oluşturuyor.Biri fatura tarihi ikincisi oluşturma tarihi tamam bu zamana kadar kimseye usulsüzlük cezası kesilmedi burada hemfikiriz.Yalnız aradaki 7 gün bu şekilde kabak gibi ortaya çıkıyor.Canları isterlerse eğer hepsine %10 ceza keserler cezayı da ancak dava ederek kaldırılabilir oda kalkarsa tabi.Düşünün 2013-2014-2015 ba bs cezaları müşterilerime daha yeni yeni gelmeye başladı aynı anda bir mükellefe 5 tebligat ba bs cezası geliyor.Yani demem o ki zamanı geldiğinde tarama servisi bu işede yönebilir 32 nolu tebliği çıkardılar dedikki vesaik mukabili hariç bankalar nerden bilecek benim yaptığım ihracatı diye düşünürken idare daba çevrilmeyen ihracat beyannamelerini tebliğ edip 90 süre vermeye başladılar heleki takdir komisyonlarının görevi sadece matrah ve servet takdiri yapmakken sırf 5 yıl dolmadan kdv indirim reddi yapması böyle bir yetkisinin olmadığı halde cezalı tarhiyat yapması içler acısı durumu net ortaya koyuyor bu olaydan dolayı 5 tane davalı dosya var elimde.Sırf irsaliyeli faturada saat olmadığı için tasfiye kapanışta o faturaya %10 özel usulsüzlük kestiler dedikleri tek şey şu o zaman git dava et herşey çok basit artık.Artık bu lafada alıştık çözüm önerileri sadece git dava et git dava et

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    dediklerini katılıyorum
    bunları bekleyip göreceğiz.
    zamana bırakalım maliyemiz neler yapacak göreceğiz

iyi çalışmalar