Sayfa 6 Toplam 10 Sayfadan BirinciBirinci ... 45678 ... SonuncuSonuncu
Toplam 97 adet sonuctan sayfa basi 51 ile 60 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kağıt Fatura Kesme Sınırı 5000 TL'ye düştü. (Tüm Mükellefler için)

Müdavim Üye Talat DELİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    HATAY
    Mutlaka eğitim lazım. Mali Müşavir Odaları, Esnaf ve Ticaret Odalarınız bu konuda yazılar yazıyor. "üyelerinizi eğitin" diye inşallah bunlar dikkate alınır
    Yoksa bu meslek çok zorlaşacak ve tabii olarak da haksız rekabetler artacaktır (Bazı meslek mensupları:...abi gönder ben keserim...gibi....)
    DEĞERİNİ BİL:
    *Boş zamanın, *Sağlığın,*Gençliğin,*Sahip olduklarının,*Hayatın değerini bil!

Üye
    Sayın meslektaşlarım, ben müşterilerimi çağırıp konuyu anlatıyorum. Yapabilir misin diyorum yok abi ben kağıt faturayı daha kesemiyorum diyenler oluyor kimi de abi benim işyerimde bilgisayarım, internetim, yazıcım yok diyor. Ben de o halde bağlı bulunduğunuz odayla görüşün diyorum. İnanın Ticaret ve esnaf odalarının konudan daha haberleri yok, benim tavsiyem herkesi bağlı bulunduğu odaya yönlendirmek. Odalar artık eğitim mi düzenler başka birşey mi yapar onların bileceği iş. Ancak bizler sessiz kaldıkça bu iş de bize kalır.

Üye
    Merhaba
    basit usullerde bu konuya dahil mi?

Müdavim Üye

31.10.2019 Tarihli Defter-Beyan Sistemi Duyurusu

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Sayın denizmavi
    Geçen haftalarda bende sizin mesajlarınızdaki benzer düşünceleri dile getirmiştim. Herkesin müşterilerinin önemli bir kısmı bahsettiğiniz şekilde yani bilgisayarı yok interneti yok kullanmayı bilmiyor. Peki bu durumda biz müşterilere ne diyeceğiz git başının çaresine mi bak demeliyiz yoksa bu şerden hayır doğurabilirmiyiz onu mu değerlendirmek lazımdır. Rahmetli Mümin Yüksekkaya bu durumlarda hep aynı şeyi savunurdu hatırlarsınız. Müşteri beceremiyorsa bizimde zamanımız veya düzenimiz uygunsa bu işleri ücret karşılığı yapabilirsek bir nevi çözüm olmaz mı. Şimdi ücreti nasıl isteyeceğiz korkusu var değil mi. " Komşunun muhasebecisi " sendromu var değil mi. Ya hep beraber ağlayıp müşterileri kaybedip kaderimize yanacağız ya da hep beraber işi sıkı tutup bu işi profesyonelce ücretli yapacağız. Bakınız iddia ediyorum biz yapamazsak birileri şirket kurup program üretim bu işi yapmaya kalkacaklardır. Aynen teşvik uygulamalarında olduğu gibi. Bunun sonuçlarını da görebiliyorsunuz sanırım.

İstanbul da birtakım gruplar ve dernekler ufak ufak bu konuyu dillendirmeye başlıyorlar bilginiz olsun. Herkes bu konuyu sahiplenirse bence uygulanır.
    Şöyle ki;

Müşterilerimize anlatıyoruz 5000 ve 30 000 TL lk faturalar yeni sistemle düzenlenecek bunu biz getirmedik biraz da kendi odaları vasıtasıyla herkes bu kanunları çıkaranlarla görüşsün.
    Bu faturaları düzenleyebilen düzenlesin ( yaklaşık yarısı düzenleyemeyecek Anadoluda bu oran daha fazla ) Düzenleyemeyenlere diyeceğiz ki bir düzenleriz mail ile istediğiniz müşterinize göndeririz ancak takdir edersiniz ki bu işin bir ücreti olacak. Bu da fatura başına 30-50 TL arasında bir ücret olacak. Fatura sayısı aylık çok fazla tutarda olan ile özel pazarlık yapılabilir o ayrı. Zaten o tür firmaların ön muhasebesi ve bilgisayarı vardır üstesinden gelirler. Ben aylık 1-10 civarında fatura düzenleyen düzeni olmayan firmalar için konuşuyorum. Bu firmalar bu iş için bir eleman çalıştırsalar asgari maliyeti 4000 TL olacak. Münasip bir şekilde ifade edilirse neden ayda 100-200 TL fatura için vermesinler. Bizler içinde ek gelir olur bu konuyu etraflıca değerlendirelim derim.

Kişi hastaneye gidiyor muayene 300 TL bir bakıyorsun röntgen istiyorlar 100 Tl biraz sonra tahlil 120 TL biraz sonra emar 500 TL ertesi gün olmadı bir de falan tahlil 200 TL Yani bizim gibi muayene ücreti aldık her şeyi o parayla yaparız demiyorlar. Biz bir ücret üzerinde anlaşıyoruz daha sonra extra 10 çeşit iş çıkıyor buna bizim ve müşterilerimizin alışması lazım.

Son söz : Ya hep beraber işbirliği yapıp bu düzeni oturtatacağız ya da hep beraber ağlaşacağız. Sakın odalardan yardım istemeyin onların birşey yapacağını zannetmiyorum.

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    5.000 tl ve üstü e- arşiv olmak zorunda. E-arşive giren e fatura zorunluluğu var mı?
    Ş.KARTAL

Müdavim Üye
    Alıntı sevket Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    5.000 tl ve üstü e- arşiv olmak zorunda. E-arşive giren e fatura zorunluluğu var mı?
    Ne efatura zorunluluğu var nede e-defter.

Üye
    Sayın Dumanlı,

İnanın her şeyin çizdiğiniz bu pembe tablo gibi olmasını her meslektaşım ister. Fakat e-uygulamalar iş hayatımıza dahil oldukça iş yükümüz her geçen gün artıyor. Yeni çıkan bildirim ve beyannamelerde çabası. Çevre bakanlığı bir düzenleme yapıyor ucu bize dokunuyor, Turizm bakanlığı bir düzenleme yapıyor ucu bize dokunuyor. Elbette ki emeğimizin karşılığını son noktasına kadar alalım ancak bir yerden sonra artık herşey para da olmuyor, artık kendimize ve ailemize hiç zaman ayıramıyoruz varsa yoksa ofisin işleri buda bizleri çok yıpratıyor, tabiri caizse e-insan olduk, bıktık, yorulduk ve bezdik...

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Pembe tablo çizdiğimi düşünmüyorum. Son yazdığım bu mesajı yıllardan beri yazdıklarımla birlikte değerlendirseniz pembe tablo değil de yapılması gerekeni yazdığım görülebilir. Kısaca şunu tekrar edeyim. Ör. 10 müşteriden 100 TL alacağınıza 5 müşteriden 100 TL alabilseniz kendinize ve ailenize zaman ayırabilirsiniz değil mi. Ama dikkat 5 müşteriden 100 alıyorsam 10 müşteriden 200 alayım çabasına girmeyeceksiniz. Formül burada!!!

Kıdemli Üye
    Aylık ücrette 30-50 TL'nin pazarlığını yapan mükelleflerden fatura başı bu parayı talep etmek benim açımdan hayal. Yani ben talep ederim de, onların vereceğini sanmıyorum Sonra ya defterini al git ya da böyle devam et. Başka alternatif yok.