Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: E-defter / e-fatura kayıt hakkında yardım

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara

E-defter / e-fatura kayıt hakkında yardım

Arkadaşlar, üstatlarım. Yardımınıza ihtiyacım var. Biraz uzun bir yazı olabilir. Sabırla okuyup yardım etmek isteyeceklere peşinen teşekkür ederim.

2019 yılında bir mükellefim satış rakamı sebebiyle e-defter / e-fatura mükellefi oldu. Bu benim de ilk e-defter/e-fatura mükellefim. Mali mühürü aldık, başvuruları yaptık.

Mükellef kendi işyerinde kesilen faturaları, carileri takip etmek için Logo Go kullanıyor. Entegratör firma olarak da Uyumsoft ile anlaştı. Uyumsoft'un bir programı ile kestikleri e-faturaları da, aldıkları e-faturaları da Logo'ya çekiyor. Buraya kadar bir problem yok.

Benim sıkıntım muhasebe kayıtlarında. Evrakları almaya gittiğimde bana her zamanki gibi evrakları teslim ettiler. Hem kendi kestikleri, hem aldıkları e-faturaların çıktıları var. E-fatura mükellefi olmayan kişilere elle kestikleri faturalar var (e-arşive geçmediler, diğer faturaları elle kesmeye devam ediyorlar). Ben bu evrakları, daha önce nasıl işliyorsam her zaman işlediğim gibi aynı şekilde mi işleyecek miyim? Yoksa e-fatura olanları sistemden falan çekmem veya yazılımsal bir şeyler yapmam, bir yerlere girip onay falan vermem gerekiyor mu?

İkinci ve asıl sıkıntım şu. Ben bugüne kadar mükellefimin (ve diğer mükelleflerimin) evraklarını 10'ar günlük periyodlarla işlerim. İlk 10 günlük, ikinci 10 günlük, son 10 günlük şeklinde ayırıp; satış faturaları, alış faturaları, genel gider faturaları ve ödeme/tahsilat makbuzları şeklinde işlerim. Ay sonunda da kdv tahakkuku, kira tahakkuku, ücret tahakkuku, banka hareketleri şeklinde ayı kapatırım. Yine o şekilde mi yapacağım? Yani e-defter 10 günlük kayıtları kabul ediyor mu? Sanki günlük işlenecek gibi bir şey hatırlıyorum.

Ben Zirve Müşavir kullanıyorum. Zirve'nin e-defter modülü yok. Uyumsoft'taki eleman dedi ki biz size de bir dönüşüm programı kuracağız, siz normal işleyeceksiniz, o program Zirve'den çekip e-defter'e yüklenebilir hale getirecek. Daha kurmadılar ama onlar kurmadan önce benim evrakları işlerken dikkat etmem gereken bir şey var mı? Eski usulümde işleyebilir miyim, yoksa farklı bir şey mi yapmalıyım?

Özetle; mükelleften aldığım tamamı kağıt çıktısı faturalar dışında almam gereken yazılımsal bir bilgi var mı, sadece bunları mı işleyeceğim? Ve de nasıl işleyeceğim, eski usullerim dışında dikkat etmem gereken bir şey var mı?

Teşekkür ederim.
    SMMM Bora G.

Müdavim Üye
    e-defterde her bir evrağı ayrı yevmiye kaydında işlemek gerekir.
    Lakin 10 ar günlük periyotlar halinde bir yevmiye fişinde en fazla 50 fatura olmak kaydıyla işleyebilirsin.İşlerkende aşağıdaki şekilde işlemek gerekir.

Misal Aynı yevmiye kaydında 3 alış faturası var ise,
    153
    153
    191
    191
    191
    320
    320
    320 şeklinde yaparak her 153-191-320 açıklamasına ilgili faturanın türünü tarihini ve numarasını gerekirse carisinide yazmanız gerekir.
    Sadece kağıt çıktısını alıp işleyebilirsiniz.;Sorun olmaz.Ama mükellef gelen faturaların xml ini bilgisayar ortamında saklaması gerekir.Yada özel entegratöründen saklama bedelini ödeyerek bu işi yapabilir.
    İncelemelerde esas olan faturanın kağıt çıktısı değil gibde onaylanan xml dir.
    Gelelim işin püf noktasına;
    Aylık e-defterleri gönderirken beratları nasıl oluşturacaksınız
    sizin oluşturduğunuz yevmiye kayıtlarını uyumsoftun dediği gibi bir e-defter modülü kurulacak ve siz burdan mali mühürü takarak önce ilgili
    ayın dosyasını oluşturacaksınız sonra dosyayı imzalayıp berat oluşturucaksınız onuda mühürle imzalayıp gibe göndereceksiniz.Olay bundan ibaret.

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Saklama hizmetini Uyumsoft veriyor da benim bir endişem de e-faturaları eksik işlemek. Eskiden kağıt fatura gelmeyince, fatura gelmedi, postada kayboldu, sen göndermedin falan oluyordu. Şimdi fatura kesilmiş, sisteme girmiş, çıktısı da alınıp bana verilmiş. Verilmiş mi acaba? Ya çıktı alıp vermedilerse? Fatura sisteme girildiyse ama çıktı alınıp bana verilmediyse? Ben mali müşavir olarak mükellefime kesilen e-faturaları bir yerden görebiliyor muyum?
    SMMM Bora G.

Müdavim Üye
    Alıntı bayikbocuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Saklama hizmetini Uyumsoft veriyor da benim bir endişem de e-faturaları eksik işlemek. Eskiden kağıt fatura gelmeyince, fatura gelmedi, postada kayboldu, sen göndermedin falan oluyordu. Şimdi fatura kesilmiş, sisteme girmiş, çıktısı da alınıp bana verilmiş. Verilmiş mi acaba? Ya çıktı alıp vermedilerse? Fatura sisteme girildiyse ama çıktı alınıp bana verilmediyse? Ben mali müşavir olarak mükellefime kesilen e-faturaları bir yerden görebiliyor muyum?
    tabiki görebilirsiniz Benimde logo kullanan müşterilerim var ve ben şu şekilde yapıyorum.
    Öncelikle logo kullanıcıların e-faturaları takip ettiği logo connect denen program vardır fatura gönderimini ve alımlarını burdan gönder/al yaparak takip ederler.
    Fakat logonun şöyle bir özelliğide vardır İnternet üzerinden faturaların hepsini görebilirsiniz.

https://efatura.diyalogo.com.tr/Acco...?ReturnUrl=%2f

yukarıda bahsetmiş olduğum siteye girdiğinizde direk karşınıza kullanıcı adı ve şifre çıkacaktır genelde kullanıcı
    adı mükellefin vergi nosudur şifreyide mükelleften yada mükellefin programcısından temin edebilirsiniz.
    Giriş yaptıktan sonra e-fatura bölümü var ona bastığınızda gelen giden faturaları tarih aralığı girerek görebilir ve görünteleyebilir buradan herşeyi rahatça ve sağlıklı bir
    şekilde takip edebilirsiniz.Ve hatta gönderdiğiniz beratları e-saklama bölümüne yükleyip (xml şeklinde) işi garantiye alabilirsiniz.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı bayikbocuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın bayikbocuk

bende zirve finans kullanıcısıyım.benimde mükellefim logo kullanıyor. başka programlarda kullananlar var
    bu programların hepsi excele bu faturaları aktarıyor ben bu faturaları tek elle işlemek yerine excelden zirveye aktarım yapıyorum.
    hatta bazı mükelleflerimin faturalarını muhasebe fişine aktarırken bazılarının faturalarını fatura modülüne aktararak muhasebe entegrasyonunu yapıyorum
    hatta eczane mükellefimin Web depodan giriş yaparak alış ft excele indirip zirveye aktarıyorum.malum eczanelerin yüzlerce faturası oluyor.
    yüzlerce hatta binlerce faturayı elle işlemek sıkıcı olduğu kadar bana zaman kazandırıyor.
    fatura sıra takibi yapmak gelen gelmeyen diye de uğraşmakta zorunda kalmazsınız

benimde size tavsiyem bu faturaları excele aktarıp zirveye yüklemeniz yönünde olacaktır.

iyi çalışmalar