Sayfa 2 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu
Toplam 60 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Turizm Beyannamesi: Son Beyan 02 Aralık 2019

Turzim katilim payi beyannamesi tebliği scevap bekleyen sorular

Tüm meslektaşlarıma kolaylıklar diliyorum. Malum cumartesi günü tebliğ yayınlandı. Tebliği okuduğumda cevap bulamadığım hususlarla ilgili sizlerden fikir almak istiyorum:
    1 - Seyahat acentesi mükellefim yerli ve yabancı müşterilerine tur satıyor; boat turu, safari, hamam vb. Ayrıca bisiklet, motosiklet ve araç kiralama işi yapıyor. Konaklama, ulaşım vb. hizmetleri vermiyor. Bu mükellefim turizm beyannamesi verecek mi? Tebliğdeki örneklerde konaklama ve ulaşım üzerinden gidildiği için tereddüt yaşadım.
    2 - Yine başka bir seyahat acentesi mükellefim, esasen transfer işi yapmakta, hava alanına yolcu getirip götürüyor. bu mükellefim için de turizm beyannamesi verecek miyim, vermeyeceksem mükellefiyet açtırmama gerek var mı?
    3 - Su sporları faaliyeti gösteren bir mükellefim var, aynı zaman da şube faaliyeti olarak restaurant da işletiyor. Su sporları ve rest. için durum nedir?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler...

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Ödenen vergi gider olarak yazılabilecek mi, bazı yerde arkadaşlar öyle söylemiş.......................................15 Temmuz 2019 PAZARTESİ Resmî Gazete Sayı : 3083TÜRKİYE TURİZM TANITIM VE GELİŞTİRME AJANSI HAKKINDA KANUNKanun No. 7183Kabul Tarihi: 11/7/2019……………….Turizm payıMADDE 6 – ………….(4) Ödenen turizm payı, kurumlar vergisi ve gelir vergisi mükellefleri tarafından matraha esas kazancın tespitinde gider olarak dikkate alınır.…………..

Müdavim Üye
    Seyahat acentaları ve seyahat acentaları birliği kanun kapsamında bakanlıktan seyahat acenta belgesi alan işletmeler beyanname verecek

Üye
    benim de su sporları (dalış eğitmenliği) ile ilgili faaliyet gösteren mükellefim var sayın mücahidmecek
    Turizm bakanlığından ''deniz turizmi araçları'' belgesi bulunduğu için mecburen beyanname vereceğim. eğer sizin mükellefinizde de bakanlıktan ya da il turizm müdürlüğünden belge varsa beyanname verilmesi gerekir.
    interaktif v.d.den başvuru kısmını bulan var mı ?

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Teşekkürler

Müdavim Üye
    Nereden
    Sivas
    arkadaşlar bu forumda ben niye yeni konu başlığı açamıyorum.
    açan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim
    spain

Üye
    Üstadlarım bu meslek hepimizi paranoya yaptı
    Şimdi aklıma takılan konu : Yaşlı Bakım Merkezleri Turizm Beyannamesi kapsamındamıdır?
    Kanuna baktım - tebliğe baktım " birleşik konaklama tesisleri " diyor.
    Tamam bizim işimiz turizm değil ama bi nevi konaklama hizmeti veriliyor . Kanun ve tebliğde turizm amaçlı konaklama demiyor. " konaklama tesisi geniş bi kapsam"
    Değerli yorumlarınızı bekliyorum
    İyi çalışmalar

Müdavim Üye
    üstadlar, anonim şirket mükellefimiz aktifinde ki otelini başka bir şirkete kiraya verdi ve her ay kira faturası kesiyor, acaba bu mükellefimiz kira geliri olarak katkı beyannamesi verecek mi ? işletmesini yapmıyor, sadece kira alıyor.

Müdavim Üye
    Benim mükellefim hem uçak bileti hem otel hem de tur olarak satış yapan bir turizm acentesi.Bu mükellefim için beyanname vereceğim sanırsam ama mükellef fatura keserken ekstra bir satır mı ekleyecek?Biz nasıl vereceğiz bu beyanı doğru dürüst bir bilgi bulamadım