Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Karşit inceleme - ortak sorunumuz - örnek oda karari

Yeni Üye

Question Karşit inceleme - ortak sorunumuz - örnek oda karari

Herkese hayırlı akşamlar,
    Karşıt incelemeler konusunda ilgili odanın almış olduğu bir tavsiye kararı var,
    sizce de bu angarya için bu kararı tüm odaların uygulama ihtimali var mıdır?
    görüşlerinizi bekliyorum...
    karar örneği;

KARAR:

"YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLERE VERİLEN KARŞIT İNCELEME HİZMETLERİNİN ÜCRETE TABİ TUTULMASI HAKKINDA YÖNETİM KURULUMUZUN 27.12.2018/67 SAYILI KARARI İLE TASFİYE NİTELİĞİNDE DİĞER ÜCRETLER ADI ALTINDA (2019 YILI İÇİN) 200,00TL. HİZMET ÜCRETİ ALINMASINA KARAR VERİLMİŞTİR.
    BİLGİLERİNİZE.İYİ ÇALIŞMALAR.

Üye
    Paranın Kimden Alıncağı önemli Mükelleften alacaksak zaten normal ücretleri vermeyen mükellef bu parayı vercekmi, yeminli mali müşavirden alıcaksak ise makbuz mukabili; yeminli mali müşavir senin doldurman şart değil defterleri hazırla ben adamı gönderirim diyebilir hadi geçmiş senelelerle ilgili bir sıkıntı yok defterler hazır ancak 2019 için kimin defteri dört dörtlük hemen çeksin (e defterler haricinde) bilgi vermessen maliye ye başvurup maliye aracılığı ile de karşıt yapabiliyorlar, güzel bir uygulama olur ama ne kadar uygulanabilir bilmiyorum, şimdiye kadar 2019 başından beri 30 a yakın rapor düzenledim 6000 tl yapar buna göre enazından 7 aylık çay kahve misafir ağırlama gideri çıkmış olurdu

Yeni Üye
    Merhaba, biz alttaki metni YMM ofisine gönderiyoruz, genellikle zorlansak da bu ücret ödenmeden karşıt düzenlemiyoruz.
    Bu şekilde uygulamaya da tüm ilçedeki arkadaşlar olarak ısrarcıyız...!

"İlgili Odamızın aldığı karara istinaden karşıt inceleme için 200,00 TL ücret talep edilmektedir.

Kabul edilmemesi durumunda ilgili tutanağa ait bilgileri bir ofisinizden bir görevlinin, ofisimize gelerek temin edilebileceğini bildiririz.

iyi çalışmalar dileriz."

Kıdemli Üye
    Alıntı fsahin01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba, biz alttaki metni YMM ofisine gönderiyoruz, genellikle zorlansak da bu ücret ödenmeden karşıt düzenlemiyoruz.
    Bu şekilde uygulamaya da tüm ilçedeki arkadaşlar olarak ısrarcıyız...!

"İlgili Odamızın aldığı karara istinaden karşıt inceleme için 200,00 TL ücret talep edilmektedir.

Kabul edilmemesi durumunda ilgili tutanağa ait bilgileri bir ofisinizden bir görevlinin, ofisimize gelerek temin edilebileceğini bildiririz.

iyi çalışmalar dileriz."
    Ödeme aldığınızda makbuzu kime kesiyorsunuz ve açıklama ne yazıyorsunuz ?

Yeni Üye
    Merhaba,
    Ödemeyi yapan kişi açıklamaya hangi firmanın unvanını yazmış (karşıt inceleme isteyen/istenen) ise ona "KARŞIT İNCELEME HAZIRLAMA - HİZMET BEDELİ" olarak makbuz düzenliyoruz.

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    Karşıt incelemede ücreti kimden talep edilebilir, karşıt inceleme kimin için yapılıyorsa yani kimin menfaati için o hizmet veriliyorsa ondan talep edilebilir, yani iade isteyen mükellef adına işlem yapan karşıt inceleme talebinde bulunan ymm den talep edilebilir, kendi mükellefinden ücret istenmesi zaten mümkün değildir, çünkü neden kendi mükellefinden istenecek ki zaten hizmet mükellefinizin evrakları üzerinden hizmet verilsede, iade talep eden sizin mükellefiniz değilki karşı taraf mükelleften iade talebi gelmiş, iade alınması için bu hizmeti sizden talep eden yine karşı taraf, sizin mükellefinizin böyle bir talebi yok, dolayısıyla hizmeti kim talep ediyorsa kimin menfaati için o hizmet veriliyorsa ücret talebi o yönde yapılabilir.

Yeni Üye
    Merhaba,
    Üstadlar asıl benim buradaki gündem oluşturma isteğim, makbuzun kime nasıl kesileceğinden ziyede;
    tüm odalara ve tabi üyelerine ücret uygulamasının yayılması için neler yapılabilir bunu tartışmak.
    Karşıtlar tüm bürolar için artı birer angarya en azından hep konuştuğumuz gibi ücretini almayı talep edelim, gelecek yıllar için bir umut olsun düşüncesindeyim...!

Kıdemli Üye
    Nereden
    Adana
    Geçenlerde Adana SMMM odasında bu konuda yönetim kuruluna asgari 100 tl ücret belirlenip, YMM odalarına bildirilmesiyle ilgili bir talep yazısı paylaşılmıştı ancak henüz ses seda yok..

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Bu tür tutanakları para alamadığımız ( veya alamayacağımız ) için hiçbir şekilde biz hazırlamıyoruz. YMM bürosundan arıyorlar işimizin uygun olduğu müsait bir zamanımızda gelip defter ve evraklara bakıp tutanağı hazırlamalarını istiyoruz. Gelip bakıp hazırlıyorlar sonra da imza için müşteriye yönlendiriyoruz ve ıslak imzalı tutanağın bir suretini de müşteriye bıraktırıyoruz.

Bu Konu için Etiketler