Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Geç ödenen geçici verginin gelir vergisinden mahsubu

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara

Geç ödenen geçici verginin gelir vergisinden mahsubu

Arkadaşlar, vergi dairesindeki dosya memuru ile anlaşamadık. Durumu size aktarayım. Memur, iddia ettiği konu hakkında yasal dayanak sunamıyor. Siz yardımcı olabilir misiniz, haklı ise boşa iddialaşmak istemiyorum. Ama bir tarafından kural uyduruyorsa da boyun eğmek istemiyorum.

Bir gelir vergisi mükellefimin 4. dönem geçici vergi ödemesi 8000 lira idi. Mükellef bunu vadesinde ödememiş, 15.03.2019 tarihinde ödemiş. Yani ödemesi gereken bütün geçici vergilerini ödemiş. Ben de geçici vergilerini ödediği için, gelir vergisi beyannamesini yaparken ödenen geçici vergilerin tamamını mahsup etmişim.

Şimdi memur diyor ki, 8000 liralık son dönem geçici vergiyi 1 Mart'tan sonra ödediği için bunu düşemezsin. Onu düşmeden beyannameyi düzelt, geç ödediği rakamı biz çıkan ödemeden mahsup edelim.

Ben de diyorum ki, neticede benim gelir vergisi beyannamesini verdiğim tarihten önce ödemiş, ben bunu mahsup ederim. Niye 1 Mart'tan önce ödemesi gereksin ki. Ödemişse mahsup ederim, sen geç ödediği süre için gecikme zammı yaz. Bana "1 Mart'tan önce ödenirse mahsup edilir, sonra ödenirse mahsup edilmez" argümanı için yasal dayanak sun diyorum sunamıyor. Vergi ziyaı cezası falan diyor ödenmiş vergiyi mahsup ettik diye.

İnatlaşmak da istemiyorum ama dayanaksız mayanaksız da her denileni yapmak istemiyorum.

Siz ne dersiniz?
    SMMM Bora G.

Kıdemli Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    madem düşülmezmiş o zaman niye 15.03 tarihinde geçici vergi ödemesini almışlar. 2 senedir bir müşterimde aynı durum söz konusu. hep gider mart ayının 5 'inde 10'unda geçici vergiyi öder ben de beyannameden düşerim. bugüne kadar bir sıkıntı yaşamadım bu konuda.

Yeni Üye
    Alıntı tekgul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    madem düşülmezmiş o zaman niye 15.03 tarihinde geçici vergi ödemesini almışlar. 2 senedir bir müşterimde aynı durum söz konusu. hep gider mart ayının 5 'inde 10'unda geçici vergiyi öder ben de beyannameden düşerim. bugüne kadar bir sıkıntı yaşamadım bu konuda.
    Geçen sene benzer problemi yaşadık, mart ayında ödenen geçici vergiyi kabul etmiyorlar. Düzeltme yaptık daha sonra iade aldık. Emanete atıyorlar parayı. Mart ayında geçici vergisi ödemesi yapmayın yaptırmayın.

Müdavim Üye
    Alıntı bayikbocuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar, vergi dairesindeki dosya memuru ile anlaşamadık. Durumu size aktarayım. Memur, iddia ettiği konu hakkında yasal dayanak sunamıyor. Siz yardımcı olabilir misiniz, haklı ise boşa iddialaşmak istemiyorum. Ama bir tarafından kural uyduruyorsa da boyun eğmek istemiyorum.

Bir gelir vergisi mükellefimin 4. dönem geçici vergi ödemesi 8000 lira idi. Mükellef bunu vadesinde ödememiş, 15.03.2019 tarihinde ödemiş. Yani ödemesi gereken bütün geçici vergilerini ödemiş. Ben de geçici vergilerini ödediği için, gelir vergisi beyannamesini yaparken ödenen geçici vergilerin tamamını mahsup etmişim.

Şimdi memur diyor ki, 8000 liralık son dönem geçici vergiyi 1 Mart'tan sonra ödediği için bunu düşemezsin. Onu düşmeden beyannameyi düzelt, geç ödediği rakamı biz çıkan ödemeden mahsup edelim.

Ben de diyorum ki, neticede benim gelir vergisi beyannamesini verdiğim tarihten önce ödemiş, ben bunu mahsup ederim. Niye 1 Mart'tan önce ödemesi gereksin ki. Ödemişse mahsup ederim, sen geç ödediği süre için gecikme zammı yaz. Bana "1 Mart'tan önce ödenirse mahsup edilir, sonra ödenirse mahsup edilmez" argümanı için yasal dayanak sun diyorum sunamıyor. Vergi ziyaı cezası falan diyor ödenmiş vergiyi mahsup ettik diye.

İnatlaşmak da istemiyorum ama dayanaksız mayanaksız da her denileni yapmak istemiyorum.

Siz ne dersiniz?
    Üstad kanuni dayanağını bilmem ama gelir vergisi beyanı verme dönemi 1 mart 25 mart arası olduğu için bu tarihlerde ödenen geçici vergiyi mahsup ettirmiyorlar aslında mantıklı olan beyan tarihinde ödenip ödenmediğidir ama Mantık dinlemiyorlar.Düzeltme verip daha sonra dilekçeyle terkin ettirmeniz gerekir.

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    "Kabul etmiyorlar, öyle yapıyorlar böyle diyorlar" diye bir şeyi kabul etmek istemiyorum. Vergi dairesi kendi kafasına göre kural uydurup bana dayatsın istemiyorum, bunu kabul de etmiyorum. Yasal bir dayanağı varsa bileyim, boşa inat etmeyeyim. Zira tebliğ açık, "ödenmişse mahsup edilir" diyor. Ödenmiş mi? Ödenmiş.

"Mart'ta ödenen düşülmez" diye bir yasal dayanağımız var mı? Ama böyle bir şey yoksa da vergi dairesinin keyfi öyle istiyor diye paşaların dediğine tabi olmak istemiyorum.
    SMMM Bora G.

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    Bir Marta Kadar Ödenmemiş Geçici Vergiyi Hiç Ödemeden Gelir Vergisi Beyannamesinden de Mahsup Etmeyip,Beyanname verdikten sonra Sonra Terkini İsteyip Gecikme zammını Ödemek en doğrusu değil mi

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Alıntı HÜSNÜ TAŞCI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir Marta Kadar Ödenmemiş Geçici Vergiyi Hiç Ödemeden Gelir Vergisi Beyannamesinden de Mahsup Etmeyip,Beyanname verdikten sonra Sonra Terkini İsteyip Gecikme zammını Ödemek en doğrusu değil mi
    Doğrusu o da, ben de mükellefin tahsilat memuru veya sekreteri değilim ki, kendi ofisimde dışarıdan muhasebe işleri ile ilgilenen bir garip yolcuyum.

Ben adama geçici vergi tahakkukunu vaktinde gönderiyorum. Öder mi, ödemez mi, ne zaman öder bunu da takip etmiyorum artık. Adam durmuş durmuş, eline para geçince de ödemiş. Ne bilsin mevzuatı da "ulan zaten ödemedik, 15 gün daha durayım da gelir vergisinden mahsup etmez belli başlı öyle öderiz" desin. Ben de adamın zamanında ödemediğini ne bileyim ki "kardeş hala ödemediysen şu saatten sonra ödeme, zaten yıllık vergi zamanı geldi, belli başlı onu ödersin" diyeyim.

O yüzden doğrusu da olsa, ben bütün mükelleflerimin bi de tahsilatını ödemesini falan takip etmeyeceğimden dolayı ödeme ile ilgili yaptıklarını bilmem, bilemem.
    SMMM Bora G.

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    İnternet Vergi Dairesinde Mesajlar altında Geçen yıl Ödenen Geçici vergi ne kadar ise onu Mahsup Etmemiz gerekir,Fazlası varsa Ödemeyenin Ta/erkini,Geç ödenenin iadesini istenir

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Beyanname verme dönemi 1 martta başlayacağı için idare hesap kesimi yapıyor 29.şubata kadar ödenmeyenleri terkin ediyor uygulama bu memur haklı Hüsnü arkadaşımız yazmış senin tezine destek verecek yetkili bir arkadaş burada çıkmaz sonuçda idare kural koyma yetkisi olan bir kurum.Düzeltme yapılacak hala direniyorsan burada sormaya ısrar etmen yanlış olur duymak istediğin mesajı verecek yetkili aramızda yok üzgünüm sitemizi sadece izliyor mesaj yazmıyor diyorum mevzuaata bakarsan bulursun kimse senin için mevzuat maddesi arayacak vakit yok bizlerde memurun dediği gibi uyguluyoruz sonuçta karşı taraf yıllardır uyguluyor onun fikrinede doğru olabilir diye hürmet edelim diyorum.Kolay gelsin iyi çalışmalar.

Müdavim Üye
    Bizlerde senelerdir tüm yatırılan geçici vergileri mahsup ederiz. Hatta bir mükellefimiz 25 Martta son gün geçici vergiyi ödemek istedi. Vergi dairesine dedim ki, geçici vergiyi son gün yatırıp, yıllık beyannameden düşeceğim. Yatır ödediğin tüm geçici vergileri mahsup et ver dediler. Son gün dahil yatırınca kabul ediyorlar.

Burada Sayın bayikboncuk haklı. Mükellef ne zaman yatırır yatırmaz kimse bilemez. Hatta devletimiz şöyle diyebilir mi? Sen 1 Marttan sonra geçici vergi yatıramazsın. Çünkü ben senden günlük gecikme zammı alacağım. Ben seni cezalandırıyorum diyemez. Çok büyük bir firma son dönem geçici vergisi 15.000.000 tuttu. Bunu vergi dairesi almadı veya memur yatırmadı. aylık yanılmıyorsam % 2,15 'den faiz 322.500.- tl faizi tutuyor. Bu memur veya devlet o 322.500 tl faizi ödeyecek mi?

Dönelim işin bir başka boyutuna, bir şey satacağız bir iş yapacağız. Borcu yoktur yazısı istedik. 01 Marttan sonra bizim geçici vergi borçlarımızı kaale almadan hemen borcu yoktur yazısını verecek mi?

Bir meslektaşımız yukarıda demiş. O zaman geçici vergiyi almasın. Devlet gecikme zammı alıp, ben sana borcunu ödetmem. Ben senden faiz alacağım diyemez. Diyecek memur var ise o zaman ben ödetmiyorum faiz alacağım diye kaşeli imzalı kağıt versin. İşi bilmeyen insanları memur yaparsan mükellefleri devlete küstürürler.