Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SGK Geriye dönük teşvik düzeltmesi sonrasında çıkan teşvikten yersiz yararlanma

Yeni Üye

SGK Geriye dönük teşvik düzeltmesi sonrasında çıkan teşvikten yersiz yararlanma

Arkadaşlar herkese merhabalar. SGK geriye dönük teşvikler ile ilgili bir SGK doyası için yaptığımız iptal ve ekler SGK tarafından onaylanıp, çıkan teşvik cari dönem borçlarımızdan mahsup edildi.

Çalışan sayısı 6 iken 6111 kapsamında 7+1 ortalamaya sahip olan personel için çalışan sayısının 6 olduğu yaklaşık 20 ay boyunca geriye dönük teşvikten yararlanma uygulaması kapsamında iptal ek yapmışız. SGK'da bunu onaylayıp, fark teşviki müfredat kartımıza yansıttı.

Daha sonra kurum tarafından yapılan periyodik taramada bu personelin teşvikten yersiz yararlandığı tespit edilmiş. SGK hata olan aylardaki 06111 nolu ve 05510 nolu bildigelerdeki tüm teşvikleri iptal etmiş. Yani o personel için aldığımız teşvik 7 bin TL civarındayken SGK, işveren borç tablosuna faiz ile birlikte 50 bin TL üzeinde borç yansıtmış.

Buradaki sorun;
    -kurumun bir personelden dolayı 5 puandan yararlanan personellerin teşvikini de iptal etmesi, (bu daha önce başıma geldi, aynı ünite yine bir personelden dolayı ilgili aydaki tüm teşvikleri iptal etmişti. Biz bu duruma itiraz ettikten sonra, ünite işlemi düzeltip sadece yersiz yararlanma olan personelin yersiz yararlanılan primi + 5 puanlık inidirim tutarını faizi ile birlikte aldı.), -

-ikincisi iptal/ek-asıl işleminin sonucunda çıkan geriye dönük teşvikin 2019 mart ayında mahspu edilip, daha sonra yersiz yararlanma işlemi düzeltmesinde faizin ilgili dönemden itibaren hesaplanması (2011/11. ay ile 2014/4. ay arası),

-üçüncüsü aşağıda görüleceği üzere, SGK'nın geriye dönük teşvikleri onaylarken kendi sistemi içinde kontrol yapıp, yersiz yararlanma çıkacak iptal/ek-asıl işlemini onaylamaması gerekirken ilgili iptal/ek-asıl işlemini onaylamaması.

Geriye dönük teşviklerde daha önce bu şekilde poblem ile karşılaşan kim oldu mu?

Not:
    Bu arada teşvik hesaplamaları ve yüklemeleri Luca Rota ile yapıldı. Luca Rota ilk çıktığında SGK bildirge indirme işlemi default olarak 2011/3. aydan başlıyordu. Daha sonra böyle bir problem olduğu anlaşılmış olmalı ki sistem ilk bildirge indirilecek ayı defaul olarak 2010/9 olarak getirmeye başladı.

Personelin giriş dönemi 2011/07'dir.

SGK'nın 2018-17 nolu Prim Teşviklerinden Geriye Yönelik Yararlanma Genelgesinde geriye dönük teşvikler için hatalı işlerlerde ünitenin nasıl bir kontol yapılacağı şu şekilde geçmektedir.

4.1.5510 sayılı Kanunun Ek 17 nci maddesi kapsamında geriye yönelik teşvikten yararlanma ve teşvik değişiklik taleplerinin ünitece işleme alınmasının ardından her işyeri için işveren intra programında yer alan “Teşvik Hata Listesi” programının çalıştırılması gerekmektedir. Bu programın çalıştırılmasının ardından ilgili Kanunlarda aranılan şartların sağlanmadığının tespiti durumunda başka bir ifade ile talep edilen teşvikler için hata listesinin oluşması durumunda, hata listesi oluşan teşvikle ilgili ay/dönem ve sigortalı için 5510 sayılı Kanunun Ek 17 nci maddesi kapsamında yapılan işlemlerin geri alınması gerekmektedir.

Kıdemli Üye
    Nereden
    İzmir
    Benim de geriye dönük teşvikte 1 işçi için aynı durum oluştu. Ama sadece o işçi için ek iptal vermiş ünite. 3 aylık ve 5510 lar iptal edilmemişti. 5510 hakkınız zaten gitmez ki geriye dönük işlem olduğu için. Eğer siz bu dönemler bu hatayı yapsaydınız evet en azından o işçi için 5510 gider derdim . Bence sgk ya gidin görüşün düzelecektir bu durum.
    SUREYYA

Üye
    Benim kanun ilk çıktığında yaptığım çalışmalara ve diğer arakadaşlarla yapmış olduğum fikir alışverişlerinde sistemin hataya elverişli olduğu; misal bir önceki ay başka bir işyerinden ayrılıp işe başlayan elemanan teşvik verdiği, işyerinin borcu olduğu dönemlere teşvik çıkarttığı, işçinin girişi öncesi ortalaması tutmadığı halde teşvik verdiğini farkettim o yüzden riske girmek istemediğimden yapmadım, sadece bir firma çok ıstrar ettği için şifreleri teslim ettim başka bir kişiye yaptırdılar orayıda sonradan incelediğimde aynı sıkıntıların yaşandığın gördüm onlarada bu farkların gelmesi eli kulağındadır.

Yeni Üye
    Alıntı süreyya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim de geriye dönük teşvikte 1 işçi için aynı durum oluştu. Ama sadece o işçi için ek iptal vermiş ünite. 3 aylık ve 5510 lar iptal edilmemişti. 5510 hakkınız zaten gitmez ki geriye dönük işlem olduğu için. Eğer siz bu dönemler bu hatayı yapsaydınız evet en azından o işçi için 5510 gider derdim . Bence sgk ya gidin görüşün düzelecektir bu durum.

Merhaba, umarım dediğiniz şekilde hızlıca çözebiliriz.
    Konu huseyin655 tarafından (20.Mayıs.2019 Saat 13:16 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Alıntı spike73 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim kanun ilk çıktığında yaptığım çalışmalara ve diğer arakadaşlarla yapmış olduğum fikir alışverişlerinde sistemin hataya elverişli olduğu; misal bir önceki ay başka bir işyerinden ayrılıp işe başlayan elemanan teşvik verdiği, işyerinin borcu olduğu dönemlere teşvik çıkarttığı, işçinin girişi öncesi ortalaması tutmadığı halde teşvik verdiğini farkettim o yüzden riske girmek istemediğimden yapmadım, sadece bir firma çok ıstrar ettği için şifreleri teslim ettim başka bir kişiye yaptırdılar orayıda sonradan incelediğimde aynı sıkıntıların yaşandığın gördüm onlarada bu farkların gelmesi eli kulağındadır.
    İnşaallah işyerinin mağdur olmayacağı şekilde, sadece fazla iadenin faizi ile geri alınması şeklinde bir uygulama gerçekleştirirler.

Kıdemli Üye
    ssk, işverenlerin yüklediği bu dosyaları kontrol etmeden mi onay veriyor? Önce yüklenen tüm dosyaları onaylayıp sonrasında mı kontrol ediyor? Süreç nasıl işliyor?

Yeni Üye
    Alıntı kadirdiloglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ssk, işverenlerin yüklediği bu dosyaları kontrol etmeden mi onay veriyor? Önce yüklenen tüm dosyaları onaylayıp sonrasında mı kontrol ediyor? Süreç nasıl işliyor?
    Bir kontrol yapılacağı yazıyor ama bizimkinde böyle bir problem oldu. SGK düzeltmeyi yaptı ancak mahsup yapılan aylarda ödeme geçikmeye düşmesi nedeniyle 2 ayın teşvikini iptal etti.

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Bizim bir firmamızda da "4447/GEÇ.10.MAD. TANIMLAMASI YAPILMAMIŞ" adı altında 120 adet yersiz yararlanma raporu çıktı. Aslında tanımladığımız personellerin 12 tanesi her nasılsa sistemden silinmiş. Silindikten sonra SGK da geriye dönük teşvikleri onaylamış. SGK ile görüştük; siz o kişileri tekrar tanımlayın bizde günleme yapalım dediler 120 Hatalı kayıt önce 80 e düştü daha sonraki aramamızda 60 a düştü. Hala görüşmelerimiz devam ediyor bakalım sonuç ne olur.
    Ş.KARTAL

Kıdemli Üye
    Az önce sgk dan geldim. Gecikme zamlarını hesaplamak için program bekleniyormuş ondan sonra mahsuplasma yapılacakmış ama ek iptallerden dolayı doğan damga vergisini mayıs ayında tahsil edecekler. Sisteme yüklediğiniz dosyaların kontrolünü sordum. Orada da herhangi bir uygunsuzlugu kontrol etmiyorlarmis 1 sene sonra sana yersiz teşvik diye ceza gelebilirmiş tamamen işvereninin sorumluluğundaymis.

Kıdemli Üye
    Alıntı kadirdiloglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Az önce sgk dan geldim. Gecikme zamlarını hesaplamak için program bekleniyormuş ondan sonra mahsuplasma yapılacakmış ama ek iptallerden dolayı doğan damga vergisini mayıs ayında tahsil edecekler. Sisteme yüklediğiniz dosyaların kontrolünü sordum. Orada da herhangi bir uygunsuzlugu kontrol etmiyorlarmis 1 sene sonra sana yersiz teşvik diye ceza gelebilirmiş tamamen işvereninin sorumluluğundaymis.
    bu ne perhiz bu ne lahana turşusu r
    esmen işyerlerini ve muhasebecileri avlamak için yapılmış sistem teşvik çıkartıyosun teşviği vermemek için binbir türlü muziplik yapıyolar

Bu Konu için Etiketler