Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 21 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Meslek nereye gidiyor ?

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    Mesleğimiz yok olması mümkün değildir, herşey e dönüşümlü olsun sonuçta insan faktörü vardır ve olacaktır, sadece şekil değiştirecek mesleğimiz.(daha elektronik şekliyle)

Müdavim Üye spawn43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bizim meslek bitmez.Devlet bize yaptırdığı işi robota dahi yaptıramaz.Robot bile bir zaman sonra isyan eder.
    'Harvard üniversitesinden 10.000,00 dolara alacağınız bir yıllık eğitimi, 5 dolarlık kütüphane kartıyla da alabilirsiniz.''
    -ALBERT EİNSTEİN-

Müdavim Üye
    Üstadlarım bu meslek tabiki birltmez. Bitecek olan BU ŞEKİLDE YAPILAN MESLEKTİR. Yani teknoloji geldi diye 2+2 eşittir 4 olması sona erdi demiyoruz, hesap makinesi yapacak buni diyoruz. 3 mesajdan 2 si bu meslek bitmez şeklinde. Bu mesleğin adı devam eder AMA BUGÜN BU MESLEĞİN ÜRETMİŞ OLDUĞU HİZMETE yarın ihtiyaç yok. Bilgisayar onu beleş yapiyor. İste siz de söylüyorsunuz, yorum, analiz, denetim... Bunlar geleceğimiz. Fatura kaydet 10 lira vergi çıkar, bu bitti, bundan ekmek bekleyen varsa bundan gelecek bekleyen varsa vay haline.
    Ingilizceyi ihtiyac mi diye konuşmayı aklım zaten almıyor.
    Ymm lik dediğim gibi uydurma bir unvan.

Alıntı jonbursa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üstadlarım bu meslek tabiki birltmez. Bitecek olan BU ŞEKİLDE YAPILAN MESLEKTİR. Yani teknoloji geldi diye 2+2 eşittir 4 olması sona erdi demiyoruz, hesap makinesi yapacak buni diyoruz. 3 mesajdan 2 si bu meslek bitmez şeklinde. Bu mesleğin adı devam eder AMA BUGÜN BU MESLEĞİN ÜRETMİŞ OLDUĞU HİZMETE yarın ihtiyaç yok. Bilgisayar onu beleş yapiyor. İste siz de söylüyorsunuz, yorum, analiz, denetim... Bunlar geleceğimiz. Fatura kaydet 10 lira vergi çıkar, bu bitti, bundan ekmek bekleyen varsa bundan gelecek bekleyen varsa vay haline.
    Ingilizceyi ihtiyac mi diye konuşmayı aklım zaten almıyor.
    Ymm lik dediğim gibi uydurma bir unvan.
    Haklısınız üstadım.ingilizce artık ihtiyaç ötesinde.Fakat kişiye ve kuruma göre farklılık gösteriyor.İngilizce bilmeyip aylık 20-30 BİN tl maaş alan var.İngilizce bilip aylık 3.500 TL maaş alan da var.
    Bizim meslek bitmez ama bizi bitirir.
    Şirket sahibi yılda toplam 80.000,00 TL vergi ödüyor.Fakat bu şirket sahibi X kişi 400.000,00 TL lik arabaya biniyor.Her geçen yıl malı mülkü artıyor.Fakat bazen beyanında zarar ediyor bazen kar ediyor.Devlet bu kişiye hiç bir zaman zarar ettin fakat nasıl malın mülkün 5 katına çıktı demiyor.Bu sistem değişmedikçe yerimizde sayarız.
    Bence örgütlenip bimere ve cimere yüklenmeliyiz.Maliye bakanlığının diğer ülkelerden örnek alması ve eski meslek mensuplarına sistem hakkında danışması lazım.Acil olarak bu vasat vergi sisteminin yenilenmesi gerekiyor.Şu an ki vergi sistemi sadece geleceğimizden çalıyor.
    'Harvard üniversitesinden 10.000,00 dolara alacağınız bir yıllık eğitimi, 5 dolarlık kütüphane kartıyla da alabilirsiniz.''
    -ALBERT EİNSTEİN-

Müdavim Üye
    Alıntı spawn43 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Haklısınız üstadım.ingilizce artık ihtiyaç ötesinde.Fakat kişiye ve kuruma göre farklılık gösteriyor.İngilizce bilmeyip aylık 20-30 BİN tl maaş alan var.İngilizce bilip aylık 3.500 TL maaş alan da var.
    Bizim meslek bitmez ama bizi bitirir.
    Şirket sahibi yılda toplam 80.000,00 TL vergi ödüyor.Fakat bu şirket sahibi X kişi 400.000,00 TL lik arabaya biniyor.Her geçen yıl malı mülkü artıyor.Fakat bazen beyanında zarar ediyor bazen kar ediyor.Devlet bu kişiye hiç bir zaman zarar ettin fakat nasıl malın mülkün 5 katına çıktı demiyor.Bu sistem değişmedikçe yerimizde sayarız.
    Bence örgütlenip bimere ve cimere yüklenmeliyiz.Maliye bakanlığının diğer ülkelerden örnek alması ve eski meslek mensuplarına sistem hakkında danışması lazım.Acil olarak bu vasat vergi sisteminin yenilenmesi gerekiyor.Şu an ki vergi sistemi sadece geleceğimizden çalıyor.
    Üstad şu an aynı noktada buluştuk. Verdiğiniz örnekler şuan yaşanan durum. Ama benim iddaam şu, bu devamlı olamaz. Yani değişmek zorunda ve zaten değişiyor. Bizim içinde olduğumuz kölelik sistemi her mesajda yazdığım gibi kendine atatürkçü diyen ve dinciyiz diyen iki hırsız takımın mirasıdır. ve onları destekleyen aşağılık muhasebeci paçavraların. Ama dünya düzeni değişiyor. Maliye de dünya düzenine ayak uyduruyor. Ama bizi ciddiye almadan, bize değer vermeden, kendi kafasına göre. Çünkü hakkımızı, hukukumuzu koruyan kimse yok. İnglizce konusunda, mesela turizm yerlerinde çok rastlanır çoluk çocuk ana dili gibi ingilizce konuşur. Ama şunu diyemeyiz, bak çocuk konuşuyor ve bundan hiç para kazanmıyor o zaman gerekli değil diyemeyiz. Kim hangi amaçla kullanırsa kullansız, meslek için hayatidir, ama diğer konular için keyfidir.

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    kayıt düzeni fatura işlemek, banka işlemek, çek kaydı yapmakla bitmiyor mali müşavir mesleği bütün kayıtları harmanlamayı gerektiriyor, mükellefin dikkat etmediği tüm konuları biz uyarıyoruz ve kayıt yapıyoruz, bugün daha uyardım bir mükellefi , mükellef satış yapmış sattığı malın faturasını almıyor ,başka bir mükellef her ay koltuk imalatı yapıyor iskelet almıyor veya eksik alıyor umrunda bile değil uyarıyorsun alıyor, cari ters bakiye veriyor avans söylemesen adam fatura kesmiyor, fazla ödeme yapıyor fatura almıyor, şimdi hangi teknoloji e sistem bunları mükellefe yaptıracak, büyük firmalar da zaten yine mali müşavir yapacak bunu, küçük ve orta büyüklükte firmalarda yine biz , işletme defteri olsa anlıyorum perakende otomatik fatura otomatik v.s., dünya da bile tam tersi mali müşavirliğin önemi artıyor azalmıyor.

Alıntı yıl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kayıt düzeni fatura işlemek, banka işlemek, çek kaydı yapmakla bitmiyor mali müşavir mesleği bütün kayıtları harmanlamayı gerektiriyor, mükellefin dikkat etmediği tüm konuları biz uyarıyoruz ve kayıt yapıyoruz, bugün daha uyardım bir mükellefi , mükellef satış yapmış sattığı malın faturasını almıyor ,başka bir mükellef her ay koltuk imalatı yapıyor iskelet almıyor veya eksik alıyor umrunda bile değil uyarıyorsun alıyor, cari ters bakiye veriyor avans söylemesen adam fatura kesmiyor, fazla ödeme yapıyor fatura almıyor, şimdi hangi teknoloji e sistem bunları mükellefe yaptıracak, büyük firmalar da zaten yine mali müşavir yapacak bunu, küçük ve orta büyüklükte firmalarda yine biz , işletme defteri olsa anlıyorum perakende otomatik fatura otomatik v.s., dünya da bile tam tersi mali müşavirliğin önemi artıyor azalmıyor.
    Üstadım devletin gözünde banka,cari bakiye hiç bir önemi yok.Bu yüzden kayıtları doğru yapmanında bir anlamı yok.O kadar kayıt yapıyoruz denetim olsa dahi müfettişin umurunda olmuyor..Müfettiş çoğu zaman deftere bakmıyor.Bizim dediğimizi rapora yazıp geçiyor.Ödeme dekontu olması yeterli.Vergi kaçmış kaçmamış umurunda değil..Ülke de vergi mevzuatı çok vasat.Buna istinaden vergi müfettişleri ve denetim elemanları da çok rahat.
    -ALBERT EİNSTEİN-

Müdavim Üye Talat DELİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    HATAY
    En doğal anlatımıyla; İnsanlar yaşadıkları süre içerisinde ihtiyaçları bitmeyecektir.
    Dolayısı ile ihtiyaçları bütçeleyen, tasnif eden bir mekanizmaya ihtiyaç olacaktır. Ayrıca bundan gelir elde eden Maliye bunların hesaplanması ve beyanları kapsamında her zaman bir hesap insanına/aracıya ihtiyaç duyacaktır.
    Dolayısı ile şahsen bu mesleğin isim ya da yöntem değiştirerek de olsa biteceğini düşünmüyorum.
    Ancak dünya ile entegreli olarak bir takım uyum çalışmalarına devam etmek gerekmektedir. Bundan dolayı da yabancı dil, ortak bir dil veya diller konusunda bilgi sahibi olunmasına katılıyorum.
    DEĞERİNİ BİL:
    *Boş zamanın, *Sağlığın,*Gençliğin,*Sahip olduklarının,*Hayatın değerini bil!

Müdavim Üye
    Nereden
    SAMSUN
    Alıntı jonbursa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üstadlar korkmayın! Bu mesajıma "kendine ATATÜRKÇÜ diyen hırsızlar ile DİNCİYİZ diyen hırsızları" eleştirerek başlamıycam, başka bir şey konuşacağım.

Yakın gelecekte neler olacak konusunu yazmak istedim. Bu konular üç beş kez konuşuldu ama yine yazıyorum.

YAKIN GELECEKTE DEFTER TUTMAK YOK !! MUHASEBECİLİK DİYE BİR KAVRAM YOK !! VERGİ HESAPLAMAK DİYE BİR KAVRAM YOK, OLAMAZ, OLMAMALI !! Bizim mesleğimizin geleceğinde bunlar yok. Yada şöyle diycem kısmen var.

Eğer kör değilsek, aklımızdan zorumuz yok ise yakın zamanda şöyle bir sistem olacağını biliyoruz: A firması E faturasını kesecek. B Firmasına online gidecek... Hepsi bu. Satanın da, alanında kdv'sini, stoğunu, karını her şeyini şimdinin defter beyanı o zamanın her nesi ise o sistem hazırlayacak. Yani mükellef faturasını kesince ekranda zaten o ayın kdv'si, o ayın sigortası, o ayın stopajı olacak. Stopaj vs. bilgiler kontrat online ekrandan yapıldıktan sonra kendi hesaplanacak....
    Bitti bu kadar... Defteri artık unutun, kayıt kürek, bunları unutun. Bakın dünya meslekleri araştırmalarında (googleden biraz bakın görürsünüz) ilk bitecek meslekler arasında muhasebe yer alır. Biz bu geçiş sürecinde sallıyorum stok değer düşüklüğü, veya üretim verileri girme gibi çok çok kısmi işleri yapabileceğiz. MUHASEBECİLİK BİTİYOR. Bu kadar.

Bizim mesleğimiz denetim, analiz, raporlama, finansal karar verme, finansal yönetim tarzında evriliyor, evrilmek zorunda. Biz gelmiş halen ingilizce gerekli mi diye konuşuyoruz. Ana dilimiz kadar olmalı. Pakistanlılar, hindistanlılar hatta ve hatta afrika köylerindeki kabile devletler bile ingilizce eğitim alıyor. Yani ingilizce dersi görmüyor, tüm dersleri ingilizce alıyor.

Bakın şöyle bir örnek vereyim. Ayakkabıcı mükellefe kdv gönderiyorum, stopaj, ssk her seferinde aklı çıkıyor. İşler kötü, vs. Bazen çok diyor. Bazen ne gerek var diyor. Her ne ise; laptop yanımda iken gel dedim sana bir sunum yapayım. Exel de yaklaşık 1 saatimi alan bir formül yazdım. (Exelim iyidir.) Otur dedim yanıma. Bu ay kaç ayakkabı sattın, kaç liradan sattın ister şuraya tek tek yaz, istersen bana cironu söyle. Cirosunu söyledi; exel de bir satıra tutarı yazdım, öbür sayfada raporlamasını grafikler ile aldım. Kaba taslak şöyle rakamları atıyorum şöyle bir rapor : Bu ay 100 lira ciron, 80 giderin, 30 vergilerin, 10 zarardasın. Yani saniyenin binde biri hızla sonuç. Ciroyu yazıyor rapor çıkıyor. Ciroyu çok yazıyor kar, az yazıyor zarar, kar oranını değiş diyorum kar çıkıyor, personel çıkar diyorum kar çıkıyor vs. vs. vs. Bu bir similasyon.
    İşte bu örnekteki basit exel sistemini bize maliye hazırlar zaten. Bizim konumuz bu değil. Bizim konumuz finansal yönetim olmalı. Vergicilik bize orada yarayacak. Yani biz mükellefe taşıt almak yerine taşıt kiralamayı önereceğiz. Kdv teşviki var hadi ticari araçları satalım diyeceğiz. Yani bizim işimiz taşıt satış kaydını muhasebe yapmak olmayacak. Onu noterden sonra sistem yapar zaten bize ne. (yani bir öngörü bu) Ayakkabıcı olayından sonra bunu yazmak geldi içimden. Gelecek bizden bunu bekliyor, sistem bu finansal yönetim ve analiz işine kayıyor, mükellefin birinci önceliği vergi değil finansal sistem...
    Tabii finansal yönetimin diğer kolu da finansal denetim. O da yönetim kadar önemli. Gerek bağımsız ve gerekse iç denetim. Bizim çok değil üç beş sene sonra hayatımız bu olacak.

Ben böyle düşünüyorum. İnşallan üç beş sene sonuna kadar şu atatürkçüyüz diyen ve dinciyiz diyen asalaklardan da kurtuluruz. hayırlısı.
    Atatürk'çülere hırsız, asalak gibi yakıştırmalar yapmak tam bir terbiyesizliktir, seviyesizliktir. Örnek verirken akıllı olun biraz.
    Hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

Alıntı selahattin gece Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Atatürk'çülere hırsız, asalak gibi yakıştırmalar yapmak tam bir terbiyesizliktir, seviyesizliktir. Örnek verirken akıllı olun biraz.
    Üstadım jonbursa üstadın demek istediği gerçek Atatürkçü ile gerçek Müslümanlar değil.Zaten kendisi de söylemiş.Kendine atatürkçü ile dinci diyenler.Şuan ki durumda böyle zaten.Atatürkçüyüm deyip Atatürk'ün ilkelerine aykırı her hareketi yapanlar ile Müslümanım deyip islamın emirlerinin aksini yapanlar.toplum şuan bu şekilde.
    -ALBERT EİNSTEİN-