Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Defter beyanda hal komisyon

Yeni Üye

Exclamation Defter beyanda hal komisyon

Defter beyan sisteminde işletme defterinde müstahsil makbuzlari işlenecek mi ?
    Daha öncesinde programimizda müstahsil üzerinden komisyon gelirini beyan ediyorduk ve müstahsil makbuzu üzerinden stopaj bildiriyorduk. Bu sistemde nasil yapmaliyiz ?

evet bende bu kayıtların nasıl yapğılacağı bilemedim.

Yeni Üye
    Mecburen muhtasar beyan üzerinde manuel olarak doldurdum . O şekilde onay verdim . Gelirleri de diğer belde türünü işaretleyerek komisyon gelirine kaydettim .

Alıntı CAFER07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mecburen muhtasar beyan üzerinde manuel olarak doldurdum . O şekilde onay verdim . Gelirleri de diğer belde türünü işaretleyerek komisyon gelirine kaydettim .
    benim de aklıma bir tek o geldi. teşekkür ederim.

Üye
    Kolay gelsin arkadaşlar. Hal işletmeleri malı bünyelerine almadan komisyon alıyorlar ve biz sadece komisyon gelirini işleyip kdv gönderiyorduk. Diğer taraftan satılan mallara ait faturayı işletme defterine işlemeden sadece muhtasar beyannameyle stopajını ödettiriyorduk. Fakat şimdi elle dbs den muhtasar doldurmaya kalktığımda matrah ve vergi bildiriminde ödemelerin tür kodu 093 olarak gelmiyor hal muhasebesi tutan arkadaşlar bu beyannameleri nasıl gönderdiniz acaba?

Yeni Üye
    Alıntı bada09 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kolay gelsin arkadaşlar. Hal işletmeleri malı bünyelerine almadan komisyon alıyorlar ve biz sadece komisyon gelirini işleyip kdv gönderiyorduk. Diğer taraftan satılan mallara ait faturayı işletme defterine işlemeden sadece muhtasar beyannameyle stopajını ödettiriyorduk. Fakat şimdi elle dbs den muhtasar doldurmaya kalktığımda matrah ve vergi bildiriminde ödemelerin tür kodu 093 olarak gelmiyor hal muhasebesi tutan arkadaşlar bu beyannameleri nasıl gönderdiniz acaba?
    bu konuda bir bilgisi olan var mı arkadaşlar biz de giremiyoruz.

Yeni Üye
    Vergiye tabi işlemlerde 093 tür kodu yok . Ne yapicaz bu durumda . Ayin 24 ü oldu

Üye
    Bu konuyu daha önce de sormuştum yapan arkadaş varsa diye. Bş cevap alamamıştım. Ben de beklemedeyim.

Yeni Üye
    Hiç mi yapan yoktur ya son gün !!!

Kıdemli Üye
    Merhaba dbs gider ekleden kayıt yaptığınızda müstahsil kaydı girebiliyorsunuz.

Bu Konu için Etiketler