Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 27103 teşvik yardım lütfen

Üye

27103 teşvik yardım lütfen

Günaydınlar,
    2018 de ilk defa sigorta dosyası açıldı ve 1 personel alındı. Üç ay 6111 teşvikten yararlandıktan sonra 27103 den yararlanmaya başladı. Bu kişi için ortalama sıfır idi.
    2019 temmuzda 1 kişi daha işe alındı ve sistem ortalamayı bu kişi için 1 verdi.
    Temmuz ve Ağustos ayı bildirgelerini her iki personel için 27103 den verdim ve sistem kabul etti.
    Şimdi ise hata mı yaptım acaba diye dünden bu yana tedirginim.
    Yani 2. personel için 1 ortalama tutuyor ama iki personel de 27103 den teşvikli oldu.
    2. personel için hata mı yaptım, ortalama 1 için ayrıca teşviksiz bir çalışan mı olmalıydı.
    Lütfen bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

Şimdi temmuz ve ağustos bildigelerini iptal edip 2.çalışanı 5510 dan veya 6111 den mi göndermem gerekiyor.
    Çok teşekkür ederim.

Müdavim Üye
    Alıntı H.Gülistan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Günaydınlar,
    2018 de ilk defa sigorta dosyası açıldı ve 1 personel alındı. Üç ay 6111 teşvikten yararlandıktan sonra 27103 den yararlanmaya başladı. Bu kişi için ortalama sıfır idi.
    2019 temmuzda 1 kişi daha işe alındı ve sistem ortalamayı bu kişi için 1 verdi.
    Temmuz ve Ağustos ayı bildirgelerini her iki personel için 27103 den verdim ve sistem kabul etti.
    Şimdi ise hata mı yaptım acaba diye dünden bu yana tedirginim.
    Yani 2. personel için 1 ortalama tutuyor ama iki personel de 27103 den teşvikli oldu.
    2. personel için hata mı yaptım, ortalama 1 için ayrıca teşviksiz bir çalışan mı olmalıydı.
    Lütfen bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

Şimdi temmuz ve ağustos bildigelerini iptal edip 2.çalışanı 5510 dan veya 6111 den mi göndermem gerekiyor.
    Çok teşekkür ederim.
    Yaptığınız işlem doğrudur.Sistem ortalama hesaplarken bir önceki yılı daima baz alıyor.Yani 2018 ortalama işçi sayınız 1 demek istiyor.Bu kişi zaten teşvikliydi.
    2019 yılındada işe alacağınız kişi bu ortalamanın üzerinde olması gerekir.Yani 2 ve üstü.Sizin almış olduğunuz 2.nci işçide teşvikten yararlanabilir.

Üye
    İbrahimce, yanıtınız için çok çok teşekkür ederim. Ama yani bu 2.işçi için teşvik iptali yapmama gerek yok anlıyorum öyle mi,
    genelgeyi okuduğum halde kafam hata yaptığım düşüncesiyle allak bullak oldu. Prim bildirgesini yolladığımda hata vermesi gerekirdi yoksa herhalde.

Üye
    Yine ortalama hesabında hata yapmış olabileceğim 2.bir işyeri var. Genelgede aphb deki işçi sayısı diyor.
    Şimdi,
    2018 ortalaması 5 olan başka bir işyeri var. Nisan ayında toplam çalışan sayısı 10 idi.
    bunlardan 4 kişi yi 5510 dan ve diğerlerini 27103 den gönderdim ve sistem kabul etmişti.

Burada yanlış yapmış mı oldum. Yani 27103 den 1 kişiyi 5510 a alıp
    27103 den 4 kişi, 5510 dan 5 kişi mi yapmam gerekiyordu. Önceki aylarda buna hep dikkat ettim. Fakat luca da her işçi için ortalama sayısı kayıtlı olduğu halde
    teşviksiz 4 işçi, teşvikli 6 işçi olan 2 bildirge hata mesajı vermeden onaylandı.

Bu teşvik işi başlangıçta kolay gibi gözükürken hata yapma ihtimali beni fazlasıyla tedirgin etti ve üzdü. İyi ki varsınız ve bilgi paylaşılıyor.

Müdavim Üye
    İptale gerek yok.Zaten sistem otomatik e-bildirgeyi gönderirken kontrol ediyor.
    Misal sgdp 2 işçi 20 tane 5510 işçi 3 tane 27103 lü işçi.
    Siz 2018 ortalamanın üstüne çıkmadığınız takdirde yani önce 5510 sonra sgdpli işçilerin bildirgelerini onaylamadığınız takdirde 27103 ü gönderdiğiniz zaman ortalama hatası verip bildirgeyi kabul etmiyor.
    O yüzden 2019 da aldığınız işçi 2018 ortalamanın üzerinde 2018 de alınan işçi için firma 2018 de kurulduğundan 2017 ortalaması da olmayacağından sistem kabul eder.

Üye
    Yine ortalama hesabında hata yapmış olabileceğim 2.bir işyeri var. Genelgede aphb deki işçi sayısı diyor.
    Şimdi,
    2018 ortalaması 5 olan başka bir işyeri var. Nisan ayında toplam çalışan sayısı 10 idi.
    bunlardan 4 kişi yi 5510 dan ve diğerlerini 27103 den gönderdim ve sistem kabul etmişti.

27103 den 4 kişi, 5510 dan 5 kişi mi yapmam gerekiyordu. Önceki aylarda buna hep dikkat ettim. Fakat luca da her işçi için ortalama sayısı kayıtlı olduğu halde
    teşviksiz 4 işçi, teşvikli 6 işçi olan 2 bildirge hata mesajı vermeden onaylandı.

Bu teşvik işi başlangıçta kolay gibi gözükürken hata yapma ihtimali beni fazlasıyla tedirgin etti ve üzdü. İyi ki varsınız ve bilgi paylaşılıyor.

Kafamı karıştıran aşağıda alıntıladoğım yazı oldu

"Teşvikte ortalama hesaplaması için ise bir önceki yılın ortalama çalışan sayısına bakılıyor. Örneğin 2018 senesinde 12 ay süre ile bildirgedeki toplam işçi sayısı 48 diyelim. Bu durumda ortalama 48/12= 4 olacaktır. 2019 senesinde bu teşvik kapsamında işe alınacak çalışanın teşvikten yararlanabilmesi için hem işe giriş tarihinde hem de teşvikten yararlanma süreci boyunca kendi haricinde ve 27103 sayılı kanunla bildirilenler haricinde en az 4 çalışanın olması gerekiyor."

Müdavim Üye
    Şimdi,

Kafamı karıştıran aşağıda alıntıladoğım yazı oldu

"Teşvikte ortalama hesaplaması için ise bir önceki yılın ortalama çalışan sayısına bakılıyor. Örneğin 2018 senesinde 12 ay süre ile bildirgedeki toplam işçi sayısı 48 diyelim. Bu durumda ortalama 48/12= 4 olacaktır. 2019 senesinde bu teşvik kapsamında işe alınacak çalışanın teşvikten yararlanabilmesi için hem işe giriş tarihinde hem de teşvikten yararlanma süreci boyunca kendi haricinde ve 27103 sayılı kanunla bildirilenler haricinde en az 4 çalışanın olması gerekiyor."
    sistem nasıl kabul etmiş anlamadım.Nrmalde 2018 ortalaması 5 ise 2019 da aldığınız 5 işçi 27103 den faydalanması gerekirdi 6 işçi değil.1 işçi teşvikten yersiz yararlanmış gözüküyor.Sistemin 2018 ortalamasına göre hata vermesi gerekirdi.

Üye
    Evet maalesef hata vermedi ve ne yapacacağımı bilemiyorum.

Daha önce hiç iptal, ek vermem gereken durum olmamıştı.

Bu durumda, v2 den 27103 bildirgesinden 1 kişiyi iptal edip, 5510 a ek vermem gerekiyor sanırım yanlış mantık kurmadıysam.

Müdavim Üye
    Evet maalesef hata vermedi ve ne yapacacağımı bilemiyorum.

Daha önce hiç iptal, ek vermem gereken durum olmamıştı.

Bu durumda, v2 den 27103 bildirgesinden 1 kişiyi iptal edip, 5510 a ek vermem gerekiyor sanırım yanlış mantık kurmadıysam.
    Evet v2 den 27103 iptal 5510 ek vermeniz gerekiyor ama siz bu işlemi yapmadan önce sgk ile bir görüşün derim.

Üye
    Tekrar çok teşekkür ederim İbrahimce, işleriniz hep rast gitsin inşallah. Sizin, forumda yaptığınız değerli paylaşımlarınızı bir çok meslektaş gibi ,hep ilgiyle takip ettiğimi ifade edeyim.

Bugün sgk ya gidip görüşeceğim, gitmeden fikirlerinizi sorup, benzer durumu yaşayanlara var mı öğrenmek istemiştim, iyi oldu.

İyi çalışmalar cümleten.