Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Poşet fişi kesmeyenler beyannamede ne yazacak

Üye

Poşet fişi kesmeyenler beyannamede ne yazacak

Merhaba. Tekel mükellef mesela. Diyelim günde 100 poşet kullanıyor. Bunu satmıyor. Ama kanuna göre satması gerekirdi. O ayrı bir sorun. Fiş kesmemesi ayrı bir sorun. Mükellef diyorki on müşteri aynı anda giriyor. İŞi gücü bırakıp poşet fişiyle falan uğraşamıyorum.
    Her neyse fiş kesilmemiş onlarca mükelelfin yüzlerce işlemi var.

Nasıl bir beyan yapalım. Farzedelim 100 poşet 25 tl gibi bir beyan yapsak bu sefer maliye demeyecekmi nerde bunun belgesi, fişi, faturası ?
    Bana özel bir durum olmadığını ve herkesin aynı durumda olduğunu tahmin edebiliyorum. Siz ne yapıyorsunuz bu konuda?

Üye
    evet konu çok karıştı.
    1-kurumlar vergisi mükellefleri ocak şubat mart beyan edecek . sistemde şöyle bir durum var. ocak 0 şubat 5 mart 5 yazınca ocak ayını sıfır yazamazsın diyor. siliyorum. Ama ocak ayını vermemiş mi kabul edecek? ocak için tekrar boş beyanname mi vereceğiz.
    2- işletme perakende mal satışı yapan kantin işletmesi. ama hiç poşet kullanmıyor. hiç de kullanmadı. beyanname vermeyecek miyiz. Yoksa boş da olsa verecek miyiz?
    3- İşletme 15.03.2019 kapandı. inteaktif vergi dairesi girip poşet beyanı vermeyeceğim diye göndereyim. dedim. gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olmadığı için veremezsin diyor. Vergi dairesinden 15 mart itibariyle mükellefiyeti silindiği için. dilekçeyi elden mi vereceğiz. daha doğrusu verecekmiyiz.

her akşam tv de köprü geçiş cezası milyarları bulan insanları izliyoruz. bizim de köprümüz bu galiba.
    bu poşet beyannamesi işini çıkarıp eline yüzüne bulaştıranlar hakkında ne diyeceğimi bilmiyorum.

Müdavim Üye
    Nereden
    muh.md.yrd.
    Alıntı salihakader Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba. Tekel mükellef mesela. Diyelim günde 100 poşet kullanıyor. Bunu satmıyor. Ama kanuna göre satması gerekirdi. O ayrı bir sorun. Fiş kesmemesi ayrı bir sorun. Mükellef diyorki on müşteri aynı anda giriyor. İŞi gücü bırakıp poşet fişiyle falan uğraşamıyorum.
    Her neyse fiş kesilmemiş onlarca mükelelfin yüzlerce işlemi var.

Nasıl bir beyan yapalım. Farzedelim 100 poşet 25 tl gibi bir beyan yapsak bu sefer maliye demeyecekmi nerde bunun belgesi, fişi, faturası ?
    Bana özel bir durum olmadığını ve herkesin aynı durumda olduğunu tahmin edebiliyorum. Siz ne yapıyorsunuz bu konuda?

Yanlış beyanda bulunmanın yüksek tutarda cezası var. Müşteriniz size öyle söylüyorsa, sizde beyanname vereceğinizi elinizde veri olması gerektiğini beyannameye yazacağınız satılan plastik poşetin adetini, alındığı yerin ünvan ve vergi no bilgilerini kaşeli imzalı olarak göndermesini isteyin derim size. Beyanda ,25 krş değil ,15 krş üzerinden beyan edilecek.

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    1- Şirketler için bu döneme mahsus olmak üzere; beyanname aylık olarak mart ayı yapacaksınız. beyanname içeriğinde ocak şubat ve mart için 3 satır halinde bilgileri dolduracaksınız... zaten bu şekilde yapınca beyannameyi kayıt ediyor ve bu duruma dair uyarı şeklinde bilgi mesajı çıkıyor...
    bu durumu 189 ile yaptığım görüşmede öğrenmiştim, denedim bu şekilde yapılacak
    2- (7) Faaliyetleri sırasında hiçbir şekilde plastik poşet kullanmayan veya münhasıran kağıt, karton, tekstil gibi plastikten farklı bir malzemeden imal edilmiş poşet kullanan satış noktaları Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi vermeyecektir.

Üye
    Değerli üstadlar tamam beyan miktarı önemli bir konu. Yani eksik fazlası tartışılır.
    Ama asıl konu; mesela mükelelef 100 poşet dedi. Bunu beyan ettik. Ama fiş yok, fatura yok, satış yok, alış yok.... Yani diğer beyanlar karşısındaki durumu ne olur. Hatalı olmasının cezası çoksa, devlet şunu demez mi; kdv de ve muhasebe kayıtlarında poşet satışı yok ama beyanda 100 poşet var. Hangisi yanlış. O yüzden soruyorum. ?

Müdavim Üye
    Alıntı salihakader Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Değerli üstadlar tamam beyan miktarı önemli bir konu. Yani eksik fazlası tartışılır.
    Ama asıl konu; mesela mükelelef 100 poşet dedi. Bunu beyan ettik. Ama fiş yok, fatura yok, satış yok, alış yok.... Yani diğer beyanlar karşısındaki durumu ne olur. Hatalı olmasının cezası çoksa, devlet şunu demez mi; kdv de ve muhasebe kayıtlarında poşet satışı yok ama beyanda 100 poşet var. Hangisi yanlış. O yüzden soruyorum. ?
    Kesilen fiş yok ise beyan etmek mantıksız olur hem gelir vergisi yönünden hemde kdv yönünden sıkıntı yaşarsınız.Hiç kesmemişse boş beyan etmek en mantıklısı gibi görünüyor.

Üye
    Alıntı ibrahimce22 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kesilen fiş yok ise beyan etmek mantıksız olur hem gelir vergisi yönünden hemde kdv yönünden sıkıntı yaşarsınız.Hiç kesmemişse boş beyan etmek en mantıklısı gibi görünüyor.
    Bende aynı fikirdeyim. Aslında her seçimde bir risk barındıran bir durum.
    1- fiş kesmediği halde beyan yapsan, kdv, gelir v. sorunlu duruma düşer.
    2- hiç beyan yapmasan poşetsiz satılması mantıkla bağdaşmaz, niyetleri ciddiyse incelerler
    3- mükelelefin kestiği fişe göre işlem yapsak gerçeği yansıtmadı 3-5 poşetle bu işin dönmeyeceği açık.
    Allah bize sabır versin ne diyelim. Ben varsa adet yazıcam yoksa boş vericem. Ama yani hiç aklım almıyor, mantığıma da yatmıyor.

Kıdemli Üye
    Alıntı layla688 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet konu çok karıştı.
    1-kurumlar vergisi mükellefleri ocak şubat mart beyan edecek . sistemde şöyle bir durum var. ocak 0 şubat 5 mart 5 yazınca ocak ayını sıfır yazamazsın diyor. siliyorum. Ama ocak ayını vermemiş mi kabul edecek? ocak için tekrar boş beyanname mi vereceğiz.
    2- işletme perakende mal satışı yapan kantin işletmesi. ama hiç poşet kullanmıyor. hiç de kullanmadı. beyanname vermeyecek miyiz. Yoksa boş da olsa verecek miyiz?
    3- İşletme 15.03.2019 kapandı. inteaktif vergi dairesi girip poşet beyanı vermeyeceğim diye göndereyim. dedim. gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olmadığı için veremezsin diyor. Vergi dairesinden 15 mart itibariyle mükellefiyeti silindiği için. dilekçeyi elden mi vereceğiz. daha doğrusu verecekmiyiz.

her akşam tv de köprü geçiş cezası milyarları bulan insanları izliyoruz. bizim de köprümüz bu galiba.
    bu poşet beyannamesi işini çıkarıp eline yüzüne bulaştıranlar hakkında ne diyeceğimi bilmiyorum.
    sorunuzun 2. maddesinin cevabı şu olabilir.

TEBLİĞ
    Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)’ndan:
    GERİ KAZANIM KATILIM PAYI BEYANNAMESİ GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 1)
    BİRİNCİ BÖLÜM
    Amaç, Dayanak ve Tanımlar

(7) Faaliyetleri sırasında hiçbir şekilde plastik poşet kullanmayan veya münhasıran kağıt, karton, tekstil gibi plastikten farklı bir malzemeden imal edilmiş poşet kullanan satış noktaları Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi vermeyecektir.

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    Tekstil fabrikalarında ambalaj malzemesi olarak büyük plastik naylonlar kullanılıyor. Bunları beyan etmemiz gerekirmi

beyanname de bir de şu sorun var bence. örneğin mart ayında poşet satışı var. şubat ayında poşet alışı var ama satışı yok. beyannameyi kayıt yapmıyor. illaki satışın olacak diyor. böyle durumda şubat ayı alışını da kayıt yapamıyoruz....