Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Temizlik işleri basit usul olur mu

Üye

Temizlik işleri basit usul olur mu

Sigortalı eleman çalıştırmak şartı ile ev-işyeri-site vb. yerlerin temizlik işlerini yapmak isteyen mükellef basit usul olur mu acaba üstatlar ?

Üye
    İşyeri kirası açıklanan değerleri aşmıyorsa Evet

Yeni Üye
    Merhaba Değerli forum yöneticisi üyeleri...
    1)Ben birkaç yıldır serbest çalışıp isteğe bağlı 4/b bağkur siğortası düzenli full olarak aylık primlerimi ödüyorum.
    A) sorusu:
    Birkaç Apartmanla anlaşıp Temizlik işi yapsam ve günlük toplamda birkaç saat..
    Apartman gider makbuzu veya tahsilat makbuzunu doldurup imzalasam.. Her ay sgk dökümü (isteğe bağlı bağkur sicil no, prim ve ödeme çıktısı) adres-sicil - kimlik vb.. benimle alakalı tüm vs...ilgili bilgileri evrakları versem.
    *Apartman kabul etseler ama İlerde diyelim ki herhangi iş kazası yada o apartmanda bulunduğum esnada başıma bir kaza geldi.
    Bu durumda apartman nasıl bir sıkıntı çeker ve hangi tür cezalar tazminatlar doğar...
    Çalışan Temizlikçi açısından da herhangi bir sorun olur mu kaza sonrası...

(Not:Genel olarak Apartman yöneticileri Temizlik işi verme konusunda hiçbir sıkıntı çıkarmıyorlar Sadece korktukları şey "iş kazası vs.. olduğunda cezalar ve tazminat gibi şeylerle uğraşmak istemediklerini belirtiyorlar. Diyorlar ki işi versek sonra kaza veya hernagi bir sıkıntı olduğunda ilgili kurumlar geldiğinde demiyecekler mi çalışanın neyine güvenip işi verdin diye sormazlar mı???
    Bazıları illaki normal işçi sigorta belgesi ve illaki bir temizlik şirkettinde olma şartı.... İstiyorlarki tüm sorumluluk şirkete ait
    diye Düşünceleri var.. Kaza maza ve sorunlar diye.. Öyle bir şey ya da şart var mıdır???
    Ya da illaki birkaç apartman için şirket firma açmam şart mı...
    B) sorusu:
    ****Temizlik şirketi ile anlaşmış olsalardı ve gelen temizlik elamanı başına iş kazası vs.. benzer aynı veya aynı olay başına gelse...
    - Apartman için aynı sıkıntılar mı geçerli yoksa daha az mı olur...
    -Şirket açısından ne tür problemler cezalar tazminatlar var mı
    - şirkette Çalışan eleman açısından..

LÜTFEN kusuru bakmayın baya yazmışım...
    Cevaplayabilirseniz sevinirim... Şimdiden teşekkür ederim.. Hayırlı ve sağlıklı günler dilerim herkese...

Yeni Üye
    Merhaba hocam...
    Öyle bişe var mı gerçekten..
    Apartman Temizlik hizmeti işi yapmak firma açmak istiyorum ve İŞYERİ olarak kendi evimi (mülk) göstersem.. Kira yok bişe yok...
    Yapacağım tekşey apartman Temizliği-çöp alımı sadece el becerisi isteyen birşey bu işlem basit usule mükkelef olmam için ne yapmam lazım..
    Sadece kendim çalışacağım...

Not:Apartman Temizliği basit usule girmiyormuş diye duydum...
    Maliyedeki Vergi dairesi memuru basit usul olmadığını, gerçek usul olduğunu söyledi...????? İş kanunu maddesinde geçiyormuş sözde...
    BENİM anlamadığım :
    Berber, oto tamircisi oluyormuş ta. Apartman Bu temizliği olmuyormuş🙄
    Dedim vergi memuruba dedim mesela - - Berber İŞYERİ var bende göstereceğim bir yeri sonuçta ve berber malzeme ve ürün maddeleri alıyor müşteri de kullanıyor...
    Bende hazır malzeme ürün alacağım apartmana kullanacağım...
    Müşteri berberin ayağına gidiyor..
    Biz ise müşterinin ayağına...
    İş bitince eve gidiyor
    Bizde eve gidiyoruz
    VE üstelik bizim işte normal basit olan temizlik için kurs murs özel eğitim sertifika vs.. Alınmıyor gerekmiyor... Sadece elbecerisi yetiyor...
    Berberde bunlara gerek var....
    Nasıl nasıl oluyor bu iş... Neden tek kalem veya tek seçenek sunuyor..
    Sadece en fazla 10 adet apartman yapılacak... 50 -100 vs.. değil
    Bide profesyonel değil... Yapılan iş ortada...
    Bunu bir derece derece yada sınıfa ayırsalar ne olur herkes kendi gücü imkanı ve bilgisi, sertifikasına ya da sayısına göre ayırsalar ne olur..
    Örneğin:
    Basit usul için
    Sadece firma isminin yanına TEMİZLİK
    1.DERECE GERÇEK USUL İÇİN İSE
    TEMİZLİK YÖNETİM VE DANIŞMANLIK Hizmeti danışmanlık
    2. Derece gerçek usul
    Hepsini kapsayacak şekilde
    profesyonel temizlik yönetim ve DANIŞMANLIK
    VS..
    Neden devletim milletine yardımcı olmuyor... Zorluklar ve engeller çıkarıyor...
    Ondan sonrada şikayetçi devletim şöyle diyor millet vergi kaçırıyor...

Hocam gerçekten basit usulse bunu nasıl halledeceğim açıklayabilir misiniz..
    Şimdiden çok çok teşekkür ederim...