Sayfa 9 Toplam 10 Sayfadan BirinciBirinci ... 78910 SonuncuSonuncu
Toplam 97 adet sonuctan sayfa basi 81 ile 90 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kağıt Fatura Kesme Sınırı 5000 TL'ye düştü. (Tüm Mükellefler için)

Yeni Üye
    Mantikli ve iyi niyetli olabilecek geçiş süreci de bu şekilde olmasi gerekir mantiken.
    Yoksa ortalik arap saçi olacak belli zaten.
    Görünen köy klavuz istemez.
    Bizim tebliğleri ve yasalari hazirlayan kişiler ; kendilerini avrupa nin en gelişmiş ülkesinde saniyor sanki.
    Adam daha kağit faturayi kesmeyi beceremiyor. Bunu bilmiyorlar mi.
    Gelir idaresinden yetkili birisine bu durum söylendiğinde ; e facebook' a , yotube' a nasil kullaniyorlarsa bunu da kullanirlar diyormuş. çok komik bir savunma )
    e fatura ile face sanki ayni şey. Adam orada foto ve videoya bakip geçiyor o kadar.

Geçiş süreci ve daha yüksek bir rakam şart.

Defter beyan işletmelerde var zaten kestiği faturalar belli zaten. Bilanço da zaten ba bs veriyor. Sikinti etmelerini çözemedim ben.

Herkese hayirli akşamlar.

Müdavim Üye
    tüm ülkeyi etkileyecek bir uygulama. daha sgk muhtasar birleştirmesinde pilot illerde bile uygulamalarda sıkıntı var.2 yıldır çözülemiyorken e-fatura ,e-arşiv-e defter gibi uygulamaların hadlerinin düşürülmesi alel acele neden devreye sokulmak isteniyor. entegrasyon firmalarına bakalım lüften. kimin neyi kimin fesi . uygulamayı alel acele devreye girmesinde payları ne. odalarımızdan da bir ses yok. hadlerin yükseltilmesi yada süre uzatılması konusunda. topluca yarabbi şükür deniyor. her uygulamaya.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    sayın erayeray

faturanın F si
    facebook F si

Aynı değil mi bu kadar benzerlik varken yapabilirler diye düşünmüş olabilirler mi ?

yoksa düşünmeden mi söylemiş olabilirler mi ?

Kıdemli Üye
    Nereden
    İzmir
    https://www.youtube.com/watch?v=eiv29z6eD-8

izlemek isteyenler için zaten eğitimler var.
    cok açık ve net.başkanın ustune basa basa söylediği birşey var. Faturaları kesen pclerin ıd kayıt altına alınacakmış.müşteri ben kesmedim faturayı dediğinde bunu göze alıcak kaç meslek mensubu var aramızda ? İşin çok ciddi olduğunu düşünüyorum. bu sorun müşterilerin sorunu olduğu halde bir çok meslek mensubu bu yükü sırtına almış hepimiz eğitim almamız gerektiğini düşünüyorken birde faturaları kesme yükünü alıp kendimizi riske atmak neyin kafası ben anlamıyorum. Bence cok iyi oldu . artık naylon fatura olayı bitti . turmob başkanı bu uygulamayla bırlıke b formun kaldırılmasını ilgili çalışmalar yapmış.ilgili video da anlatıyor...bence hiçbir muhasebeci fatura kesmezse komşunun muhasebecisi yaptı olayıyla muhatap olmak zorunda kalmayız. herkese saygılar...

Kıdemli Üye
    Nereden
    Turkiye
    Birinci sınıf tüccarlar hariç diğer tüm defterleri defter beyan sistemine giriyoruz. Bir daha e arşive neden giriliyor? İki defa aynı işlemi yaptırmaya bayılıyorlar.
    Son anının nasıl olmasını istiyorsan, bu anı son an gibi yaşa!
    Bu anı, son an gibi yaşarsan her anın son anın gibi olur.Eyvallah

Kıdemli Üye
    serbest meslek erbabları da haziran ayına kadar 5000 bin tl üzeri makbuzlarını e arşiv olarakmı kesicek?

Kıdemli Üye
    Nereden
    İskenderun
    evet sayın muhasebe1963. ben de merak ediyorum.(erbest meslek erbabları da haziran ayına kadar 5000 bin tl üzeri makbuzlarını e arşiv olarakmı kesicek?)
    Sevmek Dünyanın en etkili tek ilacıdır.
    İnsanları, hayatı seviniz., mutlu olursunuz.

Müdavim Üye
    serbest meslek basit usul işletme bilanço şirket ayırım olmadan herkes 5.000 tl ve üzeri portaldan kesecek
    SMMM

Üye
    SORU : e-Belge çıktılarının renkli olması gibi bir zorunluluk var mı?

CEVAP: Konuyla ilgili olarak 509 Sıra No.lu Genel Tebliğ’in ‘V.3. e-Belgeler Üzerinde Yer Alacak Amblem ve Diğer Bilgiler’ başlıklı bölümünde; ‘’ e-Belge uygulamaları kapsamında elektronik ortamda düzenlenen belgelerin alıcısına kağıt olarak veya elektronik ortamda iletilen aslı ile düzenleyen tarafından muhafaza edilen elektronik hali üzerinde yer alan “Gelir İdaresi Başkanlığı amblemi”, “Hazine ve Maliye Bakanlığı” ibaresi ile e-Belgenin türüne ilişkin ibarenin renkli olarak yer alması esastır. Ancak düzenleyen tarafından muhafaza edilen elektronik hali üzerinde bulunan amblem ve ibarelerin renkli olarak yer alması koşuluyla, alıcısına kâğıt olarak iletilen asıl nüshaları üzerine siyahbeyaz olarak da basılması mümkün olup bu durumda, kâğıt çıktı üzerinde satıcı veya yetkilisine ait ıslak imza (veya hazır imza) ile kaşe veya damgasının bulunması zorunludur. Ancak bu Tebliğin “V.5.2.” numaralı bölümünde kendilerine el terminalleri vasıtası ile eArşiv Fatura uygulaması kapsamında e-Belge düzenleme ve müşterilere kağıt veya elektronik ortamda iletme izni verilen mükelleflerde ıslak imza (veya hazır imza) ile kaşe veya damga zorunluluğu aranmaz.’’ açıklaması yapılmıştır.

SORU : Tasfiye halinde olan bir şirket 2018 yılı verilerine göre 1.1.2020 tarihinde e-Fatura ve e-Deftere geçmek zorunda olmakla birlikte; şirketin 2020 yılı içinde tasfiyesinin bitecek olması, bu şirket söz konusu uygulamalara geçme zorunluluğunu etkiler mi?

CEVAP : Zorunluluk kapsamındaki şirketler tasfiye veya gayri faal durumda olsalar dahi e-belge ve e-defter uygulamalarına geçmeleri gerekmektedir

Kıdemli Üye
    İsmmmo ya aynı şekilde sorulan soruya aşağıdaki şekilde cevap verilmiş

Tarih : 30.11.2019
    Soru :
    SERBEST MESLEK ERBABI OLARAK 01/01/2020 TARİHİNDE MÜVEKKİLİME 5.000,00 TL TUTARINDA SERBEST MESLEK MAKBUZU DÜZENLEMEM GEREKTİĞİNDE BU BELGEYİ KAĞIT ORTAMIN DA MI DÜZENLEMEM GEREKİR YOKSA ELEKTRONİK ORTAMDA MI SERBEST MESLEK MAKBUZU DÜZENLEMEM GEREKİR. 5.000,00 VE 30.000,00 TL HADLER BELGE TÜRÜ OLARAK SADECE FATURA İÇİN Mİ GEÇERLİDİR. TEŞEKKÜR EDERİM

Cevap :
    Merhaba, tebliğde getirilen yükümlülük fatura yükümlülüğüdür iyi çalışmalar dileriz