Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Tabelacı-reklam ajansı

Müdavim Üye

Tabelacı-reklam ajansı

Merhaba
    Tabela ve reklam işi ile uğraşan mükellef, basit usul olabilir mi ? Makine ve cihazlardan dolay sıkıntı olur diye düşünüyorum?
    İşletme olsa nasıl işlem yapmak gerekiyor ? İmalat mı ? Alış satış mı olacak ? İşletme defterinde tabela satışı diye işlersek bile alışını nasıl yapmak gerekiyor ?

Müdavim Üye spawn43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Büyük şehir değil ise basit usul olabiliyor üstadım.Bu sorun da alım satım yapmaktan kaynaklanıyor.Biz büyük şehir de olmadığımız için ilk başta vergi dairesi basit usul açılışı kabul etti.Daha sonra işletme defterine geçiş yaptık.
    İmalat olarak değerlendirmek gerekiyor fakat zor oluyor üstat.Çünkü mükellef fatura da işçilik ve malzeme olarak ayrım yapamıyor.
    Reklamcılar genel de kartvizit ve afiş gibi baskıları şehir dışındaki büyük matbaalardan tedarik ederler.bu şekilde ki malları alım satım olarak değerlendireceksiniz.
    bazen logo tasarımı,tabela tasarımı ve montajı gibi işler olur bunlara işçilik olarak değerlendirirsiniz.yani ayrım yapmak size kalıyor üstadım.
    'Harvard üniversitesinden 10.000,00 dolara alacağınız bir yıllık eğitimi, 5 dolarlık kütüphane kartıyla da alabilirsiniz.''
    -ALBERT EİNSTEİN-

Müdavim Üye
    Alıntı spawn43 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Büyük şehir değil ise basit usul olabiliyor üstadım.Bu sorun da alım satım yapmaktan kaynaklanıyor.Biz büyük şehir de olmadığımız için ilk başta vergi dairesi basit usul açılışı kabul etti.Daha sonra işletme defterine geçiş yaptık.
    İmalat olarak değerlendirmek gerekiyor fakat zor oluyor üstat.Çünkü mükellef fatura da işçilik ve malzeme olarak ayrım yapamıyor.
    Reklamcılar genel de kartvizit ve afiş gibi baskıları şehir dışındaki büyük matbaalardan tedarik ederler.bu şekilde ki malları alım satım olarak değerlendireceksiniz.
    bazen logo tasarımı,tabela tasarımı ve montajı gibi işler olur bunlara işçilik olarak değerlendirirsiniz.yani ayrım yapmak size kalıyor üstadım.
    Üstadım alanyada açacak dükkanı, büyükşehire giriyor galiba, ben işletme olarak açayım sıkıntı olmasın, o zaman bir ofise tabela takmaya gittiği zaman Hem malzeme satışı hem işçilik olarak mı kesecek ? Sonuçta tabelayı oluşturmayı da kendisi yapıyor? Aldığı malzemeleri nasıl işlememiz gerekiyor ? Tevkifatlı fatura gerekir mi üstadım?