Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Vergi dairesi haklı mı __?

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM

Vergi dairesi haklı mı __?

Arkadaşlar iyi çalışmalar dilerim ;

05.08.2019 tarihinde Haziran 2019 dönemine ait sgk borcuna kdv iadesinden mahsup istedim tabi gecikme faizi ilave edilerek , indirimsiz haliyle..

Bugün vergi dairesinden memur la görüşme sağlayınca Hanımefendi der ki bizim sgk ile olan anlaşmamız da ;

Siz 05.08.2019 tarihinde iade istemiş olsanız bile biz bir sonraki ayın 20 sine kadar ( yani 20.09.2019) tarihine kadar sgk ya ulaştırma mecburiyetimiz var ..O yüzden Temmuz 2019 dönemine ait sgk teşvikleriniz de yanmış olacak...23.08.2019 tarihine kadar yetiştirme mecburiyetim yok o yüzden sizin teşviğiniz beni ilgilendirmiyor..

Bu durumda Ben zamanında gecikme faziiyle birlikte iade istemiş olsam bile neden Temmuz 2019 dönemine ait teşviklerim yanıyor kii Mayıs dönemini de bu şekilde yakmış oldular sesimi çıkarmadım ama bakıyorum her ay aynı şeyi yapıyorlar..

Bunun bir çözümü yok mu arkadaşlar..
    ..........

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    Haziran ayına ait mahsup işlemi 20 ağustos a kadar yapılabilir ve yasal sürede ödenmiş kabul edilir, bu durumda Temmuz ayına ait onay ve ödeme veya mahsup yapılabilir.
    baki kalan bu kubbede hoş bir sada imiş

Müdavim Üye
    Alıntı G.Süleyman Vatan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Haziran ayına ait mahsup işlemi 20 ağustos a kadar yapılabilir ve yasal sürede ödenmiş kabul edilir, bu durumda Temmuz ayına ait onay ve ödeme veya mahsup yapılabilir.
    Haziran ayına ait mahsup işlemi ağustos 20 sine kadar yapılabilir bu doğru ama mükellef 31.07.2019 a kadar mahsup talep dilekçesini vermiş olsaydı eğer.Buradaki arkadaş dilekçeyi 05.08.2019 da vermiş.

Müdavim Üye
    Alıntı suclu_yum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar iyi çalışmalar dilerim ;

05.08.2019 tarihinde Haziran 2019 dönemine ait sgk borcuna kdv iadesinden mahsup istedim tabi gecikme faizi ilave edilerek , indirimsiz haliyle..

Bugün vergi dairesinden memur la görüşme sağlayınca Hanımefendi der ki bizim sgk ile olan anlaşmamız da ;

Siz 05.08.2019 tarihinde iade istemiş olsanız bile biz bir sonraki ayın 20 sine kadar ( yani 20.09.2019) tarihine kadar sgk ya ulaştırma mecburiyetimiz var ..O yüzden Temmuz 2019 dönemine ait sgk teşvikleriniz de yanmış olacak...23.08.2019 tarihine kadar yetiştirme mecburiyetim yok o yüzden sizin teşviğiniz beni ilgilendirmiyor..

Bu durumda Ben zamanında gecikme faziiyle birlikte iade istemiş olsam bile neden Temmuz 2019 dönemine ait teşviklerim yanıyor kii Mayıs dönemini de bu şekilde yakmış oldular sesimi çıkarmadım ama bakıyorum her ay aynı şeyi yapıyorlar..

Bunun bir çözümü yok mu arkadaşlar..
    Hanımefendinin dediği doğru sistem böyle işliyor.Yani haziran ayı sgksı temmuz sonuna kadar mahsup talebi girilir memurda 20 sine kadar sgk ya göndermek zorundadır.Aksi halde sorumluluk ilgili memurdadır.
    Fakat siz temmuz sonu değilde 05 ağustosta haziran dönemini istediğiniz için eylül 20 sine otomatik süre doğar.
    İnteraktiften Hazirana ek7 düzenleyip mahsup dilekçesini iptal ettirip kendiniz ödeyiniz.Yoksa gereksiz sorunlar yaşarsınız.

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    Alıntı ibrahimce22 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Haziran ayına ait mahsup işlemi ağustos 20 sine kadar yapılabilir bu doğru ama mükellef 31.07.2019 a kadar mahsup talep dilekçesini vermiş olsaydı eğer.Buradaki arkadaş dilekçeyi 05.08.2019 da vermiş.
    84 nolu Kdv tebliğinde vadesi içerisinde talep edilmiş olması şartı ile diyor ki talep vadesi içerisinde yapılmıştır hatta vade tarihi geçmiş olmamasına rağmen GZ dahil edilerek talepte bulunulmuştur...diye düşünüyorum

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    Üstadım süresi içerisinde yapılmış bir işlem , Memur ların iş yoğunluğu veya keyfi durumuna göre neden sonra ki aya ertelenmiş oluyor..
    Nakit olarak ödemiş olsaydık sonuçta Temmuz dönemininde ki teşvikler den faydalanacaktık..Peki mahsup isteme tarihim faiziyle birlikte her ne kadar geç olsa mahsup talebim Temmuz 2019 döneminin sgk bildiriminden 18 gün önce istenmiş ,Burda yine de bir haksızlık söz konusu olmuyor mu veya bunu dile getirsem olayı çözebileceğim bir üst makam yok mudur ?
    ..........

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    Ayrıca firmaya ödettirme şansım yok üstadım hem sgk rakamı yüksek hemde içeride bekleyen alınacak yüksek tutar da iade rakamı mevcut..
    ..........

Müdavim Üye
    Alıntı suclu_yum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ayrıca firmaya ödettirme şansım yok üstadım hem sgk rakamı yüksek hemde içeride bekleyen alınacak yüksek tutar da iade rakamı mevcut..
    zaten şimdi memur dosyaya düzeltme fişi düzenlese şefe verse ay sonuna kadar işlem tamamlanır.Hatta temmuz ayı tahakkukunu eylül 20 sine kadar süresi olacağından haziran ayı ozamana kadar sgknın hesaplarına geçmiş olur ve teşvikler yanmaz.Tabiki burda memurun keyfiyeti sözkonusu.Benim demek istediğim memurun mecbruyetim yok demekteki kastını anlatmaya çalıştım.Ya bir an önce memuru ikna edip yada şefiyle yada müdür muaviniyle görüşüp ikna etmek yada primi ödemek.Bunun başka çaresi yok.Siz mahsubu 31.07.2019 a kadar sistemden vermeniz gerekirdi vermediğiniz için 8.ayda verdiğiniz için ertesi ayın 20 si olarak algılıyor halbuki resmi gazetede vadeyi takip eden ayın 20 sine kadar diyor oradaki memurda 20 sine kadar yetişmeyeceğini bildiği için sorumluluk almıyor ve şu an için sadece temmuz ayı bildirgelerinin mahsuplarıyla uğraşıyorlar siz memura benim haziran sgk mahsubu yapın zaten temmuz ayı bildirgesinin tahakkunu siz eylül 20 sine kadar yapacağınızdan eğer haziran tahakkukumu şimdiden yaparsanız eylül 20 sine kadar yetişmiş olacağından teşviklerim yanmayacaktır şeklinde açıklama yaparsanız yapmak zorunda kalacaktır.

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    [QUOTE=suclu_yum;781964]Üstadım süresi içerisinde yapılmış bir işlem , Memur ların iş yoğunluğu veya keyfi durumuna göre neden sonra ki aya ertelenmiş oluyor..
    Nakit olarak ödemiş olsaydık sonuçta Temmuz dönemininde ki teşvikler den faydalanacaktık..Peki mahsup isteme tarihim faiziyle birlikte her ne kadar geç olsa mahsup talebim Temmuz 2019 döneminin sgk bildiriminden 18 gün önce istenmiş ,Burda yine de bir haksızlık söz konusu olmuyor mu veya bunu dile getirsem olayı çözebileceğim bir üst makam yok mudur ?[/Q

Bence genelge tebliğ ile birlikte vergi dairesine durumu izah edin, olmadı özelge isteyeceğinizi belirtin ciddiye alırlarsa çözülür diye düşünüyorum