Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Patronun maaşı tartışması

Yeni Üye

Patronun maaşı tartışması

Arkadaşlarla aramızda tartıştık.
    Konu şu yanında elemanlar çalıştıran patronun maaşı oluyor mu olmuyor mu?

Müdavim Üye spawn43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nasıl yani üstadım.Bu patron şirketin sahibi mi değil mi ?
    'Harvard üniversitesinden 10.000,00 dolara alacağınız bir yıllık eğitimi, 5 dolarlık kütüphane kartıyla da alabilirsiniz.''
    -ALBERT EİNSTEİN-

Yeni Üye
    Alıntı spawn43 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nasıl yani üstadım.Bu patron şirketin sahibi mi değil mi ?
    Şirketin sahibi, bağkur ödeniyor bu adamın ailesi coluğu cocuğu var marketi var pazarı var faturası var neyle ödüyor, bu aylık harcamalarını nasıl yapacak, maaşı olmuyor mu

Alıntı semirgerkhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şirketin sahibi, bağkur ödeniyor bu adamın ailesi coluğu cocuğu var marketi var pazarı var faturası var neyle ödüyor, bu aylık harcamalarını nasıl yapacak, maaşı olmuyor mu
    Üstadım söylediklerinizi tam anlayamadım.Bu patron diye tabir ettiğiniz kişi zaten iş yerinin sahibi değil mi ?
    Bu kişi neden şirketten maaş alsın.Zaten şirket kendisinin değil mi kazandığı para da kendisinin.Niye kendi şirketinden kendisine maaş ödensin ?
    'Harvard üniversitesinden 10.000,00 dolara alacağınız bir yıllık eğitimi, 5 dolarlık kütüphane kartıyla da alabilirsiniz.''
    -ALBERT EİNSTEİN-

Yeni Üye
    Üstadım söylediklerinizi tam anlayamadım.Bu patron diye tabir ettiğiniz kişi zaten iş yerinin sahibi değil mi ?
    Bu kişi neden şirketten maaş alsın.Zaten şirket kendisinin değil mi kazandığı para da kendisinin.Niye kendi şirketinden kendisine maaş ödensin ?
    Bağkur primi neye göre belirleniyor
    2020 tl maaş üstü kar olmuyor mu
    İşyerinin sahibi kasadan para alırken bu gider nasıl işleniyor?

Bağkur primi neye göre belirleniyor
    2020 tl maaş üstü kar olmuyor mu
    İşyerinin sahibi kasadan para alırken bu gider nasıl işleniyor?
    Bağkur gider olarak işlenmez üstadım.Sadece yıllık gelir vergisinde indirim yapılır.
    -ALBERT EİNSTEİN-

Yeni Üye
    Bağkur gider olarak işlenmez üstadım.Sadece yıllık gelir vergisinde indirim yapılır.
    Tm hocam ben tam olarak şunu sormak istiyorum. Patronun aylık kişisel ve ailesel harcamaları için maaş yada adı neyse bi gideri olmuyor mu, muhasebede bunun kaydı olmuyor mu

Müdavim Üye
    Tm hocam ben tam olarak şunu sormak istiyorum. Patronun aylık kişisel ve ailesel harcamaları için maaş yada adı neyse bi gideri olmuyor mu, muhasebede bunun kaydı olmuyor mu
    Maalesef Avrupa'daki veya bazı gelişmiş ülkelerdeki vergi sistemi Türkiye'de yok. Avrupa'da akrabamız lokanta işletiyor. Her türlü giderini düşebiliyor. Yemek yiyen bir kişinin fatura fişini kesmemezlik yapamıyor. Orada sistem oturmuş.
    Türkiye'de ise aylık kişisel, sağlık vb giderler yazılmadığı için insanlar ağır vergilerle boğuşmak zorunda kalıyor.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Adana
    Patronun şirket kasasından aldığı/harcadığı şirket ile ilgili olmayan giderleri bazen gayrı resmi kazanılan paralarla karşılanıyor, bazen KKEG giderlere işleniyor bazende ortaklar cari hesabını borçlandırarak muhasebe kayıtlarını yapıyoruz. Bunlarla uğraşmayıp olması gereken işlem ise şirket ortaklığı bulunan müdürlere huzur hakkı ödemesi yaparak vergisini ödeyip gidere atmaktır.

Kıdemli Üye
    Elemanların kazandığı ücret oluyor.Oda iş kanunda “ücret, hizmet sözleşmesinin bir koşulu olup, iş karşılığı kararlaştırılan veya yasalarla belirlenen bir paradır." olarak geçiyor.Patronun ki kazanç oluyor.O da satılan bir mal, yapılan bir iş ya da harcanan bir emek karşılığında sağlanan para oluyor.

Ben böyle anladım