Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: oto yıkama ve otopar işlemesi bait usül olmaz mı?

 1. #1
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  25.Mart.2011
  Mesajlar
  612

  oto yıkama ve otopar işlemesi bait usül olmaz mı?

  merhaba,

  bir mükellefimiz oto yıkama ve otopark işletmesi olarak faaliyete başlayacak, kendi araştırmam, bu forumda sormam ayrıca 189 a danışmam neticesinde basit usul olarak açılış yapabileceğimizi öürendik ve vergi dairesinden de girişmizi basit usül olarak yaprık fakat vergi dairesi oto park ve yıkama basit usul olmaz diyerek gelir vergisinden açılış yapmış.

  telefonla sorduğumuzda da ısrarla olmaz diyor gerekçe de "işinin başında olması lazım ve daha çok el emeği gibi işler olmalı" tarzında garip bir cevap verdi ve istiyorsanız özelge isteyin dedi.

  özelge istesem 6 aydan önce cevap gelmiyor, bu konuda ne yapabilirimm lütfen yardımcı olun.

  oto yıkama yada otopark işletmesi olup basit usulden yararlanan var mı? sadece bizim vergi dairesi mi kafasına göre iş yapıyor

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  07.Mart.2017
  Mesajlar
  422
  2014 sensinde şöyle bir özelge yayınlanmış, basit usul olabilir diyor.

  https://blog.kararara.com/otopark-is...lamayacagi-hk/

  açılmazsa bu da ayrı bir link

  https://www.gulbenkmusavirlik.com/tr...i-hk-3424.html

 3. #3
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  25.Mart.2011
  Mesajlar
  612
  teşekkürler , bu özelgeleri gösterdim, izah ettim inatla adam gibi gerekçe göstermeden gelir vergisinden çevirmiyorlar, oto yıkama basit usul olmaz diyorlar, en sonunda özelge iste deyip savıyorlar başlarından, özelge istesem 6 aydan önce cevap gelemeyecek,

  bu konuda ne yapabilirim? dava edersem nasıl bir yol izlemem gerekiyor

 4. #4
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  02.Ağustos.2006
  Nereden
  Balıkesir-Gönen
  Mesajlar
  6,345
  özelge 1 aydada gelebilir emsal özelge olunca veren içinde kolaylık oluyor ama bu mükellefin sorunu mücadele şekline o karar verecek meslek mensubu basit usulde ısrarla ekmeğini eksik almış olacak.Basit usul olursa meslek odası daha ucuz diye gidebilir sanki ekmeği iter gibi oluyor karar sizin.

 5. #5
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  25.Mart.2011
  Mesajlar
  612
  hak yerini bulsun, ben 3 kuruş fazla kazanayım diye bir derdim yok aslında, mükelefin hakkıysa basit usul vergi dairesi açmamamk için neden zorluyor anlamıyorum.

  dava için nasıl bir yol ilemememiz gerekir, bu süre zarfında biz kdv ve diğer beyannameleri normal şartlar da mı vereceğiz?

 6. #6
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  17.Şubat.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  1,383
  Oto Yıkama ile oto park ayrı ayrı iş yeri olduğundan,bir mükellef aynı anda har iki iş yerinde bulunmayacağı nedeni ile Basit usul yapmazlar. Çünkü basit usulde bizzat iş yerinde mükellefin bulunması şartı var

 7. #7
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  25.Mart.2011
  Mesajlar
  612
  aynı yerde aynı arsa üzerinde araçları yıkıyor 5-6 araçlık boşluğuda otopark olarak kullanıyor, yani aynı işyerinde iki faaliyet

 8. #8
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  02.Ağustos.2006
  Nereden
  Balıkesir-Gönen
  Mesajlar
  6,345
  idare bu gibi durumlarda 2 ayrı faaliyet sayıyor.Fi tarihinde uzak bir köyde kahvehane vardı binayı bölmüş bir köşesine bakkal yapmış idare 2 ayrı matrah tarhediyordu 2 vergi ödüyordu.Örneğimizdeki mükellef 2 ayrı iş yaptığı için basit usulden faydalanamaz tezi uygulanıyordur.Aynı anda yapmıyorum birini kapatıp diğerine geçiyorum dese inandırıcı olmaz park arayan müşteri her an gelir.Benim örneğimde gündüzleri bakkalda geceleride kahveyi açıyor diyorduk malum köylerde gündüz her kes tarlada ancak geceleri bir araya gelebiliyorlar tabii buluşma yeri kahvehaneler oluyor.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •