Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 31 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 2018 Cirosu 10 Milyon Olanlar 01.01.2020'de e-Fatura ve e-Defter'e Geçiyor

Üye
    Sayın Nadir üstad, paylaşımın çok kıymetli teşekkür ederim. Ben de Sayın Dumanlı üstad gibi E-deftere Geçiş hasılat tutarına takıldım. İlgili tebliğlere baktığımda benim anladığım 2018 ve 2019 Brüt satış hasılatı 5 Milyon ve üzeri 01.07.2020 tarihinde e-deftere geçmek zorunda, 2020 ve takip eden yıllarda da 5 Milyon ve üzeri olanlar ise 01.01.2021 tarihinde e-deftere geçmek zorunda. İlgili tebliğlerin ilgili kısımlarını aşağıda paylaşıyorum.

ELEKTRONİK DEFTER GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 1)’NDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ
    (SIRA NO: 3)

3.2. e-Defter Uygulamasına Dâhil Olma Zorunluluğu
    3.2.1. Aşağıda sayılan mükelleflerin e-Defter uygulamasına dâhil olmaları zorunludur.
    1- e-Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğu bulunan mükellefler.

VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 509)
    IV.1.5. e-Fatura uygulamasına geçiş süresi
    Bu tebliğin IV.1.4 numaralı bölümde yer alan zorunluluk kapsamına giren mükelleflerden:
    a)5 Milyon TL ve üzeri brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı ) şartını 2018 veya 2019 hesap dönemlerinde sağlayan mükellefler 01/07/2020 tarihinden itibaren , 2020 veya müteakip hesap dönemlerinde sağlayan mükellefler, ilgili hesap dönemini izleyen yılın 7.ayının başından itibaren e-Fatura uygulamasına geçmek zorundadır.

Müdavim Üye
    önceden beri e-fatura mükellefi olanlar 01.01.2020 itibaren artık e arşiv fatura mı kesecek. e fatura kesemeyecek mi?

Yeni Üye
    E-ticaret yapanlar ile ilgili şu açıklamadan ne anlıyorsunuz üstadlar?

"Mal veya hizmetlerin alınması, satılması, kiralanması veya dağıtımı işlemlerinin gerçekleştirilmesine aracılık etmek üzere internet ortamında 23/10/2014 tarihli ve 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda tanımlanan başkalarına ait iktisadi ve ticari faaliyetlerin yapılmasına elektronik ticaret ortamını sağlayan gerçek ya da tüzel kişi aracı hizmet sağlayıcıları, internet ortamında gerçek ve tüzel kişilere ait gayrimenkul, motorlu araç vasıtalarının satılmasına veya kiralanmasına ilişkin ilanların yayınlanmasına aracılık faaliyetinde bulunan internet reklamcılığı hizmet aracıları"

Ben önceki mesajımda bahsettiğim gibi gittigidiyor, sahibinden gibi web sitelerini anlıyorum. Yani her e-ticaret yapan (aracı siteler üzerinden satış yapanlar) direkt e-defter/fatura'ya geçmeyecek fakat kendi web sitesi olanlar ne olacak?

Müdavim Üye
    Alıntı şerifoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    e-ticaret yapanlar ile ilgili şu açıklamadan ne anlıyorsunuz üstadlar?

"mal veya hizmetlerin alınması, satılması, kiralanması veya dağıtımı işlemlerinin gerçekleştirilmesine aracılık etmek üzere internet ortamında 23/10/2014 tarihli ve 6563 sayılı elektronik ticaretin düzenlenmesi hakkında kanunda tanımlanan başkalarına ait iktisadi ve ticari faaliyetlerin yapılmasına elektronik ticaret ortamını sağlayan gerçek ya da tüzel kişi aracı hizmet sağlayıcıları, internet ortamında gerçek ve tüzel kişilere ait gayrimenkul, motorlu araç vasıtalarının satılmasına veya kiralanmasına ilişkin ilanların yayınlanmasına aracılık faaliyetinde bulunan internet reklamcılığı hizmet aracıları"

ben önceki mesajımda bahsettiğim gibi gittigidiyor, sahibinden gibi web sitelerini anlıyorum. Yani her e-ticaret yapan (aracı siteler üzerinden satış yapanlar) direkt e-defter/fatura'ya geçmeyecek fakat kendi web sitesi olanlar ne olacak?

kendi internet sayfasinda katolog yayinlayarak satiş yapanlar e-fatura mi kullanacak
    CNPL

Yeni Üye
    Satış işlemi internet üzerinden ise öyle olacak anlamı çıkarıyorum. Sadece katalog ise satış yoksa girmiyor ama yanlış anlamlandırmış olabilirim.

Müdavim Üye
    çok karişik üstad

benim baldizim e-defter beyana tabi işletme defteri

internetten katalokla satiş yapiyor e-faturaya geçerse e-deftere de geçmiş olacak mi ?
    CNPL

Yeni Üye
    İnşallah olmayacaktır, yoksa yandık en basit 2. sınıf bile e-defter olacak, diğer üstadlar ne diyecek bakalım.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    sayın paraf günaydın
    maalesef tebliğler çıkartılırken sanırsınız bu mesleğin içinde olan bizlerin bile anlayamaması için üst seviyede çaba gösteriliyormuş gibi bir durum var ortada.
    kavram kargaşası yapılarak yok şuraya yok buraya yok oraya atıfta bulunarak hazırlanan tebliğlerin sonunda bizler burada ya bunumu demek istedi yoksa şunumu demek istedi şeklinde yorum ve mantık yürütüyoruz.
    öncelikle bu tebliğleri biz anlayacağız ki mükellefe doğru şekilde anlatalım.
    bu tebliğ ve kanunlar daha sade anlaşılır bir şekilde çıkartılamazmı.iyi anlamasınlarda hata yapsınlarda biz ceza keselim gibi durum mu çıkıyor acaba ortaya ne dersiniz ?
    aynı doktorların yazdıkları reçetedeki yazıyı eczacılardan başkası okuyamaz ya bu tebliğler de bu misal.
    bu çabalarından dolayı emeği geçen yetkili etkili yazar çizer kim var ise camiamız adına tüm duygu ve düşüncelerimizi burada kendilerine iletiyorum.
    okuduğum tebliğlerden anladığım kadarıyla
    509 nolu tebliğin IV.1.5. E-FT geçiş sürecinde 5 mil. ve üzeri satış şartını 18/19 yıllarında sağlayanlar 1.7.2020 tarihinden itibaren e-ft 2020 yılında şartı sağlayanlar ise izleyen yılda 1.7....... tarihinde e- ft geçme zorunluluğu getirilmiştir.
    yani diyorki sen 18/19 da 5 milyon geçtiysen 1.7.2020 geç ve bundan sonrada şartları sağlıyorsan ertesi yıl gelir/kurumları verdikten sonra şartları sağlıyorsan temmuz ayında e-ft geç diyor.bunu burada otomatiğe bağlıyor.
    3 nolu tebliğde ise
    3.2.6. e-Defter uygulamasına dâhil olma zorunluluğu bulunan mükelleflerden;
    1- e-Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğu bulunan mükellefler, e-Fatura uygulamasına geçiş süresi içinde (e-Fatura uygulamasına yıl içinde zorunlu olarak geçen mükellefler bakımından izleyen yılın başından itibaren)
    yani diyorki 18/19 ciron 5 milyondan fazla ise zorunlu olarak e-ft ya temmuz ayında geçeceksin izleyen yılda e-deftere geçeceksin diyerek bunuda otomatiğe bağlıyor.
    5 mi 10 mu meselesine gelince
    eğer 2018 5 i dikkate alacaksak 01.01.2020 den itibaren e defter olacağız.01.07.2020 den itibarende e-ft/e-arş. mükellefi olacağız diye düşünürsem benim devreler yanar.
    çünkü bizi e-ft geçmeden e-deftere geçirmiş olurlar ki bu tarihe altın harflerle yazılacak bir tebliğ olur.o zaman sorarım bu tebliğ nasıl bir zeka ürünü.akla ziyan bir tebliğ olur arkadaşlar
    Bu sebeple yukardaki tebliğlerden yaptığım alıntılara göre anlayıp yorumladığım.
    2018 10 üzeri 1.1.2020 den itibaren e-ft-e-arv-e-defter eski tebliğde de böyleydi zaten
    2018 ve sonrası ise 5 milyon ve üzerinde isen 1.7.20 de e-ft/e-arş. 1.1.21 de ise e-defter olacaksın
    ve bundan sonrada 5 milyon ve üzerinde isen temmuz ve ocakta e lere geç diyor

iyi çalışmalar

Üye
    Nadir üstadım cevabınız için teşekkür ederim. Zaten dün İSMMMO da detaylı açıklama yaptı. (VUK 509 nolu VUK Genel Tebliğin "IX. Yürürlükten kaldırılan tebliğler" maddesinde; 454 seri Nolu VUK Genel Tebliğin 01.01.2020 tarihinde yürürlükten kaldırılacağını belirtilmiştir. E- defter geçiş şartlarını açıklayan 454 VUK Gn. Tb. 31/12/2019 tarihine kadar yürürlükte olduğu için; 2018 yılında brüt satışı hasılatı 10 milyon TL aşan mükellefler için e-defter’e geçiş zorunluluğu 01.01.2020 olmaktadır.)
    Sizlerin değerli paylaşımları çok önemli.

Müdavim Üye Talat DELİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    HATAY
    Bu da e-beyanname gibi olacak. Yakında tüm mükellefler için zorunlu olacaktır. 5000/30000 sınırı da kalkacaktır.
    Ayrıca basit usullerin işleyişini nasıl yürütmeyi düşünüyorlar. Birçok şey değişecek gibi.
    Belki de çok güzel bir düzen. Ama ben mükellefin alt yapısından dolayı çok sıkıntılar yaşanmasından tereddüt ediyorum.
    DEĞERİNİ BİL:
    *Boş zamanın, *Sağlığın,*Gençliğin,*Sahip olduklarının,*Hayatın değerini bil!