Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Poşet Beyannamesi ve Cezaları

Kıdemli Üye

Poşet Beyannamesi ve Cezaları

Tebliğ burada: Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi Genel Tebliği (Sıra No: 1)

Merhabalar,
    Bizi ilgilendiren cezaları olduğu için başlığı böyle attım.

GERİ KAZANIM KATILIM PAYI BEYANNAMESİ GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 1)
    Süresinden sonra verilen geri kazanım katılım payı beyannamesi
    MADDE 11 – (1) Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesinin kanuni süresinden sonra ödeme süresinden önce verilmesi hâlinde vade tarihi beyan edildiği ayın son günü kabul edilerek, geri kazanım katılım payının beyan edilmesi gereken son günden ödendiği tarihe kadar geçen süre için 6183 sayılı Kanunun 51 inci maddesine göre hesaplanacak faiz ile birlikte aynı Kanuna göre tahsil edilir.
    (2) Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesinin beyan edilmesi gerektiği aydan sonra verilmesi hâlinde katılım payının, beyannamenin verildiği tarihten itibaren bir ay içinde ödenmesi gerekir. Bir aylık ödeme süresinin son günü vade tarihi kabul edilerek süresinde beyan edilmeyen katılım payının beyan edilmesi gereken son günden ödendiği tarihe kadar geçen süre için 6183 sayılı Kanunun 51 inci maddesine göre hesaplanacak gecikme zammı oranında faiz uygulanarak aynı Kanuna göre tahsil edilir.
    (3) 2872 sayılı Kanunun 20 nci maddesinin birinci fıkrasının (z) bendi gereğince ilgiliye idari para cezası verilmesi için durum vergi dairesince Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bildirilir.

2872 sayılı Kanunundan ( Çevre Kanunu) bazı maddeler
    İdari nitelikteki cezalar:
    Madde 20
    g) 12 nci maddede öngörülen bildirim ve bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere 6.000 Türk Lirası idarî para cezası verilir.
    z) (Ek:29/11/2018-7153/5 md.) Bu Kanunun ek 11 inci maddesine aykırı olarak geri kazanım katılım payını ödemediği tespit edilenlere katılım payı tutarının %20 fazlası idari para cezası olarak verilir.

bb) (Ek:29/11/2018-7153/5 md.) Bu Kanunun ek 13 üncü maddesine aykırı olarak plastik poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen satış noktalarına depo alanı hariç kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 Türk lirası idari para cezası verilir.

Poşet ücreti
    Ek Madde 13- (Ek:29/11/2018-7153/8 md.)
    Kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla plastik poşetler satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücret karşılığı verilir. Uygulanacak taban ücret 25 kuruştan az olmamak üzere Bakanlıkça oluşturulacak komisyon aracılığı ile belirlenir ve her yıl için güncellenir.

2872 sayılı Kanunun 20 nci maddesinin birinci fıkrasının (z) bendi
    z) (Ek:29/11/2018-7153/5 md.) Bu Kanunun ek 11 inci maddesine aykırı olarak geri kazanım katılım payını ödemediği tespit edilenlere katılım payı tutarının %20 fazlası idari para cezası olarak verilir.

Ceza uygulaması

MADDE 13 – (1) Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesine ilişkin fiillerin 2872 sayılı Kanun gereğince idari para cezası gerektirmesi hâlinde;
    a) Bildirim ve beyan yükümlülüğünü zamanında ve/veya tam olarak yerine getirmediği tespit edilenlere 2872 sayılı Kanunun 20 nci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi hükmü,
    b) Geri kazanım katılım payını ödemediği tespit edilenlere 2872 sayılı Kanunun 20 nci maddesinin birinci fıkrasının (z) bendi hükmü,
    gereğince Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından idari yaptırım uygulanacaktır.
    (2) Bu Tebliğ kapsamında yapılacak bildirim ve beyanlarda yanlış ve yanıltıcı beyanda bulunanlar hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 2872 sayılı Kanunun 26 ncı maddesi doğrultusunda işlem tesis edilir.

Kıdemli Üye
    GERİ KAZANIM KATILIM PAYI BEYANNAMESİ GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 1)
    Ceza uygulaması
    MADDE 13 – (1) Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesine ilişkin fiillerin 2872 sayılı Kanun gereğince idari para cezası gerektirmesi hâlinde;
    a) Bildirim ve beyan yükümlülüğünü zamanında ve/veya tam olarak yerine getirmediği tespit edilenlere 2872 sayılı Kanunun 20 nci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi hükmü,
    b) Geri kazanım katılım payını ödemediği tespit edilenlere 2872 sayılı Kanunun 20 nci maddesinin birinci fıkrasının (z) bendi hükmü,
    gereğince Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından idari yaptırım uygulanacaktır.
    (2) Bu Tebliğ kapsamında yapılacak bildirim ve beyanlarda yanlış ve yanıltıcı beyanda bulunanlar hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 2872 sayılı Kanunun 26 ncı maddesi doğrultusunda işlem tesis edilir.

ÇEVRE KANUNU

Denetim, bilgi verme ve bildirim yükümlülüğü(1)
    Madde 12 – (Değişik: 26/4/2006-5491/9 md.)
    Bu Kanun hükümlerine uyulup uyulmadığını denetleme yetkisi Bakanlığa aittir. Gerektiğinde bu yetki, Bakanlıkça; il özel idarelerine, çevre denetim birimlerini kuran belediye başkanlıklarına, Denizcilik Müsteşarlığına, Sahil Güvenlik Komutanlığına, 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre belirlenen denetleme görevlilerine (…) (2) devredilir. Denetimler, Bakanlığın belirlediği denetim usûl ve esasları çerçevesinde yapılır. (2)
    Askerî işyerleri, askerî bölgeler ve tatbikatların bu Kanun çerçevesindeki denetimi ve neticelerine ait işlemler; Genelkurmay Başkanlığı, Millî Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Bakanlık tarafından müştereken hazırlanacak yönetmeliğe göre yürütülür.
    İlgililer, Bakanlığın veya denetimle yetkili diğer mercilerin isteyecekleri bilgi ve belgeleri vermek, yetkililerin yaptıracakları analiz ve ölçümlerin giderlerini karşılamak, denetim esnasında her türlü kolaylığı göstermek zorundadırlar.

g) 12 nci maddede öngörülen bildirim ve bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere 6.000 Türk Lirası idarî para cezası verilir.

Bu maddeyede takılı kalmadım değil....

Müdavim Üye
    Nereden
    advisor
    Bu zımbırtıyı hangi ekrandan vereceğiz link varmı ???

Müdavim Üye gunduzmuhasebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    SMMM
    0.25 kuruşluk 1 tane poşet satmış mükellef. 6.000 tl ceza. bunlarda matematik ___0____
    Kendini Bil Kendini

Müdavim Üye
    Poşet fiyatı 0,25 TL olarak sabitlendi
    Buda şu demek artık kaynaktan kesilmesi açısından hiçbir engel kalmamıştır
    Kaynaktan kesilmesi için bastırmalıyız

Kıdemli Üye
    Nereden
    AYDIN
    2872 Sayılı Çevre Kanunun 20. maddesi g bendine göre kanunda belirtilen ceza 6.000,0 TL, 01.01.2019 - 31.12.2019 Tarihleri arasında uygulanacak olan ceza ise 18.037,00 TL dir.
    cinar_erdal

Kıdemli Üye
    Çevre Bakanlığı vur lafını öldür anlamış. Devletten tiksinmeye vesile olacak bir yaklaşım. Maliye Bakanlığı Beyanname formatını hazırlayıp koymuş. İndirdim. İlk olarak Mart ayında poşet satmış müşterimin beyannamesini doldurmayı denedim. Bildiğimiz beyanname formatında. Kurumlar vergisine tabi olanlar her ay, gelir vergisine tabi olanlar ise (geçici vergide olduğu gibi üçer aylık) verecek bilgisini gözeterek Mart ayına ait satışı bir türlü Mart ayında gösteremedim. sürekli EVET/HAYIR seçenekli uyarı geliyor uyarı ile uygulama arasında uyum yok. Ocak ve Şubatta hiç satış olmamış bu aylara ilişkin de bilgi istiyor! Bu bilgiyi sıfır olarak da kabul etmiyor, o yüzden Martı da veremiyoruz. Sadece bu ay satışım yok butonuna centik atınca sayfa tamamlanmış oluyor. Benim durumumda olan var mı bilemiyorum. Onbeş yıllık adam bunu dolduramazsa yeni başlayanlar ne yapar? Beyannameyi hazırlayanlara saydıra saydıra saygılarımı iletiyorum.

Müdavim Üye
    Bence yetersiz kalmış. Beyan vermeyen muhasebecinin tüm mal varlığına kayyum atansın sonrada halka açık yerde assınlar