Sayfa 3 Toplam 10 Sayfadan BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu
Toplam 97 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kağıt Fatura Kesme Sınırı 5000 TL'ye düştü. (Tüm Mükellefler için)

Yeni Üye
    Alıntı mel34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Günlük aynı kişiye kesilen vergiler dahil 5000 tl ve 30.000 tl sınırını geçen faturalar e ARŞİV olarak kesilecek tamam.Benim merak ettiğim, böyle fatura kesmek zorunda kalacak mükellefler yani hemen hemen hepsi için mali mühür mü almak gerekecek.
    şirket değilse e imza yeterli oluyor diye biliyorum.

şirketse mühür alacaklar.

nalburu manavı elektrikçisi hepsi e imza alacak.

bence bize ölümü gösterip sıtmaya razı edecekler.

bu 5bin sıırı 29 aralıkta filan 50 bine çıkarılacak bizde dertlendiğimizle kalacağız.

yoksa bence pratikte uygulanmasına imkan yok bu olayın.

her işyerine e imza ile problemsiz çalışcak bilgisayar ve yazıcı demek bu.

nerden baksan en az 6-7 bin tl masraf.

hayırlı günler.

Müdavim Üye
    Nereden
    muhasebe
    Günlük aynı kişiye kesilen vergiler dahil 5000 tl ve 30.000 tl sınırını geçen faturalar e ARŞİV olarak kesilecek tamam.Benim merak ettiğim, böyle fatura kesmek zorunda kalacak mükellefler yani hemen hemen hepsi için mali mühür mü almak gerekecek.
    Yav küfür edince küfür ettiler oluyor adamın okuma yazması yok kıytırık okc bile zor kesiyor 5.000,00 tl ne ya anlamadım 5.000.000,00 tl satışı geçenlermi yoksa herkesmi birde gazetede 2018-2019 diyor 2017 geçen ne oluyor bizim 2018-2019 geçmiyor 2017 geçiyor

Kıdemli Üye
    Nereden
    istanbul
    merhaba

"...; e-Arşiv Fatura Uygulamasına geçtikten sonra faturaları anılan Tebliğ kapsamında elektronik ortamda düzenlemeniz gerekmekte olup, daha önceden anlaşmalı matbaalara bastırdığınız ve kullanmadığınız matbu kağıt faturaların bu uygulamaya geçtikten sonra kullanılması mümkün bulunmamaktadır."

e-deftere , e-faturaya tabi olmayan bir firma 1/1/2020 itibariyle 5000 üstü bi fatura yı e-arşiv olarak keser ise sonrasında kağıt fatura kesebilecek mi tekrardan.

Yeni Üye
    Alıntı DILEK033 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yav küfür edince küfür ettiler oluyor adamın okuma yazması yok kıytırık okc bile zor kesiyor 5.000,00 tl ne ya anlamadım 5.000.000,00 tl satışı geçenlermi yoksa herkesmi birde gazetede 2018-2019 diyor 2017 geçen ne oluyor bizim 2018-2019 geçmiyor 2017 geçiyor
    2018 ve takip eden yıllarda 5 milyonu geçen = e arsiv+e fatura+e defter

ayrıca ;hiç bir zaman bu sınrı geçmese bile aynı gün aynı kişiye vergiler dahil 5 bin tl ve üzeri fatura kesenler ise bu faturaları kağıt ortamında değil maliye bakanlığının sitesine girip oradan kesecekler.

2017 de 5 milyonu geçiyorsanız bence yırttınız ama gene sormanızda fayda var özelge ile.

hayırlı günler

Yeni Üye
    Alıntı a-k-s-i Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba

"...; e-Arşiv Fatura Uygulamasına geçtikten sonra faturaları anılan Tebliğ kapsamında elektronik ortamda düzenlemeniz gerekmekte olup, daha önceden anlaşmalı matbaalara bastırdığınız ve kullanmadığınız matbu kağıt faturaların bu uygulamaya geçtikten sonra kullanılması mümkün bulunmamaktadır."

e-deftere , e-faturaya tabi olmayan bir firma 1/1/2020 itibariyle 5000 üstü bi fatura yı e-arşiv olarak keser ise sonrasında kağıt fatura kesebilecek mi tekrardan.
    benim anladığım bu 5 bin tl meselesi sadece o faturayı ilgilendiriyor.

hemen arkasından 4900 tl lik faturanızı kağıt ortamında kesebileceksiniz.

Kıdemli Üye
    Bütün şirketlerin mali mühür alması çok saçma belki ayda bir kere sınırı geçeceği satışı yapacak.Bazı aylarda olmayacak .Firmaların bunun için bu kadar masraf yapmasına ne gerek var anlamıyorum.İnşaallah bu yanlıştan dönülür.
    Benim anladığım kadarıyla 5000 ve 30.000 lik satış bütün herkesi kapsıyor.Ciro belirtilmemiş.
    Beklemek lazım,hakkımızda hayırlısı olsun,hayırlı günler

Müdavim Üye
    Nereden
    muhasebe
    Evet herkesi kapsıyor işletmeler için e imza istiyorlar bari defter beyan kesilse işletmelerden çok güzel olur herkesin maliye şifresi var ordan kesilse aslında tüm mükellefleri kapsaması gerekiyor bence devlet parasız kalmış nerden para alırım nerden ceza keserim uğraşıyorlar kendileri haksız çok kazanç sağlıyor fatura kesiyorlarmı onlarada bir sistem gelse aldıkları paraları girseler ooo devlet kalkınır vallahi

Yeni Üye
    Bütün şirketlerin mali mühür alması çok saçma belki ayda bir kere sınırı geçeceği satışı yapacak.Bazı aylarda olmayacak .Firmaların bunun için bu kadar masraf yapmasına ne gerek var anlamıyorum.İnşaallah bu yanlıştan dönülür.
    Benim anladığım kadarıyla 5000 ve 30.000 lik satış bütün herkesi kapsıyor.Ciro belirtilmemiş.
    Beklemek lazım,hakkımızda hayırlısı olsun,hayırlı günler
    evet o 5 bin ve 30 bin herkesi kapsıyor.

5 bin tl fatura kesme ihtimali olan herkes bu başvuruyu yapacak.

ama misal ben hayatta 5 bin tl lik fatura kesmem diyorsa mükellef başvuru mecburiyeti yok yada ben öyle anladım.

serbest meslek makbuzu gibi değil yani.

Kıdemli Üye
    Alıntı Gokhan k Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet o 5 bin ve 30 bin herkesi kapsıyor.

5 bin tl fatura kesme ihtimali olan herkes bu başvuruyu yapacak.

ama misal ben hayatta 5 bin tl lik fatura kesmem diyorsa mükellef başvuru mecburiyeti yok yada ben öyle anladım.

serbest meslek makbuzu gibi değil yani.
    Fatura kesilme ihtimali üzerine kurulu bir tebliğ ne kadar güzel,acaba mükelleflerin tamamı geçecek zorunlu demekte niye zorlanıyorlar.5000 kdv dahil fatura nedir, o kadar düşük bir rakam ki ticarette hemen hemen herkes bu rakamda fatura keser. Teşekkürler cevabınız için,iyi günler

Müdavim Üye
    bu konu ile alakalı bakanlıkça hazırlanacak kılavuz ebelge.gib.gov.tr adresinden yayınlanacak. bekleyip göreceğiz.
    SMMM