Sayfa 7 Toplam 10 Sayfadan BirinciBirinci ... 56789 ... SonuncuSonuncu
Toplam 97 adet sonuctan sayfa basi 61 ile 70 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kağıt Fatura Kesme Sınırı 5000 TL'ye düştü. (Tüm Mükellefler için)

Müdavim Üye &yavuz& - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    KONYA
    SN DUMANLI Üstadım, Ücretler hususunda Mükelleflerle yüz yüze geldiğimiz sürece, asla bu Meslek yerini tam bulamayacak. Sanırım örnekte bir yanlışlık var. 10 Müşteriden 100 TL alınacağına 5 Müşteriden Tarife bazında ücret alındığında hem bu işimizi daha detaylı güzel olarak, hem de Ailemize dolayısıyla zaman ayırabileceğiz. Ben kendimce en az 10 yıl önce bir karar aldım ve bu düşük ücret vermeye çalışan Mükelleflerimin hepsini gönderdim. Ve şu anda oldukça rahatım. 150-200 tane kendini bilmez dönüp dolaşıp Ücreti az vermeye çalışan Mükellef bulunduracağına 100 Mükellefi aşmayacak bilinçli Mükellefin olduğunda inanın Üstadlarım çok rahat edilecektir ve kafa da ağrıtmayacaktır. Sonuçta bu Mesleği Kurumsallaştırmadığımız sürece bu devran böyle devam edip gidecektir. Bunda Devlet'in rolü büyük. Devlet bu konuda önemli bir adım atmadığı sürece bizler böyle aramızda afaki yorumlar yapmaya sürekli devam edip gideceğiz. Saygılar sunarım.
    Halk İçinde Muteber Bir Nesne Yok Devlet Gibi, Olmaya Devlet Cihanda Bir Nefes Sıhhat Gibi. KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN

Müdavim Üye
    Nereden
    Karaman
    Arkadaşlar 2 hafta geçti şu düşündüklerimizi hiç bir esnaf odası, ticaret odaları hiç kimse düşünmedi ve umurunda da da değil.. Bu başkanlar ayrıca vergi mükellefi... Hiç bir açıklama duydunuz mu.. Ben duymadım... Üst birlik başkanları bile 2 hafta içerisinde herkangi bir açıklama yapmadı... Ama bizler tüm olasılıkları inceden inceye hesapladık.. çıkabilecek sorunlara göre kendimize yol belirledik... Neden... Bırakın birazda esnafların kayıtlı olduğu oda başkanları ve onların üst birlikleri düşünsün...

Onun için kendinizi sıkmayın.. Kervan yola cıktı....
    Saygılarımla,
    SMMM Mustafa KUTLU

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Ticaret odası ve esnaf odasınını harakete geçebilmesi için tebliğleri takip eden esnaf ve tüccarın talep etmesi baskı yapması lazım.R.gazetey,i takip eden kaç esnaf var bence sıfır.Bizler yenilikleri tebliğ edersek belki uyanacaklar ama sonuna kadar bizden hizmet alacaklar odalar aidatları aldığı kadar kalacaklardır.Siyasetçiler belki etkiler tehir ettirebilirler ama zorluğu görmeleri hissetmeleri lazım Bendavi başkan yaparsa yapar başka yapacak kimse yok.Halka hizmet etmesi için görev verdiği politikacının şerrinden korkan işadamları olduğu sürece yürekli ve dik durup haklarını aramadıkları sürece bu ülkede işimiz zor.Geçici görev verilenler görevlerini yapmayıp ülkeyi refaha kavuşturamıyorlarsa her zaman değiştirilebilir bizde maalesef adamlar ülkenini sahibi gibi davranıyorlar yetki aşımı var.Aptesinden şüphesi olmayan işadamları haklarını aramalıdır.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı &yavuz& Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    SN DUMANLI Üstadım, Ücretler hususunda Mükelleflerle yüz yüze geldiğimiz sürece, asla bu Meslek yerini tam bulamayacak. Sanırım örnekte bir yanlışlık var. 10 Müşteriden 100 TL alınacağına 5 Müşteriden Tarife bazında ücret alındığında hem bu işimizi daha detaylı güzel olarak, hem de Ailemize dolayısıyla zaman ayırabileceğiz. Ben kendimce en az 10 yıl önce bir karar aldım ve bu düşük ücret vermeye çalışan Mükelleflerimin hepsini gönderdim. Ve şu anda oldukça rahatım. 150-200 tane kendini bilmez dönüp dolaşıp Ücreti az vermeye çalışan Mükellef bulunduracağına 100 Mükellefi aşmayacak bilinçli Mükellefin olduğunda inanın Üstadlarım çok rahat edilecektir ve kafa da ağrıtmayacaktır. Sonuçta bu Mesleği Kurumsallaştırmadığımız sürece bu devran böyle devam edip gidecektir. Bunda Devlet'in rolü büyük. Devlet bu konuda önemli bir adım atmadığı sürece bizler böyle aramızda afaki yorumlar yapmaya sürekli devam edip gideceğiz. Saygılar sunarım.
    Ömer Bey siz tam da benim önerdiğim sistemi uygulamaya başlamışsınız.

Yeni Üye
    Alıntı Gokhan k Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bekleyip gorecek bir sey yok, gene ulke sartlari ile alakasiz bir duzenleme yapilmis. Daha kagit fatura keserken hata yapan bir mukellef grubu ile karsi karsiyayiz.

Bu adamlar her fatura keserken e imza cihazini bilgisayara takacak uygun browseri kullanacak arada guncellemeleri de yapacak fatura portalini acacak ilgili menuyu bulup fatura kesip yazicidan cikti alacak oyle mi?

Bir arkadas bekleyip gorelim demis gorecegimiz su mukellef sizi arar tabi daha onceden e imzasinida size verir. Siz tek tek faturalarida afiyetle kesersiniz.

Ha ben kesmem diyenler olacaktir. Piyasada "ben keserim abi hatta telefon faturanida ben yatiririm sen yorulma diyecek binlerce meslektas var buyursun kesmem desin...

Bu is bizim basimiza patlar, en iyi ihtimal o 5bin siniri 50 bin filan olurda her faturayi kesmekten kurtuluruz. Yoksa yok mukellef egitilecekmis yok personel istihdam edecekmis geciniz bunlari.

Saygilarimla.

İşin özeti bu, çok doğru bir tespit.

Müdavim Üye
    e imza olacağını düşünmüyorum.maliye şifresi ile yapılacak.telefondan dahi kesilebilecek.defter beyan sistemine otomatik aktarılacak. fatura bekleme kaybolma düzeltme derdi bitiecek.
    SMMM

Yeni Üye
    Nereden
    36 42 K;26 45 D
    Yürürlükte olan mevzuata göre, e-imza yada mali mühür olmadan e-arşiv faturası kesilemeceyek. Şu an büyük bir çoğunluk bu konuyu bilmiyor. 01.01.2020 tarihine kadar mükelleflere bu konunun izah edilmesi gerekiyor. Kimin 5.000 Tl fatura keseceği belli değilken, kimler için bu mühür başvurusu yapılacak? Görünen o ki aralık ayında milyonlarca kişi için mühür başvurusu yapılması gerekiyor. Bu yapılmazsa 2 ocakta adam gelip "faturayı karşı taraf kabul etmiyor, e-arşiv kesmem lazımmış. ne yapıcaz?" sorusuyla muhatap olacağız.

Müdavim Üye &yavuz& - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    KONYA
    Alıntı DUMANLI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ömer Bey siz tam da benim önerdiğim sistemi uygulamaya başlamışsınız.
    Kıymetli DUMANLI Üstadım, olması gerekende bu zaten. Yoksa bu Mesleğin altında ezilmek kaçınılmaz. Sizinde belirttiğiniz gibi, Hastanede Muayene sonrası hizmetler var. Hepsi de ücretli. Tahlil, Röntgen, Emar vs... Ekstra yaptığımız işler için mutlaka Mükellefi ikna edip ücretini almamız gerekiyor. Yeni bir mükellef geldimi asla taviz vermiyorum. Ücretim Net olarak bu diyorum. Kabul eder etmez. Sonrasında ben sıkıntı çekmektense o sıkıntı çeksin, ucuz etin suyu kara olur diye bir söz var. Sonuçta Mükellef KALİTELİ HİZMET almalı ve hakkımızı da kuruş kesmeden vermeli. Bu hem onun için hemde bizim için faydası kaçınılmaz. Bir inceleme çıktığında göğsümüzü gere gere gitmemiz lazım, alnımız açık olması lazım. Saygılar sunuyorum.
    Halk İçinde Muteber Bir Nesne Yok Devlet Gibi, Olmaya Devlet Cihanda Bir Nefes Sıhhat Gibi. KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı &yavuz& Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kıymetli DUMANLI Üstadım, olması gerekende bu zaten. Yoksa bu Mesleğin altında ezilmek kaçınılmaz. Sizinde belirttiğiniz gibi, Hastanede Muayene sonrası hizmetler var. Hepsi de ücretli. Tahlil, Röntgen, Emar vs... Ekstra yaptığımız işler için mutlaka Mükellefi ikna edip ücretini almamız gerekiyor. Yeni bir mükellef geldimi asla taviz vermiyorum. Ücretim Net olarak bu diyorum. Kabul eder etmez. Sonrasında ben sıkıntı çekmektense o sıkıntı çeksin, ucuz etin suyu kara olur diye bir söz var. Sonuçta Mükellef KALİTELİ HİZMET almalı ve hakkımızı da kuruş kesmeden vermeli. Bu hem onun için hemde bizim için faydası kaçınılmaz. Bir inceleme çıktığında göğsümüzü gere gere gitmemiz lazım, alnımız açık olması lazım. Saygılar sunuyorum.
    Ömer Bey

Siz ben veya daha başkaları da eminim bahsettiğiniz teşhisi koymuş durumdayız. Bende meslekte biraz eski olduğum için pek taviz vermiyorum giden gider kalan sağlar bize yeter diyoruz. Kalitesiz iş yapan ön muhasebesi olmayan evrakını toplamayı beceremeyen kıymetimizi bilemeyen yaptığımız işten bihaber olan kısaca cahil ( iş anlamında ) kimselerin işini yapmıyoruz. Ancak bu forumda 10 yıldan beri defalarca yazmama ve önermeme rağmen bilhassa mesleğe yeni giren gençler ( biraz da haklı olarak müşteri kaçırmayayım endişesiyle ) işin başında çok taviz veriyorlar çok ucuza işe başlıyorlar gün gelir daha iyi ücret alırım diye çırpınıp duruyorlar. Halbuki o gün hiç gelmiyor hiç de gelmeyecek. Nasıl alıştırırsan öyle gidersin bugün ücretini hakkını alamıyorsan hiç bir zaman alamazsın. Bu kez de geçinmek için gereğinden fazla işe yetişmek için gece gündüz bürolardan çıkamıyorlar ve aileye kendine zaman ayıramıyor sağlığı çok erken bozuluyor. Değerli dostumuz Sayın Hasan Er bu konuları sık sık yazar bazen meslekte tecrübelilerin fikirlerini dikkatte almak lazım.

Çaresini de çok yazdık tekrar olacak ama ; Mesleğe ihtiyaçtan fazla meslek mensubu yeterli eğitimi ve tecrübeyi almadan giriyor Türmob ve odalar para ve aidat için pek frene basmıyor. Hal böyle olunca da pasta bölünüyor fiyatlar düştükçe düşüyor. Son 10 yılda reel ücretler gerilemiş durumda. Bu şu demektir. 50 müşterisi olan 10 yıl önce ayda 5000 TL kazanıyorsa aynı müşteriyi koruyorsa bugün ayda belki 8000-9000 TL topluyor ama bu para 10 yıl öncesinin 3000-4000 TL sına denk geliyor. Bu arada peynirin fiyatı 4 kat otomobil 5 kat elektrik 3 kat yol parası 3 kat....... vs arttığı için geçinemiyor Onun için mesleğin örgün 4 yıllık okulu olmalı okulu bitiren de yeterli staj ile mesleğe girebilmeli. Yıllar önce de yazdım o konu hala duruyor. Hukuk fakülteleri 5 yıl oluyor ve bugüne kadar sınav olmayan avukatlara sınav geldi neden acaba.... Konu çok uzar şimdilik bu kadar!

Yeni Üye

E-Dönüşüm Seminere Davet

E-arşiv faturadaki tüm konuların ele alınacağı E-dönüşüm seminerine tüm meslektaşlarımız davetlidir.

2020 Başında Devreye Alınacak Güncel E Arşiv/ E Fatura/ E Defter/E-İrsaliye ve /E-Smmm Konularına İlişkin Uyumsoft ile Birlikte Düzenlediğimiz Ücretsiz Eğitim Seminerine Katılımınızı Bekliyoruz.

https://www.instagram.com/p/B4UUDd0B...=138hizqyeouaf

Tarih : 7 Kasım 2019 PERŞEMBE
    Saat : 14:00-17:00 arası
    Yer : ParkInn by Radisson Istanbul Asia Kavacik
    Adres : Kavacik Mah. Ekinciler cd. Erturk sk. No:3 Beykoz Istanbul